Podłoga do salonu: płytki, drewno, panele. 12 pięknych kolekcji!

Podłoga do salonu: płytki, drewno, panele. 12 pięknych kolekcji!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
25 cze 2020 11:10

Na podłodze w salonie doskonale sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne, panele, jak i drewno. Każdy z tych materiałów oferuje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Salon jest rodzinnym miejscem spotkań. Domownicy się w nim relaksują, oglądając telewizję, rozmawiając lub czytając książkę. Jest to także miejsce spotkań z przyjaciółmi, a więc pomieszczenie reprezentacyjne. Dlatego tak ważny jest jego wystrój i styl. Duży wpływ, często wręcz kluczowy, na to jak prezentuje się salon ma podłoga. To ona nadaje ton całej stylizacji. Od niej powinniśmy zacząć aranżację pokoju dziennego. Podłoga o jasnej barwie – najbardziej popularnej w nowoczesnym salonie – jest doskonałym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia: mebli, lamp, dodatków. Ciemna posadzka ociepla wnętrze, ale może być też zbyt przytłaczająca. Dlatego w nowoczesnych wnętrzach, gdzie stawia się na lekkość i przestronność dominują raczej jasne barwy.

Przestronny i elegancki efekt w salonie uzyskamy łącząc ze sobą jasne kolory zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Jest to klasyczny trend bazujący na aranżacji wnętrza ton w ton. Pomysł pierwotnie spotykany na pokazach mody, obecnie coraz częściej jest widoczny podczas projektowania przestrzeni. Aby dopasowanie tonacji było ponadczasowe, wystarczy połączyć ze sobą barwy i odcienie z tej samej gamy kolorystycznej. Bezpiecznym zestawieniem są również na przykład: drewniana podłoga pokryta jasną bejcą oraz meble i dodatki w jasnej tonacji, ale ciemniejszym odcieniu; drewniana podłoga pokryta transparentnym olejem w połączeniu z meblami w kolorze naturalnego drewna; ciemna – grafitowa lub ciemnobrązowa – drewniana podłoga, dla której kontrapunktem będą meble w średnio intensywnym kolorze, a drobne dodatki i tekstylia w najjaśniejszej, naturalnej barwie.

Kolejnym trendem w aranżacji jest zastosowanie zasady kontrastu. Tonowanie barw we wnętrzu wprowadza harmonię, podczas gdy wyróżnione elementy nadają mu dynamiki. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku połączenia różnego rodzaju drewna, np. na podłodze oraz w postaci nowoczesnego stołu.

Wśród materiałów stosowanych do wykończenia podłóg w nowoczesnym salonie od lat największą popularnością cieszy się drewno. Jest to związane z trendem powrotu do natury. Na podłogach w nowoczesnym salonie coraz częściej spotyka się także płytki ceramiczne – bardzo dobry "towarzysz" ogrzewania podłogowego oraz posadzki żywiczne. Wybór wzorów i faktur, choć może przyprawić o zawrót głowy, umożliwia niepowtarzalną aranżację podłogi, która nada ton całemu wnętrzu.

Tekst: Wojciech Napora

Zobacz także Nowoczesny salon: modne meble. Zobacz 15 kolekcji!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także