×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drewno w salonie. 15 pomysłów na drewnianą podłogę!

Drewno w salonie. 15 pomysłów na drewnianą podłogę!

Autor: Ewa Kozioł
Dodano: 17 maj 2022 13:35
Zaktualizowano: 19 maj 2022 12:43

Podłoga drewniana to świetny wybór do salonu i do sypialni. Idealnie sprawdzi się także w otwartej strefie dziennej. Zobacz jak pięknie podłoga drewniana prezentuje się we wnętrzach. 

  • Zalety podłóg drewnianych
  • Pielęgnacja podłóg drewnianych
  • Przegląd podłóg drewnianych

Kochamy drewno we wnętrzu! Nic więc dziwnego, że tak często decydujemy się na drewnianą podłogę. Ma ona bardzo wiele zalet. Pięknie się prezentuje zarówno ułożona w salonie, jak i w sypialni czy we wspólnej, otwartej strefie dziennej. Drewniane podłoga nada wnętrzu przytulności, ocieplając nawet najbardziej nowoczesne, minimalistyczne przestrzenie. Oprócz tego doskonale pochłania wilgoć, zapewnia bardzo dobrą akustykę, poradzi sobie z dziecięcymi zabawami, a co najważniejsze, przy odpowiedniej pielęgnacji będzie nam służyła wiele lat.  

Podłoga drewniana: jakie ma zalety?

1. Po pierwsze – wygląd

Wygląd nie ma znaczenia, jednak to on zwraca naszą uwagę w pierwszej kolejności. Podobnie dzieje się z wnętrzami. W tych, gdzie zamontowano drewniane podłogi możemy liczyć na bardzo dobre wrażenie. Niezależnie od tego, czy mowa o klasycznych wnętrzach, czy też mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Właśnie dlatego w meblarstwie i branży wnętrzarskiej drewno nadal nie ma sobie równych wśród pozostałych materiałów.

2. Po drugie – samopoczucie

Przebywanie w otoczeniu naturalnego drewna porusza nie tylko aspekt zdrowotny, ale zwyczajnie takie miejsca stają się dla nas przytulne. To z kolei automatycznie przekłada się na nasze lepsze samopoczucie, o które warto dbać regularnie. Wrażenia dotykowe, wygląd, a nawet zapach – to wszystko ma ogromne znaczenie.

3. Kupujesz drewno – dbasz o środowisko

Coraz większa świadomość z zakresu ekologii popycha wielu ludzi do śmielszego inwestowania w materiały pochodzenia naturalnego. Takie właśnie są drewniane podłogi, bowiem drewno jest materiałem w stu procentach przyjaznym środowisku. Nie zawiera szkodliwych substancji, co także pozytywnie wpływa na zdrowie osób przebywających w jego otoczeniu.

4. Reguluje mikroklimat i poziom wilgoci

Podłogi z naturalnego drewna budują – dosłownie i w przenośni – atmosferę wnętrza. Zabezpieczone olejem elementy, za sprawą swoich właściwości higroskopijnych, regulują wilgotność powietrza. Dzięki nim, w pomieszczeniu panuje mikroklimat mający pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

5. Zostanie z nami na lata

Wybór odpowiedniej podłogi to decyzja na lata. Tak jak w kwestii wielu elementów naszych wnętrz możemy wprowadzać częste zmiany, tak w przypadku dębowych podłóg, takie modyfikacje nie są konieczne. Drewniany parkiet jest solidny i posłuży nam na lata. Aby się jednak tak stało, musimy o nie prawidłowo zadbać, regularnie je konserwując i na bieżąco dokonywać niezbędnych, drobnych napraw.

Pielęgnacja podłóg drewnianych

Podłogi wykonane z naturalnego drewna różnią się pod każdym względem od laminatów (elementów z fabrycznie naniesionym rysunkiem drewna). Już samo przebywanie w pomieszczeniu, w którym zamontowano drewniane deski, czy klepki wystarcza, żeby dosłownie poczuć różnicę.

Warto natomiast pamiętać, że drewniane podłogi to produkt, który zmienia swoje właściwości pod wpływem przemian zachodzących w otoczeniu. Na to nie mamy wpływu. Jednak odpowiednie użytkowanie i czyszczenie parkietu pozwolą dłużej cieszyć się naturalnym pięknem drewna. Najbardziej optymalnym zakresem temperatury (zarówno dla człowieka, jak i podłogi) jest przedział 18-22 stopni w skali Celsjusza. Wilgotność powinna się z kolei kształtować na poziomie 45-60 proc. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli nie chcemy, aby w podłodze powstawały szczeliny. Niekorzystne warunki mogą doprowadzić także do pęcznienia drewna.

Każda naturalna drewniana podłoga wymaga pielęgnacji, tego nie zmienimy. Mamy jednak wpływ na to jak będzie wyglądało jej bieżące czyszczenie i okresowa konserwacja. Decyzja o wyborze podłogi determinuje bezpośrednio sposób, w jaki będziemy o nią dbali. O tym, że podłoga wykonana z naturalnego drewna jest inwestycją długoterminową trzeba pamiętać nie tylko na etapie podejmowania decyzji zakupowej, ale także (a może przede wszystkim) już po jej nabyciu. Jeśli chcemy cieszyć się nią latami, ważne jest, aby zadbać o nią w odpowiedni, zalecany przez producenta, sposób.

Pielęgnacji podłogi nie warto traktować w kategorii nowego sprzętu RTV czy AGD i podchodzić do jej obsługi intuicyjnie, bez zapoznania się z instrukcją. Biorąc pod uwagę mnogość i różnorodność dostępnych rozwiązań, „wypróbowane” przez znajomych sposoby i polecane przez nich środki także nie zawsze będą odpowiednie do każdego rodzaju podłogi. Pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji drewnianych desek czy klepek jest lektura instrukcji producenta.

Zobacz także Ściany w salonie. 20 pomysłów na ścianę za kanapą. Piękne projekty!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także