Ściana w salonie: 15 świetnych pomysłów. Zobacz je wszystkie!

Ściana w salonie: 15 świetnych pomysłów. Zobacz je wszystkie!

Autor: Ewa Kozioł
01 lut 2021 09:24

Jak wykończyć ścianę w salonie? Zdecydować się drewno, farbę, a może na beton? Wybór jest całkiem spory. Zobaczcie kilka świetnych, modnych pomysłów na ścianę w salonie. 


Drewno, farby, beton, płytki, tapeta. Ściany w salonie można wykończyć na wiele różnych sposobów. Wszystko dzięki ogromnej ilości dostępnych materiałów, które pozwolą wam na mniejsze i większe aranżacyjne szaleństwa na ścianie. Na początku zastanówcie się jednak, jaki efekt chcecie w salonie osiągnąć. Czy ściana ma być pięknym, elementem dekoracyjnym, czy może na stanowić tło dla mebli lub innych dodatków. To ważne, bo łatwiej wam będzie wówczas przeglądać dostępne rozwiązania. Spróbujcie poszukać ciekawych inspiracji i pomysłów. Znajdziecie ich mnóstw w sieci i warto z nich skorzystać. Warto pamiętać, że nawet najlepsza podłoga czy meble nie pomogą, jeśli źle dobierzemy kolor lub wzór na ścianach.

Ściana w salonie: dobre połączenia

Nie musicie wszystkich ścian w salonie wykończyć tym samym materiałem czy kolorem. Fajnie, jeśli zdecydujecie się na połączenie na przykład dwóch różnych rozwiązań, które stworzą spójną kompozycję. To naprawdę fajne rozwiązanie! Do małego salonu starajcie się wybierać jasne kolory ścian (biel, szarości, beże, pastel), dzięki którym optycznie powiększycie wnętrze. Ciemne kolory lub intensywne wzory możecie zastosować na fragmencie ściany, jako dodatek. W większych salonach możecie sobie pozwolić na więcej aranżacyjnego szaleństwa. Tu jednak jasne kolory ściana to także dobry pomysł. 

Ściana w salonie: kolorowe farby 

Najprostszym sposobem na wykończenie ścian w salonie są farby. Dadzą wam one spore pole do popisu. Dostępne są bowiem praktycznie w nieograniczonej palecie barw. Możemy zdecydować się na jeden kolor lub pokusić się o zestawienie ze sobą dwóch lub trzech odcieni. Uniwersalna biel, beże czy jasne szarości sprawdzają się zawsze i wszędzie. Są uniwersalne i łatwo z nimi zestawić inne kolory. To też bezpiecznie rozwiązanie. Dla miłośników mocnych kolorów – polecamy granaty, butelkową zieleń czy czerń. Stosujmy je jednak rozsądnie i z umiarem. Na ścianie pomalowanej farba możecie świetnie wyeksponować grafikę lub obraz. 

Ściana w salonie: fajne wzory

Tapeta lub fototapeta to kolejny super pomysł na wykończenie ściany w salonie. Oba materiały pięknie będą wyglądały na jednej ścianie lub tylko na jej fragmencie. Możecie zdecydować się na tapetę ze spokojnym, stonowanym wzorem lub na coś nieco mocniejszego, co nada salonowi indywidualnego charakteru. Fajnie na ścianie za telewizorem zaprezentuję się tapeta z wzorem w jasną kratę, a na ścianie za kanapą w piękne, delikatne kwiaty. Ilość dostępnych wzorów i kolorów zarówno tapet, jak i fototapet jest ogromna. Chyba śmiało można powiedzieć, że przyprawi was o zawrót głowy. Ale warto poszukać czegoś fajnego.

Ściana w salonie: nowocześnie i modnie

Na ścianie w salonie chętnie stosujemy również cegłę. Stanowi ona piękną dekorację. Świetnie będzie wyglądała na ścianie za kanapą. Do wyboru macie cegłą w tradycyjnym, czerwonym kolorze, którą sprawdzi się w nowoczesnym salonie oraz białą, polecaną do bardziej klasycznego salonu. Pamiętajcie jednak, że cegłę możecie pomalować na dowolny kolory, który wam się marzy. Cegła pięknie pasuje do drewna, szkła oraz kamienia, daje więc sporo aranżacyjnych możliwości. Inną opcją na wykończenie ściany za kanapą lub za telewizorem w salonie jest beton. To materiał, który będzie doskonałym rozwiązaniem we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Beton sam w sobie jest zimny, więc fajnie będzie wyglądał w otoczeniu drewnianej podłogi, która go nieco ociepli.

Ściana w salonie: elegancko i z klasą

Coraz modniejsza na ścianach w salonie staje się także sztukateria, dzięki której wnętrza zyskuje bardziej elegancki klimat. Możecie ją pomalować praktycznie na dowolny kolor. Pięknie będzie wyglądała w bieli, w szarościach czy w zieleni. Sprawdzi się zarówno na ścianach w nowoczesnym, jak i w klasycznym salonie. Pamiętajcie tylko, aby z ilością efektowych listew, rozet czy ornamentów nie przesadzić. 

Zobacz także Ściana nad blatem: 15 pomysłów na płytki. Świetne zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także