Firanki w salonie. Modne dekoracje okien na lato

Firanki w salonie. Modne dekoracje okien na lato

Autor: Urszula Tatur
14 cze 2021 15:31

Lato to idealny moment na wykorzystanie zwiewnych firan, które przeniosą do wnętrza słoneczną aurę.

  • Firany to bardzo uniwersalna ozdoba, która będzie pasować do wnętrza w każdym stylu – klasycznym, rustykalnym czy skandynawskim.
  • Wykonane z dobrych gatunkowo materiałów będą stanowiły efektowne wykończenie wystroju wnętrza.
  • Odpowiednio dobrane firany wpuszczą do środka odpowiednią ilość światła.

Kupno odpowiednich firanek nawiązujących zarówno do stylu mieszkania, jak i rodzaju pomieszczenia, nie zawsze jest łatwe. Przed zakupem zwróć więc uwagę na kilka elementów, które wpłyną na wygląd firanek po zawieszeniu.

Firany, zawiesisz nad oknem za pomocą 3 różnych typów mocowań:

Na taśmie marszczącej – pozwoli uzyskać równomierne marszczenie. Firanę zaczepia się żabkami na specjalnie przeznaczonych do tego kieszonkach znajdujących się na taśmie marszczącej. To idealne firany na duże okna, świetnie sprawdzą się w przestronnych wnętrzach.

Na szelkach – w tym przypadku szelki firany nawleka się na karnisz. Pamiętaj jednak, by podczas odmierzania odległości od karnisza do podłogi doliczyć wymiary szelek – firana nie powinna być bowiem zbyt długa. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno w sypialni, jak i w salonie.

Na kółkach – ten model prezentuje się bardzo elegancko. Firana na kółkach zwiększa wygodę użytkowania, ponieważ zamontowane kółka lekko przesuwają się po karniszu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy często otwieranych oknach balkonowych.

Dobór firan jest uzależniony od rodzaju pomieszczenia, w którym ma się znajdować dekoracja. Obecnie do wyboru mamy trzy rodzaje firan – firany o konkretnej szerokości i długości, a więc gotowe do zawieszenia od razu po zakupie, firany na metry, które można dopasować do każdego rodzaju okien, a także firany na wymiar, będące idealnym rozwiązaniem dla wnętrz, które wymagają indywidualnego podejścia – wskazuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Należy pamiętać o precyzyjnym określeniu potrzebnych wymiarów. Pomiar można przeprowadzić samodzielnie, stosując się do poniższych wytycznych:

  • Aby zmierzyć szerokość: zmierz długość karnisza i dodaj 80-100% do firany na taśmie marszczącej oraz około 60% w przypadku firan na szelkach oraz kółkach/przelotkach.
  • By zmierzyć długość: w przypadku firany na taśmie marszczącej zmierz odległość od żabki lub agrafki do podłogi lub parapetu, a firany na szelkach – długość od karnisza do podłogi. Jeśli masz zamiar zamówić firanę na kółkach lub przelotkach, zmierz długość od karnisza do podłogi i dodaj 2 cm.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także