Ściany w salonie. Architekt radzi jak wykończyć ściany cegłą. Piękne zdjęcia!

Ściany w salonie. Architekt radzi jak wykończyć ściany cegłą. Piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
04 marz 2022 11:38

Wykończenie ściany w salonie cegłą to świetny pomysł. Będzie modnie i bardzo pięknie. Jak jednak osiągnąć efekt ceglanej ściany? Jaki kolor cegły wybrać? O czym trzeba pamiętać decydując się na cegłę w salonie? adzi i podpowiada architekt Joanna Ochota.

Cegła, obecna na ścianie w salonie, przetrwa wszystkie trendy w architekturze wnętrz. To charakterystyczny materiał, który kojarzy się z domowym ciepłem. Wygląda rewelacyjnie i wprowadza do wnętrz szczególny klimat. Sprawia, że prezentują się ciekawie i oryginalnie. Szeroka gama kolorystyczna i forma cegieł sprawia, że pasują do wnętrz klasycznych, stylizowanych, loftowych, skandynawskich, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Można je stosować także praktycznie w każdym pomieszczeniu. W salonie ceglana ściana stanie się bez wątpienia główną dekoracją, przyciągająca wzrok. Na pewno warto wziąć pod uwagę ten materiał urządzając lub remontując wnętrze. 

O czym warto pamiętać?

Cegła dostępna jest jako pełnowymiarowe cegły lub w postaci cienkich płytek. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć, a jednocześnie dobrze izoluje, wycisza i nie blaknie. Ale cegła jest także elementem dominującym we wnętrzu. I o tym musimy pamiętać. Cała aranżacja salonu powinna więc być podporządkowana takiemu rozwiązaniu. Jak z każdym wyborem dotyczącym wnętrz – można wszystko, ale z umiarem, konsekwencją i mając przemyślany plan. Cegła faktycznie w salonie zawsze wygląda ciekawie i intrygująco, jednak nie znając granicy możemy przytłoczyć pomieszczenie zbyt dużą ilością tak wyrazistego materiału.

Istnieje także ryzyko, że nieumiejętne wykorzystanie cegły znacząco zmniejszy pomieszczenie, a ewentualne usunięcie płytek ceglanych wiąże się z dużym nakładem pracy. W przypadku niewielkich przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie białej cegły, która nie przytłoczy kolorem. Przy nowo wznoszonym domu nie ma przeszkód, żeby już na etapie budowy zdecydować
o pojawieniu się ściany z cegieł. Wznosząc taką ścianę i nie tynkując jej uzyskamy oczekiwany efekt.

Popularne rozwiązania

Najciekawszy efekt ceglanej ściany w salonie w starym budownictwie uzyskamy usuwając tynk aż do odsłonięcia cegieł. W tym wypadku oczyszczamy ścianę szczotką lub piaskujemy, a następnie konieczna jest impregnacja odpowiednimi środkami. Tak wykończona ściana świetnie wpisuje się we wnętrza loftowe i industrialne. Nie zawsze jednak mamy możliwość zastosowania takiego rozwiązania. Warto wówczas sięgnąć po produkty, które zapewnią w salonie równie ciekawe dekoracje. Co mamy do wyboru? 

Na ścianę w salonie najczęściej wybierane są cegły ręcznie formowane wykonane z naturalnych surowców. Cieszą się one popularnością głównie dzięki niepowtarzalności poszczególnych płytek. Decydują się na to rozwiązaniem należy jednak starać się zamawiać cegły z jednej dostawy, aby zagwarantować sobie jednolitość koloru i faktury. Aby, zachować jednolitą kolorystykę ściany warto także, dobierać materiał ze wszystkich palet. 

Na rynku, poza cegłami ręcznie formowanymi, dostępne są gipsowe imitacje cegieł, które równie dobrze sprawdzą się na ścianie w salonie. Jest to płytka połączona z fugą. Do jej głównych zalet należy niezwykle prosty i szybki montaż, który nie wymaga fugowania. Nie ma obawy, że niewłaściwe wypełnienie spoin lub nieodpowiednio dobrana barwa fugi zepsują efekt estetyczny. Płytka występuje jedynie w kolorze białym, ale bez żadnych problemów możemy ją pomalować na dowolny kolor i uzyskać taki efekt, jaki tylko sobie wymarzymy. 

Mamy jeszcze oczywiście do wyboru tapety ścienne lub fototapety imitujące cegły, ale wówczas rezygnujemy z dodatkowego aspektu trójwymiarowości ściany. Takie rozwiązanie nie mieści się już w tej samej konwencji, ale nie jest takie złe. Zwłaszcza fototapeta jako zdjęcie ściany z graffi do pokoju młodzieżowego to ciekawy pomysł.

Architekt Joanna Ochota – właścicielka pracowni Archimental Concept Joana Projektowanie Wnętrz, www.conceptjoana.archimental.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także