
Jak urządzić szary salon? Porady architekta, dużo zdjęć z wnętrz
Jak urządzić szary salon? Z czym łączyć szarości w salonie? Szare mają być ściany w salonie, meble czy podłoga? Radzi i podpowiada projektantka Beata Ignasiak.

Szarość i każdy z jej odcieni, jak i biel i czerń, zaliczamy do barw achromatycznych. Nieposiadające żadnej dominanty barwnej szarości są rewelacyjnym kolorem do komponowania z każdym kolorem zawierającym dominantę barwną.
Szary kolor od wielu już lat we wnętrzach święci swoje tryumfy – od zachłyśnięcia się nim wiele lat temu po zbalansowane preferencje miłośników tej barwy niezależnie od typu wnętrz czy to skandynawskie, czy klasyczne czy ultranowoczesne. Jest on neutralny, szlachetny, dający poczucie równowagi, harmonii i balansu. Dla osób potrzebujących bardziej energetycznych wnętrz szary to dobry wstęp do połączenia z bardzo dynamicznymi kolorami i formami.
Szare ściany, meble, podłoga
Najczęściej szary widzimy, jako kolor ścian, okładzin ściennych typu popularny beton, kamienie sztuczne i naturalne (zawitanie do kuchni szarych granitów), które nie mają jednoznacznych skojarzeń estetycznych. Kolejnym typem okładzin są spieki kwarcowe i płytki o znaczących rozmiarach. Coraz częściej wykorzystujemy je, jako element wykończenia ścian w salonie, korytarzu, kominka, czy też nawet mebli.
Kolor szary to także dobry wybór na meble tapicerowane, dekoracje okienne oraz na podłogę – począwszy od drewna wybarwionego w odpowiedni sposób, poprzez panele, kamień czy mikrocement i żywice. Podłoga jest bardzo dużą dominantą w salonie i najczęściej od jej koloru zależy wrażenie ciepła w pomieszczeniu. Jeśli zastosujemy podłogę drewnianą w kolorze pięknie podkreślonego naturalnego, ciepłego koloru drewna to w zestawieniu z szarością innych elementów, tworzyć będzie spójny efekt, dający wrażenie przytulnej przestrzeni.
Mnogość elementów sprawia, że jest to kolor uniwersalny oraz absolutnie wyjątkowy jeśli chodzi o potencjał do łączenia z innymi kolorami.
To, co powinno determinować nasze wybory jeśli chodzi o kolor, który chcemy wprowadzić do szarego wnętrza – to nasze indywidualne preferencje – czy lubimy wnętrza „ciepłe” czy też „zimne”. Nie ma reguł, kluczem jest nasz indywidualny gust. Jednym z warunków, jakie powinniśmy brać pod uwagę poza zestawieniem koloru szary – ciepły, szary – zimny kolor jest także głębia, odcień i intensywność szarości. Ogólne wrażenie zależy także od proporcji danych kolorów do szarości oraz całego systemu oświetlenia oraz dostępu naturalnego światła.
Kolor szary: ponadczasowy, uniwersalny, modny
Kolor szary daje ogromne możliwości do szybkiej zmiany charakteru wnętrza wykorzystując elementy dekoracyjne takie jak poduszki, zasłony, naczynia, dywan, czy doniczki z kwiatami, dekoracje ścienne w gamie kolorystycznej, którą chcemy wprowadzić do salonu. Jest też rewelacyjnym tłem do eksponowania dzieł sztuki, obrazów. Ta elastyczność pozwala nam na sezonową zmianę dekoracji w zależności od pory roku, czy świąt.
Jednak gdy jesteśmy miłośnikiem monochromatycznych wnętrz zarówno w stylistyce klasycznej, jak i minimalistycznej – to subtelną dynamikę możemy uzyskać poprzez zastosowanie materiałów o różnych fakturach np. drewno, len, aksamit, wełniane pledy z delikatnej przędzy. Zabawa kolorami jest fascynującą przygodą, wymagającą wyczucia i doświadczenia, ale szarość szarości nie jest równa. Tym bardziej że wierność kolorów może być różna w zależności od tego, na jakim podłożu go zastosujemy.
Zawsze warto więc korzystać ze wzorników kolorów i testerów różnych materiałów, których chcemy użyć w danym wnętrzu. Oświetlenie w salonach sprzedaży nie odzwierciedla tego typu światła, jakie będziemy mieć na co dzień, co też ma wpływ na efekt ostateczny, czasami te różnice w odbiorze są tak duże, że nie warto ryzykować. Jeżeli nie chcemy sami brać odpowiedzialności za wybór kolorów warto zaufać specjaliście.
Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.
Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
mail: ignasiakinteriors@gmail.com