×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Podłoga w salonie: pomysły na modną, postarzaną podłogę

Podłoga w salonie: pomysły na modną, postarzaną podłogę

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
12 paź 2021 11:36

Postarzane podłogi funkcjonalnością nie odbiegają od innych elementów wykonanych z naturalnego drewna, za to znacznie różnią się od nich wyglądem. Przywołują wspomnienia wakacji w starych, wiejskich domach, są odpowiednie do rewitalizowanych obiektów, a jednocześnie genialnie prezentują się w nowoczesnych aranżacjach.

Postarzanie, w obecnych czasach, kiedy w wielu przypadkach dąży się do odmładzania, może wzbudzać konsternację. Z drugiej strony, „na salonach” wygodnie rozgościł się styl vintage zaś branża wnętrzarska jest zgodna, że postarzane elementy nadają przestrzeniom wyjątkowego klimatu.

A co z podłogą? W tym wypadku mamy szerokie pole do popisu. Proces stylizowania (mówiąc potocznie: postarzania) drewna można porównywać do podróży w czasie: w zaledwie kilka tygodni uzyskuje się efekty, na które w naturze trzeba czekać latami.

Jak postarza się drewnianą podłogę?

W przypadku podłóg marki Chapel Parket metamorfoza jest kompleksowa.

- Dzięki serii różnorodnych czynności drewno nabiera zupełnie nowego wyglądu, a jednocześnie zyskuje na funkcjonalności. Pierwszym krokiem do uzyskania „starego” drewna jest heblowanie, które m.in. eksponuje naturalny rysunek tego szlachetnego surowca. Przeprowadzenie kolejnych czynności (takich jak wykonanie celowych uszkodzeń) zależy wyłącznie od inwestora, a ściślej - od jego preferencji. Podłogi powstają na indywidualne zamówienie i są (niczym garnitur u krawca) „szyte” na miarę. W palecie dostępne są m.in. podłogi szczotkowane, nacinane poprzecznie oraz elementy, których powierzchnia jest ręcznie skrobana – mówi ekspert marki Chapel Parket, Sebastian Kos.

Każdorazowo zwieńczeniem powstawania podłóg jest zabezpieczenie ich specjalnym olejem woskowym wzbogaconym o związku krzemu. - Taka przypominająca glazurę warstwa podnosi odporność materiału na uszkodzenia związane z jego codziennym użytkowaniem i pozwala cieszyć się nim długimi latami – zaznacza Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket.

Gdzie sprawdzą się postarzane podłogi?

Warto zauważyć, że postarzane podłogi to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko we wnętrzach klasycznych, zabytkowych czy tych rewitalizowanych.

- Stylizowane drewno jest chętniej montowane w przestrzeniach, które są nowoczesne. Wówczas uzyskujemy klimat i styl, a także przytulność, tak ważną dla mieszkańców. „Stare” drewno z powodzeniem idzie w parze ze stalą, szkłem oraz awangardowymi dodatkami - dodaje P. Bekas.

Podłogi starzone są heblowane nie tylko wstępnie, lecz do momentu uzyskania gładkiej powierzchni; bez udziału papieru ściernego. Podczas tej czynności otwierają się pory drewna, przez co olej stosowany w procesie produkcji może wniknąć głęboko w strukturę surowca i go zabezpieczyć. Dodatkową korzyścią z heblowania jest sam wygląd desek; rysunek drewna jest wyeksponowany, a podłoga sprawia wrażenie trójwymiarowej. Inwestorzy mogą nabyć zarówno parkiet dębowy poddany opatentowanym procesom postarzania, jak i materiał bez celowych uszkodzeń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także