Ściany w salonie. Architekt radzi jak je pięknie wykończyć. Dużo zdjęć!

Ściany w salonie. Architekt radzi jak je pięknie wykończyć. Dużo zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
07 cze 2022 09:07

Co na ściany w salonie? Jaki materiały wybrać? Który kolor będzie najlepszy? Architekt Mateusz Marcinkowski z pracowni KODO podpowiada, jakie materiały i kolory sprawdzą się na ścianach w salonie. Radzi też czym kierować się, by uzyskać ciekawe efekty. 

  • Sposób wykończenia ścian wpływa na estetykę wnętrza, ale pozwala również wydzielić wizualnie funkcjonalne strefy.
  • Podstawowym i jednocześnie wciąż najpopularniejszym materiałem na ściany w salonie jest farba w stonowanym odcieniu lub tapeta o neutralnym, delikatnym deseniu.
  • Na ścianie w salonie pięknie wyglądają tynki dekoracyjne, przestrzenne panele, stiuki,  tkaniny czy drewniane lamele.

Salon to przestrzeń, której podczas projektowania aranżacji wnętrza poświęca się dużo uwagi – w końcu to właśnie w nim spędzamy większość wolnego czasu, w nim też przyjmujemy gości. Wybór kolorystyki oraz materiałów na ściany salonu to nie lada wyzwanie – szczególnie dziś, kiedy mamy do dyspozycji wiele inspiracji, technik dekoracyjnych, a przede wszystkim szeroką gamę różnorodnych materiałów. 

Ściany w salonie: estetyka i funkcja

Podstawową zasadą podczas wykończenia ścian w salonie jest konsekwencja oraz spójność tej części wystroju ze stylistyką aranżacji całego mieszkania. To przedsięwzięcie o dużej skali, a jego efekt będzie towarzyszył nam przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat. Tak więc kluczowa w tym zakresie może okazać się rola architekta wnętrz, który najlepiej zapanuje nad ostatecznym efektem realizacji, zaproponuje koncepcje, materiały i sposoby ich łączenia, a także – inspiracje korzystne dla całego mieszkania.

Pamiętajmy, że sposób wykończenia ścian wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale pozwala również wydzielić wizualnie funkcjonalne strefy. Ma to istotne znaczenie szczególnie w mieszkaniach, w których salon jest przestrzenią dzienną połączoną z kuchnią oraz jadalnią, a nawet pełni rolę sypialni czy miejsca do pracy. W tego typu pomieszczeniach na wykończenie ścian warto wybrać różne, ale korespondujące ze sobą materiały i kolory, pamiętając przy tym o aktywnościach, jakim służą poszczególne sfery.

Jeśli salon to miejsce naszych dziennych czynności, energię wprowadzą do niego zdecydowane, intensywne odcienie oraz wzorzyste tapety na wybranych powierzchniach ścian. Jeśli służy nam również za miejsce do spania – zdecydowanie lepszym wyborem będą stonowane i wyciszające beże czy pastele. 

Wybierając sposób wykończenia ścian w salonie weźmy również pod uwagę nasze upodobania estetyczne oraz perspektywę czasową. Jeśli nie planujemy częstych zmian w aranżacji, warto zrezygnować z chwilowych trendów i postawić na ponadczasowe materiały oraz stonowaną kolorystykę – będą doskonałym tłem do dowolnych dodatków i dekoracji.

Farba, tapeta

Podstawowym i jednocześnie wciąż najpopularniejszym materiałem wykończeniowym na ściany w salonie jest farba w stonowanym odcieniu lub tapeta o neutralnym, delikatnym deseniu.

Nowością, po którą coraz częściej sięgamy, są intensywniejsze barwy bądź tapety o wyrazistym wzorze, którymi pokrywamy wybraną ścianę. To najlepszy sposób na wprowadzenie energii do wnętrza i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru. Dostępność kolorów farb i wzorów tapet daje szerokie możliwości dopasowania ich do pozostałych elementów wystroju, a ich dodatkową zaletą jest stosunkowo prosta modyfikacja.

Tynk dekoracyjny, panele, stiuki, tkaniny

Kolejną półką materiałową do wykończenia ścian w salonie są różnego typu rozwiązania strukturalne – tynki dekoracyjne, przestrzenne panele, stiuki czy tkaniny. Tynki dekoracyjne, niegdyś często stosowane, dziś powoli wychodzą z mody. Niemniej w połączeniu z odpowiednim oświetleniem wprowadzają do przestrzeni efekt trójwymiarowości i nieoczywistej przytulności. Ich stosowanie wymaga jednak szczególnej uwagi pod względem techniki wykonania oraz dopasowania do stylistyki wystroju.

Zarówno wnętrza salonów o wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym świetnie przyjmują rozwiązania ścienne z zakresu stolarki. Lamele w odcieniach drewna bądź w kolorystyce korespondującej z barwą ścian, fornir z czeczoty topolowej, różnego typu ozdobne listwy przysufitowe to doskonały sposób na podkreślenie charakteru aranżacji i nadanie jej nieoczywistego wdzięku. Nie sposób pominąć półek i regałów, których szczególnie minimalistyczne formy dobrze sprawdzają się jako sposób na eleganckie oraz funkcjonalne wykończenie ścian w salonie.

W sferze materiałów naściennych nie zapominajmy o kamiennych okładzinach, spiekach, strukturalnych tkaninach oraz panelach wykonanych z roślin, np. coraz modniejszego w ostatnich latach chrobotka. To rozwiązania droższe, ale z pewnością godne uwagi – szczególnie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu eleganckiego lub naturalnego efektu.

Ściany w salonie: efekty specjalne

Możliwości aranżacyjne w zakresie wykończenia ścian w salonie nie kończą się na wyborze materiałów kryjących. Do dyspozycji mamy szereg rozwiązań dekoracyjnych, które można wykorzystać jako podkreślenie bądź urozmaicenie efektu osiągniętego dzięki zastosowaniu barw oraz struktur. Najważniejszym z nich jest oświetlenie – zarówno kształt opraw, jak i kąt padania, rozproszenie, barwa i natężenie strumienia światła to nieocenieni sojusznicy w kreowaniu dekoracyjnych i nastrojowych efektów ściennych. Możliwości są nieograniczone – od designerskich, przestrzennych opraw naściennych i kinkietów, poprzez płaskie panele świetlne, aż po ledowe paski wkomponowane w ścianę. Kluczem do sukcesu jest tu przemyślany dobór form oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. 

Wykończenie ścian w salonie to również szerokie pole do eksperymentów. W niektórych sytuacjach ścianę możemy zastąpić lżejszą konstrukcją ze szkła, wyposażoną w drzwi przesuwne i np. zasłony, ażurowym przepierzeniem czy nawet – przestrzennym filarem. To nowoczesne podejście pozwala osiągnąć spektakularny efekt i wydzielić strefy użytkowe, a jednocześnie – modyfikować przestrzeń, wprowadzać do niej niezwykłą optykę oraz oferować funkcjonalności nieobecne w pierwotnej wersji mieszkania.

Biel, jasne beże, szarości i delikatne pastele

Podczas planowania wykończenia ścian w salonie nie zapominajmy również o tym, że będą one doskonałym tłem dla obrazów, grafik, plakatów, zdjęć, płaskorzeźb, dekoracyjnych grzejników, a także – przedmiotów związanych z pasjami mieszkańców. Wybierając kolor czy materiał wykończeniowy jako tło dla tego typu ozdób, dobierzmy go tak, by nie zakłócał dekoracyjności tych elementów – biel, jasne beże, szarości i delikatne pastele będą tu doskonałą bazą.

Mateusz Marcinkowski –  architekt, pracownia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, ww.kodo.pl

Zobacz także Kolor w salonie. 20 pięknych wnętrz. Zobacz zdjęcia salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także