PARTNER PORTALU
Schody drewniane. Jakie wybrać do domu? Dużo inspiracji!

Schody drewniane. Jakie wybrać do domu? Dużo inspiracji!

Autor: Justyna Łotowska
11 sie 2022 12:02

Schody drewniane od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów do domów.  Jaki gatunek drewna wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Jakie pomysły na schody do domu będą najlepsze? Mamy inspiracje i poradnik eksperta.

  • Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest dąb.
  • Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe — barwione i wykończone na dąb.
  • Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji.
  • Gdy jest mała nośność stropu, bardzo popularne są drewniane schody samonośne.

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.

Drewniane schody samonośne. Projekt: Decoroom. Fot. Marta Behling, Pion Poziom.
Drewniane schody samonośne. Projekt: Decoroom. Fot. Marta Behling, Pion Poziom.

Schody dębowe - najpopularniejszy wybór

- Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensuje imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe — barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy — mówi ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie.

Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiedzie modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Znany jest również orzech amerykański w 4 klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami.

Schody drewniane. Fot. mat. prasowe JAF Polska
Schody drewniane. Fot. mat. prasowe JAF Polska

Schody betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca. Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne.

- Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci.

Schody z drewnianymi stopniami i białymi podstopnicami. Projekt wnętrza: Malwina Morelewska. Zdjęcia: Yassen Hristov
Schody z drewnianymi stopniami i białymi podstopnicami. Projekt wnętrza: Malwina Morelewska. Zdjęcia: Yassen Hristov

Jaka balustrada do schodów w domu?

Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Pomimo, że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń.

- Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Jak sama nazwa wskazuje, spocznik wyznacza miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia ekspert z JAF Polska.

Schody metalowe z drewnianymi stopniami. Fot. mat. prasowe JAF Polska
Schody metalowe z drewnianymi stopniami. Fot. mat. prasowe JAF Polska

Jak dbać o drewniane schody?

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej. Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad.

Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia — schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem.

Drewniane schody to doskonała inwestycja na lata. Wykonane z najlepszych gatunków drewna oraz odpowiednio pielęgnowane, tego typu schody zapewniają nie tylko bezproblemowe użytkowanie, ale i wyjątkowo elegancki wygląd dopasowany do każdego wnętrza.

Drewniane schody na metalowej podstawie. Fot. mat. prasowe JAF Polska
Drewniane schody na metalowej podstawie. Fot. mat. prasowe JAF Polska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także