×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Otwarty salon. 15 dobrych pomysłów  na schody

Otwarty salon. 15 dobrych pomysłów na schody

Autor: Justyna Łotowska
Dodano: 24 wrz 2020 12:58
Zaktualizowano: 25 wrz 2020 14:16

Jakie schody wybrać do otwartej części dziennej domu? Zobaczcie inspiracje z projektów wnętrz!

Wybór odpowiednich schodów to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie budowy domu z piętrem lub poddaszem użytkowym. Źle dobrane sprawią nam wiele kłopotu, ponieważ zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia na późniejszym etapie. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. W nowoczesnych projektach coraz częściej spotykamy schody otwarte, które najlepiej sprawdzają się też w małych domach. Takie schody nie zabierają tyle miejsca, co schody w klatce schodowej, będą też atrakcyjną ozdobą wnętrza, o ile zadbamy o tę atrakcyjność i uczynimy ze schodów element dekoracyjny. 

Zobacz również: Schody we wnętrzu. 20 najlepszych pomysłów z polskich domów

Jaki rodzaj schodów wybrać do domu?

Decydując się na wybór schodów, mamy zwykle do czynienia z modelem dwubiegowym lub jednobiegowym. Schody dwubiegowe (czyli takie, które "zawracają" lub "skręcają" w połowie drogi) są wygodne i zajmują mniej powierzchni niż schody jednobiegowe. Schody dwubiegowe w połowie drogi mają podest, na którym następuje zmiana kierunku ruchu. Takie schody są na pewno bezpieczniejsze dla dzieci i osób starszych. Z kolei schody jednobiegowe dają możliwość aranżacji przestrzeni pod nimi (np. na zabudowę do przechowywania), są też zwykle ciekawsze wizualnie. W małych wnętrzach możemy też spotkać inne rozwiązania, takie jak schody kręcone (spiralne), które jednak mają swoje ograniczenia, dotyczące chociażby bezpieczeństwa czy możliwości wnoszenia większych rzeczy na wyższe piętro, są za to zwykle bardzo dekoracyjne, można je też montować nie tylko przy ścianie, ale także np. na środku pomieszczenia.

Decyzja o wyborze schodów musi być na pewno dobrze przemyślana i dopasowana do potrzeb mieszkańców domu. Jeśli schody wiodą na mieszkalne i często używane piętro, a w domu mieszkają dzieci lub seniorzy, warto zadbać o wygodne, szerokie schody wielobiegowe. Jeśli mają prowadzić na rzadziej używane poddasze - możemy postawić na mniej wygodne, ale bardziej dekoracyjne rozwiązania. 

Czytaj też: 20 pomysłów na schody w domu

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także