PARTNER PORTALU
Jak urządzić wnętrze w stylu Grupy Memphis? Kolorowy i designerski pomysł na aranżację salonu!

Jak urządzić wnętrze w stylu Grupy Memphis? Kolorowy i designerski pomysł na aranżację salonu!

Autor: Justyna Łotowska
29 wrz 2021 11:08

Projektując pod hasłem zabawy i ekscytacji już na pierwszej wystawie na Salone del Mobile Milano skupili wokół siebie ogromne zainteresowanie. Jak się okazało, u progu XXI wieku to właśnie wyobraźnia projektanta i możliwości technologiczne stały się prawdziwym kluczem do sukcesu. Jak projektować w stylu Grupy Memphis? Zobaczcie świetne inspiracje!

Grupa Memphis uważana jest za najbardziej ekstrawagancką odsłonę włoskiego stylu lat 80. Powstała z inicjatywy architekta i projektanta Ettore Sottsass. W swoich szeregach skupiała artystów z całego świata, co nadawało owocom ich współpracy niezwykłej różnorodności. Sama nazwa grupy, zakotwiczona jednocześnie w przeszłości i teraźniejszości, symbolizuje pomost tworzony pomiędzy dawną i nową estetyką w sztuce.

Ich projekty charakteryzowały żywe kolory i nieoczywiste kształty oraz nieustanna chęć eksperymentowania. Tworzyli bowiem swego rodzaju nieprzewidywalny i ekstrawagancki słownik wizualny, rzucając jednocześnie nowe spojrzenie na to, co dotychczas znane. W dużej mierze skupiali się na dekoracji, mniej uwagi poświęcali zaś funkcji przedmiotów.

Wnętrza tworzone przez Grupę Memphis manifestowały styl pop-art, co czyniło je wręcz kontrowersyjnymi, jednak niewątpliwe zachwycały i zachwycają do dziś. Komody i stoliki z lat 50-70. z hipnotyzującymi, współczesnymi malaturami, ale także współczesne interpretacje projektu m.in. marki HAY, doskonale wpisujące się w styl kultowej już grupy z Mediolanu, znajdziecie w ofercie wielu polskich sklepów z designem, w tym w sklepie internetowym yestersen.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także