12 pomysłów na zasłony w salonie. To jest modne!

12 pomysłów na zasłony w salonie. To jest modne!

Autor: Urszula Tatur
25 marz 2021 08:52

Zasłony w salonie to niewątpliwie hit ostatniego sezonu. Prezentują się niezwykle efektownie i dodają wnętrzu przytulności. Podpowiadamy, jak wybrać zasłony, by stały się prawdziwą ozdobą pokoju dziennego.

Okna to duży atut, ale i spore wyzwanie, jeśli chodzi o ich aranżację. Dlatego warto zaplanować ją jak najwcześniej. Jeśli lubimy tkaniny na oknach, musimy wziąć pod uwagę przestrzeń po bokach konieczną do parkowania rozsuniętej zasłony, w przeciwnym razie będą one ograniczać dopływ światła do wnętrza. Wymiar tej przestrzeni zależy zarówno od wybranego systemu karniszowego, jak i sposobu odszycia zasłon, a także od ilości i parametrów tkaniny zasłonowej – jej grubości i sprężystości. - Względnie bezpiecznie przyjmuje się, że na 1 metr bieżący światła okna, potrzeba 20 cm miejsca do parkowania. Okazuje się, że częstym problemem jest pogodzenie efektu wizualnego przy zasłoniętych i rozsuniętych zasłonach. Mocno namarszczona zasłona z wykorzystaniem dużej ilości tkaniny daje optymalny efekt wizualny, gdy jest zasłonięta, ale natłoczona, ściśnięta zasłona źle wygląda po rozsunięciu - podpowiada Monika Kruszewicz, menedżer produktu Marcin Dekor.

Zobacz też: 15 salonów w nowoczesnym stylu. Zobacz je wszystkie

Na jeden jeszcze element trzeba zwrócić szczególną uwagę i to także na etapie projektu. Sufity podwieszane mogą nie utrzymać zbyt ciężkich zasłon, dlatego bezpiecznej jest zostawić wnękę na dekorację. Jej szerokość – lub wymiar przestrzeni za ozdobnym gzymsem – także są nie bez znaczenia. W przypadku pojedynczej rolety albo jednej zasłony wystarczy wnęka o szerokości 10 cm, ale bywają dekoracje, na które powinniśmy przeznaczyć nawet trzy razy więcej miejsca. Standardowo dla firany i zasłony rekomendujemy wnękę o szerokości 20 cm i 10 cm głębokości.

Równie ważne jest odpowiednie zmierzenie materiału. Jak zrobić to prawidłowo?

1.     Określ długość karnisza oraz docelową długość zasłony, która jest mierzona od szyny lub drążka karnisza do parapetu lub podłogi. Zasłony do parapetu kończą się 12 mm nad parapetem lub 5-20 cm poniżej. Zasłony do podłogi powinny zaś kończyć się 12 mm nad podłogą.

2.     Zmierz szerokość przestrzeni, jaką ma przysłonić zawieszona zasłona, uwzględniając szerokość karnisza. Dodaj ewentualny zapas, jeśli Twoje zasłony mają na siebie zachodzić. Dodaj także ok. 30 cm na podłożenie bocznych krawędzi.

Szerokość zasłony zależy przede wszystkim od fasonu, na jaki się zdecydujesz. W przypadku zasłony na taśmie marszczącej należy zmierzyć szerokość, jaką ma pokryć umarszczona zasłona, lub szynę i dodać 80 do 100%, w zależności od tego, jak intensywne ma być marszczenie. Jeśli zdecydujesz się na zasłonę na szelkach, dodaj do szerokości szyny ok. 50-60%. Zasłona na kółkach wymaga dodania ok. 60-70% szerokości, w zależności od tego, jak intensywne mają być fale. Z kolei do szerokości karnisza na zasłonę na kanale z grzywką warto dodać 80 do 100% – podpowiada Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Polecamy w serwisie: Salon w stylu klasycznym. Najpiękniejsze wnętrza, świetne zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także