PARTNER PORTALU
4DD: Jak wybierać podłogę w 2020 roku?

4DD: Jak wybierać podłogę w 2020 roku?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 sty 2020 09:53

Projektowaniem wnętrz zajmuję się od 10 lat i wiem, że materiał zastosowany na podłodze powinien przede wszystkim pasować do stylu życia domowników, a dopiero na drugim miejscu – odzwierciedlać ich preferencje wizualne - mówi Marta Czerkies, projektantka wnętrz, jedna z prelegentek 4 Design Days 2020.

Jak się Pani czuje w otoczeniu drewna?
Doskonale! Zawsze rozpoczynając pracę nad projektem mieszkania lub domu pytam w fazie początkowej klienta, czy myślał Pan/Pani o tym jaką podłogę chce mieć. Zazwyczaj pada odpowiedź… drewnianą!

I zazwyczaj projektuje Pani właśnie podłogę drewnianą?
To budżet definiuje, na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy. Z założenia zawsze próbuję tak zaplanować realizację zlecenia, aby podłoga była zrobiona z materiału naturalnego, czyli ponadczasowego drewna.

Lepiej sprawdzi się deska lita czy dwuwarstwowa?
Coraz częściej i coraz pewniej sięgam w swoich projektach po deski dwuwarstwowe. Łatwość ich montażu, ogromna funkcjonalność, ale przede wszystkim trwałość i wytrzymałość oraz odporność na rozmaite uszkodzenia to cechy, które gwarantują satysfakcjonujące użytkowanie podłogi przez długie lata.

W jaki sposób dobiera Pani podłogę do wnętrza?
Wsłuchuję się w potrzeby i oczekiwania klientów. Projektowaniem wnętrz zajmuję się od 10 lat i wiem, że materiał zastosowany na podłodze powinien przede wszystkim pasować do stylu życia domowników, a dopiero na drugim miejscu – odzwierciedlać ich preferencje wizualne. Żeby wybrać idealną podłogę, przeprowadzam z moimi klientami szczegółowy i dość intymny wywiad. Pytam m.in. ile osób będzie mieszkać w projektowanych wnętrzach, czy mają lub planują dzieci i w jakim wieku są pociechy, czy mają lub planują mieć w domu zwierzaka i jaki to zwierzak, czy lubią chodzić boso, czy na co dzień przyjmują wielu gości…? Pytam również o kwestie techniczne, tak jak choćby to, czy mają lub planują zainstalować w domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. Te wszystkie pytania pozwalają mi na podjęcie najlepszej decyzji w sprawie wyboru rodzaju deski, jej wykończenia i koloru.

Jakie deski rekomenduje Pani klientom najczęściej?
Do każdego projektu podchodzę indywidualnie, unikając wszelkich szablonów czy schematów w myśleniu. Dla jednych klientów i do wnętrz ich mieszkań czy domów będzie pasowała podłoga olejowana, do innych olejowosk, a do jeszcze innych deski lakierowane. Najczęściej stosuję podłogi wykonane z desek w III klasie, z doskonale widocznymi sękami i wyrazistym rysunkiem drewna, szczotkowanych oraz wykończonych lakierami półmatowymi lub matowymi. Świetnym rozwiązaniem są też lakiery super mat, będące hybrydą oleju i lakieru…

Drewno w każdym pomieszczeniu czy jednak niekoniecznie?
Niekoniecznie. Nie polecam deski drewnianej m.in. do kuchni. Dlaczego? Mogę podać kilka przykładów moich klientów, którzy zarzekali się, że będą dbać o deskę drewnianą w kuchni. Mimo że byli pedantami, to po 5 latach użytkowania kuchni z drewnianą podłogą powiedzieli mi, że drugi raz nie położyliby deski w tym pomieszczeniu. Ponadto nie polecam stosowania drewna najwyższej klasy w holu wejściowym. Żyjemy w kraju, w którym nawet przez 250 dni w roku pada deszcz! Poza tym, oprócz wody wnoszonej na ubraniach i butach, zagrożeniem dla drewnianej podłogi w tym pomieszczeniu będzie piasek i błoto, które najszybciej ścierają i wybarwiają nasze deski. Właśnie dlatego jedynym słusznym wyborem do holu będą deski z drewna III klasy.

A czym kieruje się Pani wybierając kolor podłogi?
Dokładnie tym samym, czym wybierając podłogi w ogóle, czyli przede wszystkim stylem życia, ale również wielkością wnętrz, które projektuje i wizualnymi preferencjami klientów. W pomieszczeniach, które zostaną wykończone zgodnie z moimi projektami – domownicy muszą po prostu dobrze się czuć i musi im się w nich dobrze mieszkać. Aranżując niewielkie wnętrza, np. nowoczesnych kawalerek, sięgam po podłogi bielone – to idealny zabieg na optyczne powiększenie przestrzeni. Oprócz jasnego koloru dobrze odbijają światło i przyciągają uwagę. Im mnie słojów tym bardziej wyciągniemy pomieszczenie dla oka i zgubimy jego wymiar. Bardzo wymagającymi, ze względu na utrzymanie ich w czystości, są podłogi ciemne, ale to one idealnie sprawdzają się we wnętrzach eleganckich, męskich i tajemniczych, którym chcemy nadać klimatu intymnego buduaru. Świetnie wyglądają w dużych, przestrzennych salonach.

Co myśli Pani o zmieniających się trendach wnętrzarskich?
Trendy trendami a życie... życiem! Deska drewniana to kosztowna inwestycja, do której należy podejść strategicznie i bez kompromisów. Wybierając podłogę drewnianą trzeba najpierw szczerze odpowiedzieć sobie na pytania o swoje możliwości i przyzwyczajenia. No i absolutnie nie łudzić się, że nagle zmienimy styl życia pod modną aktualnie deskę. Wierzę, że to deska ma być przystosowana do naszego stylu życia, a nie na odwrót. Staram się utrzymywać kontakt z klientami, którym zrobiłam wnętrza i znam kilka przypadków, w których wybrana przez nich podłoga, najczęściej modna w danym momencie, po prostu się nie sprawdziła, bo zwyczajnie nie pasowała do ich stylu życia. Należy pamiętać, że dobry projekt to projekt konsekwentny. Zawsze więc zaczynam go właśnie od wyboru gatunku i koloru podłogi - to ona definiuje mi kolor reszty elementów: mebli, ścian i dodatków.

Firma Marta Czerkies Home Designer to marka założona w 2007 roku przez projektantkę wnętrz Martę Czerkies. Przez ostatnie ponad 10 lat rozwoju autorskiej pracowni firma zmieniła się w biuro obsługujące kilkadziesiąt projektów rocznie. Są wśród nich zarówno indywidualne projekty mieszkań czy domów, jak również projekty biur, restauracji czy hoteli.

W trakcie 4 Design Days (Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek, Katowice) Marta Czerkies w ramach współpracy z marką podłóg drewnianych Kaczkan poprowadzi warsztaty "Podłogi drewniane i co dalej? Warsztaty poprawnego projektowania podłóg drewnianych". Zapraszamy 6 lutego od godz. 13.00 na scenę Spodka. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także