×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jasny salon: 10 dobrych pomysłów na piękne ściany w odcieniach bieli

Jasny salon: 10 dobrych pomysłów na piękne ściany w odcieniach bieli

Autor: Justyna Łotowska
14 paź 2020 10:06
Aktualizacja: 14 paź 2020 12:26

Jakie kolory ścian wybrać do salonu? Dzisiaj polecamy ponadczasowe jasne odcienie -  złamaną biel, gołębią szarość, beże, delikatne pastele czy barwy ziemi - zobaczcie, jak pięknie może się prezentować jasny salon! 

Jasne kolory to najlepszy pomysł na pomalowanie małego wnętrza. Dzięki ich odpowiedniemu zastosowaniu stworzymy wrażenie większej przestrzeni. Jasne barwy, rozmyte tonacje, neutralne kolory zestawiono z intensywnymi, wyraźnymi akcentami - to przepis na przytulne wnętrze i to nie tylko na małym metrażu! 

Czytaj też:  Jasny salon. Zobacz 12 świetnych zdjęć!

Jakie reguły przy malowaniu salonu jasnymi kolorami?

Najważniejsza reguła malowania pomieszczeń mówi o tym, że jasny kolor powiększa. Jeżeli chcemy, aby salon wydawał się duży, a przynajmniej większy niż w rzeczywistości, pomalujmy go na jasne barwy. Dzięki stonowanym, neutralnym kolorom ścian mały pokój dzienny zyska optycznie sporo dodatkowych centymetrów. Podstawą  w takiej aranżacji będzie biel oraz cała gama jej pochodnych. Sprawdzą się też rozmyte beże i inne lekkie pastele. Warto pamiętać, że jeśli salon jest nasłoneczniony przez większą część dnia, powinniśmy postawić na ziemne odcienie. Jeśli natomiast nasz pokój dzienny jest ciemny, a światło zapalamy tu nawet w ciągu dnia, postawmy na ciepłe, rozmyte kolory. 

Może to ci się spodoba: Ściany w salonie: 10 najmodniejszych wnętrz. Niebieski i szary rządzi!

W jasnym wnętrzu przydadzą się też mocniejsze kolory! Kontrast doda charakteru wnętrzu, pamiętajmy jednak, że na tle bieli każdy kolor jest doskonale widoczny, dlatego zaplanujmy mocniejsze barwy na fragmencie ściany lub wnęce lub też postawmy na geometryczną lub organiczną dekorację na ścianie w mocniejszym odcieniu. 

Zobacz także: Jasny salon w bloku: 13 świetnych pomysłów na przytulne wnętrze. Zobacz je!

Mocniejsze kolory dobierajmy tak, aby nie przesadzić – zaplanujmy je na fragment ściany, jej wąski odcinek, wnękę. Możemy też namalować na ścianie geometryczną formę lub organiczny kształt, który zorganizuje wokół siebie plan wnętrza. W ten sposób osiągniemy o wiele lepszy efekt, niż gdybyśmy na dany, intensywniejszy kolor pomalowali np. całą kuchnię.

Triki, które warto znać przy malowaniu małego pomieszczenia: 

- jeśli chcemy wizualnie powiększyć pomieszczenie, pomalujmy białą farbą nie tylko sufit, ale również górne kilkadziesiąt centymetrów ściany 

-  jeśli chcemy poprawić proporcje w długim i wąskim pokoju, dłuższe ściany pomalujmy farbą w jasnym i chłodnym kolorze, a krótsze - farbą w ciepłym i mocniejszym odcieniu

- w małym pokoju wrażenie odległości tworzą jasne pastelowe barwy, zwłaszcza odcienie wpadające w niebieskie, jeśli chcemy poszerzyć optycznie ciasne pomieszczenie, pomalujmy dwie przeciwległe ściany na taki właśnie kolor - dzięki temu ściany wizualnie odsuną się od siebie.

Czytaj także: Jasny salon: 12 pomysłów na nowoczesne meble. Zobacz świetne zdjęcia!

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także