Drewno w salonie. 5 trendów na 2022 rok

Drewno w salonie. 5 trendów na 2022 rok

Autor: Justyna Łotowska
21 lut 2022 12:46

Salon z drewnianą podłogą, meblami i dodatkami to modna propozycja na 2022 rok. Spodoba się miłośnikom natury we wnętrzach. Jak urządzić salon z drewnem w roli głównej? Podpowiadamy!

Chyba tylko drewnopodobne płytki ceramiczne, stosowane m.in. pod prysznicem, budzą entuzjazm zarówno projektantów, jak i właścicieli mieszkań. Z tym wyjątkiem Polacy coraz wyraźniej odwracają się od naśladownictw i chcą w mieszkaniu prawdziwego drewna. Istotną rolę odegrał w tym okres lockdownu, w którym chyba wszyscy zatęskniliśmy za kontaktem z naturą. Zapraszamy ją do swych domów m.in. w tej postaci, zapośredniczonej, ale dostępnej na co dzień. Jakie ważne wątki można dostrzec w tej makrotendencji? Uwagę zwraca pięć ważnych trendów.

1. Drewno w salonie z innymi naturalnymi materiałami

Przede wszystkim drewno nie jest samo. Inaczej niż zaledwie kilka lat temu, występuje na tle całej gamy naturalnych materiałów. W projektach zarówno o dużym, jak i znacznie skromniejszym budżecie pojawia się kamień naturalny – niekojarzący się już wcale z nieosiągalnym zbytkiem, a jedynie z bardzo wysoką jakością i pięknem.

Prawdziwy renesans przeżywa rattan, w formie zarówno najróżniejszych mebli wyplatanych, jak i słynnej plecionki wiedeńskiej m.in. na siedziskach i oparciach krzeseł czy zagłówkach łóżek. Do najmodniejszych tkanin należą lny, wełny, surowe bawełny i jedwabie. Ceramika to nie tylko szykowna porcelana, ale także pełna ciepła glina, praktyczna kamionka, zachwycająca barwą terakota.

2. Drewno o bardzo wyraźnym rysunku słojów

Już sama świadomość, że dany przedmiot powstał ze szlachetnego, naturalnego materiału, to bardzo wiele. We współczesnych projektach chętnie się to jednak uwypukla, podkreśla. Najmodniejsza zastawa to ta ze śladami ludzkiego dotyku w postaci (kontrolowanych, często zamierzonych) niedoskonałości kształtu czy malatury. Szkło – z bąbelkami czy sfalowanymi krawędziami. Tkanina – ta o nieco nieregularnym splocie, z widocznymi zgrubieniami nici.

Nic zatem dziwnego, że wśród drewnianych mebli, blatów czy podłóg dominują modele o bardzo wyrazistym rysunku słojów i sęków. Łatwo je znaleźć pod hasłem Antique lub Rustic. A prawdziwym przebojem w przypadku blatów biurek, stołów i wysp są blaty wykonane z drewna z oflisem, czyli z nieregularnymi krawędziami wzdłużnymi – pozbawionymi tylko kory. 

3. Drewno, które wygląda na wiekowe

Wyszły z mody aranżacje, w których wszystkie elementy są idealne równe, proste, prosto ze sklepu. Z rozmów z projektantami wnętrz wiemy, że ich klienci coraz częściej chcą przenieść pod nowy adres nie tylko cenne dzieła sztuki, ale także rodzinne pamiątki czy po prostu meble i dodatki, z którymi się zżyli.

Tłem dla przedmiotów z historią w zależności od koncepcji mogą być wspomniane już deski i parkiety z wyrazistym rysunkiem słojów i sęków.Ale także patynowane, które przypominają drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Tego rodzaju efekt dają m.in. podłogi trójwarstwowe Moscow Rustic czy Madrid Rustic. 

4. Modny salon 2022 - inspiracje z różnych krajów i kultur

Na krótko przed lockdownem nawet najdalsze podróże były czyś łatwym, tanim, dostępnym. Nie budziły emocji jak kiedyś. Przymus pozostania w domu przypomniał wielu z nas, jak dużo nam wszelkie wyjazdy dają. Stąd być może powrót do podróżniczych inspiracji w mieszkaniach. Jaki mają charakter? Ogromnie zróżnicowany. Od wyraźnych, czytelnych cytatów z odległych krajów i kręgów kulturowych – m.in. krajów Azji, głównie Chin, Japonii, Indii – po nawiązania bardzo wysublimowane, jak w stylu japandi, gdzie skandynawska prostota dyskretnie łączy się z japońskim wysublimowaniem.

Jednak z dalekich stron czerpiemy nie tylko formy, kolory, wzory, ale także materiały. Zachwycają sprowadzane z daleka kamienie naturalne, o których była już wzmianka. Czas jednak odkryć i nowe gatunki drewna. Takie jak hevea, która pod względem walorów użytkowych (m.in. znakomitej odporności na wilgoć i wodę) może iść w zawody z bambusem, ale ma rysunek bliższy naszemu rodzimemu dębowi.

5. Kolorowe dodatki w salonie z drewnem

Kontakt z naturą – także we wnętrzu – ma dobroczynny wpływ chyba na każdego. Ale część z nas potrzebuje mocnego koloru, bogactwa faktur, różnorodności materiałów. Silne bodźce w projektach współczesnych wnętrz jednak na ogół równoważy się delikatniejszymi składnikami kompozycji. Tak by tu, gdzie się mieszka, a nie tylko bywa, czekało na domowników wyciszenie i ukojenie. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także