×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać dobry obraz? Radzi malarka Dominika Kędzierska

Jak wybrać dobry obraz? Radzi malarka Dominika Kędzierska

Autor: Ewa Kozioł
Dodano: 08 cze 2022 18:49
Zaktualizowano: 09 cze 2022 09:25

Jak dobrać obraz do wnętrza? Czego unikać w aranżacji przestrzeni? Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę chcąc stworzyć przytulną atmosferę we wnętrzu? Malarka Dominika Kędzierska przygotowała kilka przydatnych rozwiązań i wskazówek dotyczących wystroju wnętrz.

  • W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję obraz będzie pełnił we wnętrzu.
  • Obrazy muszą współgrać z otoczeniem (także z meblami i pozostałym wyposażeniem), uzupełniać je, a nie dominować, dlatego unikamy wysokich kontrastów.
  • Kolejną kwestią do rozważenia i zaplanowania są ramy – jak oprawić obraz? A może nie oprawiać go wcale?

Obrazy wciąż pozostają jednymi z najpopularniejszych dekoracji ściennych. I choć malarstwo cieszy się wielkim zainteresowaniem, przysparza również sporo trudności decyzyjnych. Warto więc skorzystać z kilku dobrych rad, które pomogą wybrać obraz najlepiej pasujący do salonu, jadalni czy sypialni.

Aranżacja przestrzeni

Kluczową rolę odgrywa lokalizacja, a więc samo umiejscowienie obrazu. Nad kanapą, w jadalni, a może na pustej ścianie? Powinniśmy zastanowić się w pierwszej kolejności, jaką funkcję obraz będzie pełnił w naszym mieszkaniu. Czy zależy nam na tym, by dzieło sztuki stanowiło spójny z pozostałymi obiektami (rośliny, ceramika) element dekoracji czy raczej wyciszającą część strefy relaksacyjnej (pokój dzienny, salon). Im bardziej uniwersalna tematyka prac, tym większa szansa, że obraz wpasuje się nawet w bardzo wymagającą przestrzeń. Sensualność prac Dominiki Kędzierskiej nadaje im lekkości, a sztuka portretowa uniwersalności.

Kolor i styl

Należy unikać pochopnych decyzji. Wybór obrazu powinien być przemyślany, w innym wypadku ryzykujemy wprowadzeniem chaosu do domowego zacisza. Mieszanie rozmaitych stylistyk i estetyk może poskutkować obciążeniem i zagraceniem przestrzeni. W procesie decyzyjnym powinniśmy zwrócić uwagę na kolor ścian i klucz kolorystyczny prac. Obrazy muszą współgrać z otoczeniem (także z meblami i pozostałym wyposażeniem), uzupełniać je, a nie dominować, dlatego unikamy wysokich kontrastów. Jeśli zależy nam na przytulnej atmosferze warto zdecydować się na prace utrzymane w ciepłych tonach.

Rama i rozmiar

Kolejną kwestią do rozważenia i zaplanowania są ramy – jak oprawić obraz? A może nie oprawiać go wcale? W przypadku obrazów Dominiki Kędzierskiej zbyt wielka rama nada im niepotrzebnej ciężkości, dlatego lepiej zastosować subtelniejszą oprawę. Ze względu na precyzyjną fotorealistyczną technikę prace artystki dają złudzenie lustrzanego odbicia, a to wszystko za sprawą dbałości o detal i odpowiedniego operowania światłem. Odpowiedni wybór rozmiaru prac powinien być uzależniony nie tylko od wielkości obszaru, którym dysponujemy, ale i od tego, co i jak dane dzieło portretuje. W obrazach z cyklu Reflection artystka zastosowała efekt wodnych refleksów, które okażą się pomocne w optycznym powiększeniu przestrzeni.

Serie

Nieoczywistym, choć coraz popularniejszym, rozwiązaniem stają się serie obrazów, które stanowią doskonały sposób na ożywienie przestrzeni. Jeśli dysponujemy wystarczającym miejscem warto zastanowić nad dyptykiem, czy nawet tryptykiem, które z łatwością urozmaicą wystrój. 

Zobacz także Kolor w salonie. 20 pięknych wnętrz. Zobacz zdjęcia salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także