Ściany w salonie: 12 pomysłów na kolor ścian w salonie. Piękne inspiracje!

Ściany w salonie: 12 pomysłów na kolor ścian w salonie. Piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
16 cze 2021 10:22

Ściany w pokoju dziennym chętnie malujemy farbą. To materiał trwały, niedrogi i zapewniający we wnętrzu świetnie efekty. Czym kierować się przy wyborze farby? Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Planując malowanie ścian zazwyczaj wszystkie nasze myśli koncentrują się wokół koloru farby, która stworzy tło dla pozostałych elementów wystroju wnętrza. To bardzo ważna decyzja w kontekście późniejszego efektu aranżacyjnego. Nie będzie zbytnią przesadą, jeśli powiemy, że to właśnie kolor bardzo często decyduje o tym, po który produkt z półki sklepowej sięgamy. Tymczasem zapominamy o tak istotnej kwestii, jak wpływ wykończenia na jakość powietrza w pomieszczeniach, które z kolei działa na samopoczucie mieszkańców. Zacznijmy zatem od początku. 

Jaki kolor farby wybrać? 

Kolor, na który pomalujemy ściany, to kwestia naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na wykreowaniu przestrzeni eleganckiej i subtelnej, sprzyjającej odpoczynkowi, pracy czy spotkaniom zawsze świetnym wyborem są odcienie pastelowe – bardzo modne są biele, szarości, beże oraz brązy. Nienarzucający się charakter pasteli to klucz do tworzenia wnętrz ponadczasowych, emanujących świeżością, energią i optymizmem. Łagodna i delikatna kolorystyka nie męczy oczu, sprzyja koncentracji oraz wyciszeniu, a przy tym pasuje do każdego wnętrza, bez względu na jego funkcję czy styl.

Pastele wnoszą do wnętrza dużo światła, dlatego warto po nie sięgnąć szczególnie wtedy, kiedy mamy do urządzenia niewielką przestrzeń. Z powodzeniem sprawdzą się także w większych pomieszczeniach. Te kolory dają dużą swobodę aranżacyjną – można je dowolnie łączyć z bielą, tworząc idealne tło dla różnego rodzaju materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków, także tych w mocnych, kontrastowych kolorach. 

Kolor to nie wszystko

Farby mogą nie tylko wpływać na estetyczny odbiór wnętrza czy jego optykę, lecz także na samopoczucie użytkowników wnętrz. Dlatego przy zakupie odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor czy siłę krycia, lecz także na jego właściwości i funkcjonalność.

– Chcąc czuć się naprawdę komfortowo w domowym zaciszu, do malowania ścian i sufitów wybierajmy farby wysoce paroprzepuszczalne, na bazie naturalnych składników, bez konserwantów i szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO) – podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit Polska.

Jakie podłoże pod farbę? 

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu podłoża dla farby. Jeśli marzą nam się idealnie gładkie ściany, rozwiązaniem będzie wykonanie gładzi. Decydując się na „zdrową” powłokę malarską warto zadbać o to, by to, co pod nią również takie było. 

W domach spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest, by przy jego wykańczaniu czy remoncie sięgać po rozwiązania bazujące na naturalnych surowcach, które będą wspierać dobre samopoczucie mieszkańców. Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA dowodzą, że regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jedna fundamentalnych zasad zdrowego mieszkania. Wybierając odpowiednie produkty szybko wykończymy wnętrze i wprowadzimy w nasze otoczenie pożądaną świeżość, dbając jednocześnie o zdrowie domowników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także