Jak powiesić obrazy i zdjęcia na ścianie? Inspirujące pomysły, duża galeria

Jak powiesić obrazy i zdjęcia na ścianie? Inspirujące pomysły, duża galeria

Autor: Justyna Łotowska
06 kwi 2014 19:04

Szukasz pomysłu na nudną ścianę za kanapą, w przedpokoju lub w sypialni? Dzisiaj polecamy modną i efektowną ścianę z ramek i obrazów. Możesz zrobić ją sam! Zobacz nasze pomysły na aranżację.

Nie da się ukryć - obrazy, plakaty czy zdjęcia w ramkach najlepiej wyglądają w grupach. Dlatego umieszczenie ich w formie "ściany ramek" jest pomysłem, który świetnie się sprawdzi we wnętrzach nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych.

Ramki retro wprowadzą nostalgiczny nastrój

Zdjęcia, grafiki czy plakaty w ramkach stanowią nieodłączny element aranżacji w skandynawskim stylu. Dobrze będą się prezentowały także we wnętrzach stylizowanych, w towarzystwie antyków i staroci. Zwłaszcza jeśli znajdą się na nich stylowe zdjęcia czy ilustracje. Warto wówczas wybrać modele ramek o bardziej klasycznym charakterze, drewniane, skórzane albo np. metalowe (dzięki temu wnętrze nabierze charakteru w stylu lat 50. czy 60.).

Jeśli lubimy bardziej nowoczesne aranżacje, możemy postawić na jednakowe ramki np. o minimalistycznym charakterze, utrzymane w bieli i czerni. Zachęcamy jednak do eksperymentowania: w stonowanym wnętrzu kolorowe ramki ożywią aranżację, z kolei w mieszkaniu w styu retro neutralne lub monochromatyczne ramki pozwolą lekko "uspokoić" wystrój i nadać mu uniwersalności.

Jakie wymiary ramek?

Możemy wybrać ramki o jednakowych wmiarach (wówczas kompozycja będzie spokojniejsza) lub wręcz przeciwnie - wybrać modele o różnych wymiarach, kolorach, materiałach - ogranicza nas tylko wyobraźnia. Liczba ramek także zależy tylko od niej - pamiętajmy jednak, że to bardzo wyrazisty element wnętrza. W pomieszczeniach niewielkich może przytłoczyć, stosujmy je więc z rozwagą i raczej w dużych pomieszczeniach, aby uniknąć wrażenia chaosu, ciasnoty i klaustrofobii.

Warto wiedzieć, ze ramki poziome optycznie poszerzają pomieszczenie, a z kolei pionowe sprawiają, że wydaje się wyższe. Przed montażem warto też rozmieszczenie ramek zaplanować i w razie konieczności rozrysować, możemy np. ułożyć je na podłodze i sfotografować, żeby ocenić czy nasza kompozycja jest trafiona.

Miłośnicy porządku z pewnością docenią bardziej ramki, które zachowują miedzy sobą te same odległości, nie musi to być jednak reguła, podobnie jak stosowanie tych samych modeli ramek. Warto tutaj zdać się na swój własny gust. Na pewno ciekawym pomysłem jest aby urozmaicić taką galerią elementami typografii, pamiątek, suszonych roślin czy innych obiektów. Czasem "ramkowe ściany" miewają własny motyw tematyczny, choć równie dobrze mogą być po prostu wystawą rodzinnych zdjęć. Jak zawsze najbardziej liczy się kreatywność i ciekawy pomysł. A więc do dzieła!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także