×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Szklane ścianki w salonie. 10 dobrych pomysłów na modne przeszklenia! Dużo zdjęć!

Szklane ścianki w salonie. 10 dobrych pomysłów na modne przeszklenia! Dużo zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
05 sty 2022 16:38
Aktualizacja: 07 sty 2022 14:47

Szklane ścianki w mieszkaniach są dziś bardzo modne! Jak zachować lekkość i przestronność oraz przepływ naturalnego światła bez łączenia pomieszczeń? Z pomocą przychodzą szklane ścianki działowe. Piszemy, co warto i nich wiedzieć i pokazujemy dużo inspiracji z wnętrz!

Chcemy mieszkać w jasnych, przestronnych i dobrze doświetlonych wnętrzach. Takie przestrzenie sprzyjają wypoczynkowi i pozwalają nabrać oddechu po długim, męczącym dniu. Często jednak ogranicza nas dostępny metraż, małe i ciasne pomieszczenia czy widmo wiecznego bałaganu lub braku prywatności, gdy zdecydujemy się na otwarte przestrzenie.

Na szczęście istnieją ciekawe rozwiązania, które pozwalają na otworzenie i rozświetlenie wnętrz bez konieczności łączenia pomieszczeń. Do nich należą np. loftowe ściany działowe z drzwiami i szklane przepierzenia. Pozwalają one w bardzo elegancki i szykowny sposób wydzielić strefy, rozświetlić całą przestrzeń, a gdy zachodzi taka potrzeba, subtelnie ją przysłonić.

Szklane ścianki w kuchni z jadalnią i salonem

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem to najczęściej spotykane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Choć ma ono wielu zwolenników, nie wszyscy są entuzjastami łączenia tego typu przestrzeni. Obawiamy się zapachów przedostających się do części salonowej, bałaganu, który towarzyszy codziennym czynnościom kuchennym, czy w końcu braku poczucia komfortu i spokoju podczas przygotowywania posiłków (ten ostatni dał się szczególnie we znaki podczas pandemii).

W takich sytuacjach połączenie różnych funkcyjnie pomieszczeń staje się przykrą koniecznością, gdy chcemy zyskać odrobinę więcej przestrzeni, rozświetlić „ślepą” kuchnię, czy po prostu optycznie ją powiększyć. Rozwiązaniem, które przyniesie pożądany kompromis, będzie system przeszkleń. Oferuje go np. marka Komandor w postaci systemu Lumi.

- Lumi to system wewnętrznych, aluminiowo-szklanych przepierzeń w postaci funkcjonalnych ścianek dzielących z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi, witryn stałych oraz drzwi przejściowych w ościeżnicy, wpisujących się w aktualne trendy wnętrzarskie – wyjaśnia Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor. – Sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach, stanowiąc ciekawie wyglądające przepierzenie, które dzieli pomieszczenie na funkcjonalnie odrębne strefy. Zaletą systemu jest jego minimalizm, transparentność i świeżość, dzięki czemu w wydzielanych czy zamykanych pomieszczeniach, udaje się bez problemu zachować przestronność, przepływ naturalnego światła oraz wyjątkowy charakter wnętrza – dodaje.

Dzięki przeszkleniom możemy stworzyć oryginalne przepierzenia i drzwi. Wykorzystanie szkła barwionego, mlecznego, przezroczystego lub bezpiecznego szkła zbrojonego dodaje wnętrzom lekkości i przestronności, zaś czarne lub anodowe szprosy – nowoczesnego sznytu. Pozwalają tym samym aranżować w pełni spersonalizowane przestrzenie i realizować odważne wizje projektowe w mieszkaniach, domkach czy stylowych kamienicach.

Szklane ścianki działowe - sposób na kawalerkę

Drzwi podzielone charakterystycznymi pionowymi lub poziomymi szprosami zyskują industrialny sznyt. Tworzą nietuzinkową ozdobę wnętrza w każdym stylu. Ścianki z drzwiami o takim specyficznym charakterze sprawdzą się nie tylko przy oddzieleniu salonu od kuchni i jadalni, ale też wydzieleniu strefy sypialnianej czy garderoby lub domowego gabinetu. Zdadzą egzamin w kawalerkach oraz wnętrzach typu studio.

Co więcej: na małej przestrzeni można wykorzystać system drzwi przesuwnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce. Zamiast szkła przeziernego możemy też zastosować szkło ornamentowe lub ryflowane, co da efekt stałego, subtelnego przysłonięcia. Takie rozwiązanie w ciekawy wizualnie sposób otwiera przestrzeń, a jednocześnie wprowadza element prywatności i odrębności.

- Szklane ścianki mają swój klimat i specyfikę. Nie można ich pomylić z żadnym innym rozwiązaniem – przekonuje Katarzyna Drabik. - Połączenie metalowych elementów i subtelnego szkła tworzy duet, który idealnie nadaje się do wnętrz loftowych, industrialnych, ale także nowoczesnych, minimalistycznych lub francuskich. To, w jaki styl mogą być wkomponowane, zależy od rodzaju i ułożenia szprosów, ich gęstości, symetryczności lub asymetryczności oraz materiału, będącego wypełnieniem ścianek czy drzwi – wyjaśnia.

Szklane ścianki jako sposób na podział salonu czy sypialni na dwa pomieszczenia

Systemy ścianek do zabudowy dają dużą swobodę w aranżacji wnętrz. Także wtedy, gdy chcemy dokonać podziału wewnątrz pomieszczenia, a nie między różnymi pokojami. Strefa kąpieli w sypialni albo przeszklona garderoba? To da się zrealizować. System ścianek działowych sprawdzi się zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i biurowej, dlatego coraz powszechniej jest stosowany przez architektów wnętrz.

Połączenie eleganckich profili i szkła daje wszechstronne zastosowanie. W dużym pomieszczeniu pozwala stworzyć nowe strefy bez optycznego pomniejszania całego pokoju. Tym sposobem stare przestrzenie mogą zyskać nowe oblicze.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także