Ściana z TV. 15 pomysłów na aranżację ściany z telewizorem. Porady, zdjęcia!

Ściana z TV. 15 pomysłów na aranżację ściany z telewizorem. Porady, zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
21 cze 2022 11:40

Jak zaaranżować ścianę z telewizorem? Jak to zrobić, aby telewizor nie stała się głównym elementem we wnętrzu? Radzi architekt Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

  • Umieszczając telewizor na ścianie czy szafce RTV powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość, na której będzie się on znajdował.
  • Rozmiar telewizora musimy dostosować do przestrzeni, w jakiej planujemy go umieścić, a nie na odwrót.
  • Telewizor, podobnie jak każdy inny element, musi pasować do aranżacji salonu. 

Większość z nas chętnie ogląda tradycyjną telewizję, choć część decyduje się wyłącznie na korzystanie z coraz popularniejszych platform streamingowych, jeszcze inni używają telewizorów jako narzędzia do słuchania muzyki. Choć według najnowszych badań Polacy coraz rzadziej decydują się na zakup telewizorów i zestawów kina domowego na rzecz mobilnych urządzeń elektrycznych, odbiorniki wciąż odgrywają istotną rolę w naszych domach. Wielki, czarny prostokąt jest jednak elementem, który niełatwo wkomponować w przestrzeń tak, aby nie stał się głównym punktem skupiającym uwagę.

Montaż telewizora: na co zwrócić uwagę?

Umieszczając telewizor na ścianie czy szafce RTV powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość, na której będzie się on znajdował. Odpowiednia zapewni komfort oglądania w pozycji, która sprzyja relaksowi.

Projekt i zdjęcie: Ida Mikołajska, pracownia MIKOŁAJSKAstudio

Bardzo często zdarza się, że wybierając telewizor nie zastanawiamy się nad warunkami, w jakich będziemy z niego korzystać. Przeważnie zaleca się, aby środek telewizora znajdował się przynajmniej 100 lub 110 cm od podłogi, jednak wpływ na jego umiejscowienie ma przede wszystkim jego rozmiar. Jeśli decydujemy się na większe modele o przekątnej 55, 60 czy 70 cali, możemy zamontować urządzenie nieco wyżej. Istotna jest również odległość, w jakiej będziemy siedzieć – także ona zależy od wielkości sprzętu.

Częste oglądanie telewizji w niewygodnej pozie może doprowadzić do zesztywnienia lub naciągnięcia mięśni i uciążliwych bólów karku, pleców, barków, a nawet głowy i gorszego samopoczucia. Siedząc zbyt blisko ekranu możemy również łatwo popsuć sobie wzrok, dlatego rozmiar telewizora musimy dostosować do przestrzeni, w jakiej planujemy go umieścić, a nie na odwrót. 

Telewizor w salonie: jak go dobrze wkomponować?

Jak każdy inny obiekt, który umieszczamy w swoim salonie, telewizor także musi pasować do pomieszczenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zakamuflowanie urządzenia, żeby nie psuło wystroju.

Projekt i zdjęcie: Ida Mikołajska, pracownia MIKOŁAJSKAstudio

Zamiast umieszczać telewizor w centralnym punkcie na środku pustej ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Takie rozwiązanie sprawi, że odbiornik stanie się częścią pewnej spójnej całości. Inną opcją jest stworzenie kompozycji, której częścią jest telewizor albo zastosowanie ciemnego tła za urządzeniem, dzięki czemu nie będzie tak bardzo odznaczał się na ścianie. 

Pamiętajmy, że telewizor nie jest niezbędnym elementem każdego wnętrza, nawet jeśli uważamy się za kinomaniaków. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób rezygnujących z tradycyjnej telewizji jest wybór rzutnika. Ulubione produkcje możemy w takiej sytuacji oglądać zarówno na białej ścianie, jak i na specjalnym ekranie. W ten sposób będziemy mogli go “wyciągnąć” wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać!

Ida Mikołajska – architektka, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio,  www.mikolajskastudio.pl

Zobacz także Ściany w salonie. Architekt radzi jak je pięknie wykończyć. Dużo zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także