PARTNER PORTALU
Rośliny w salonie. Jak wybrać doniczkę? Porady, piękne inspiracje!

Rośliny w salonie. Jak wybrać doniczkę? Porady, piękne inspiracje!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 lut 2022 13:26

Jak wybrać doniczkę do salonu? Jakie doniczki są obecnie modne? Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny? Lepsza będzie doniczka z naturalnych materiałów czy z tworzyw sztucznych? Radzi i podpowiada Alicja Cebulak z firmy Calla Group.

Doniczka do salonu: czym się kierować przy wyborze?

Kwestię udekorowania przestrzeni zieloną kompozycją należy przede wszystkim rozpocząć od oceny, ile tak naprawdę mamy na nią miejsca. Dostępny obecnie, bardzo szeroki, wybór donic pozwala na dopasowanie ich praktycznie do wnętrz urządzonych w każdym stylu, o każdym metrażu i układzie.  Niezwykle istotne jest również to, jakie rośliny, chcemy mieć w swoim otoczeniu. Donice tak naprawdę należy dobrze dopasować do systemu korzeniowego i pokroju danej rośliny. Sprowadza to nas do sedna sprawy, czyli rośliny.

Załóżmy więc, że wybraliśmy roślinę, widzimy ją. Możemy teraz ocenić, przynajmniej na oko, jaka wielkość donicy do niej pasuje. Na tym etapie powinniśmy się rozejrzeć dookoła i ocenić, z jakim stylem wnętrza mamy do czynienia. Interesują nas kolory i faktury. Donice możemy do nich dopasować przez podobieństwo lub na zasadzie kontrastu. Przykładowo przestronne pomieszczenie wykończone betonem architektonicznym można przełamać kompletem donic w kontrastowym kolorze o satynowym wykończeniu, co podkreśli nowoczesny charakter wnętrza. Stylową przestrzeń możemy z kolei wyposażyć w donice o klasycznym kształcie z charakterystycznym dla tego miejsca detalem, uzyskując w ten sposób dopasowanie na zasadzie wtopienia w tło. Czym jeszcze więc kierować się przy wyborze donic? Najlepiej tym, co nam się podoba! 

Wielkość donicy: do małych i dużych roślin

Wielkość doniczki należy zawsze dobierać z uwagą skierowaną na roślinę, którą chcemy posadzić. Zarówno zbyt mała doniczka w stosunku do systemu korzeniowego rośliny, jak i zbyt duża, spowodują zahamowanie jej wzrostu. Na rynku dostępne są donice, których całe wnętrze może zostać przeznaczone na system korzeniowy, ale też takie, które posiadają specjalny wkład na roślinę. Donice ze specjalnym wkładem dostępne są praktycznie w każdym rozmiarze. Zwykle znajduje on zastosowanie przy donicach wysokich, kiedy roślina nie posiada palowego systemu korzeniowego i wystarcza jej do prawidłowego rozwoju mniejsza przestrzeń. W przypadku małych trzeba rozważyć, czy chcemy użyć doniczek z otworami w dnie, z czym wiąże się konieczność użycia podstawek, czy może zadowoli nas umiejętne dopasowanie doniczki produkcyjnej do pięknej osłonki. We wnętrzach nieduże rośliny najczęściej lepiej wyglądają połączone w większe grupy.

Warto pamiętać, że pojedyncza, naprawdę duża donica, będzie zwracać na siebie uwagę, a seria kilku mniejszych podkreśli walory wnętrza. Przy wyborze większej ilości donic trzeba trzymać w ryzach całość, aby uzyskać estetyczny efekt końcowy.

Przy dużych roślinach na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, jak duże są one rzeczywiście. Docelowa wielkość całej kompozycji powinna uwzględniać odpowiedni zapas na wzrost rośliny. Rośliny o wertykalnym pokroju pasują często do dużych, niskich donic, a te rośliny, które są raczej duże i szerokie warto podnieść poprzez zastosowanie węższej, ale wysokiej donicy. 

Modne doniczki do salonu: to jest na topie

Ostatnio naprawdę często wybierane są duże donice na okazałe rośliny. Nowoczesne trendy w aranżacji przeszkleń, często nie przewidują już klasycznych parapetów, a my chcemy się zbliżyć do natury poprzez otaczanie się dużą ilością zieleni. Wielokrotnie klienci zwracają się do projektantów zieleni, architektów krajobrazu po pomoc w aranżacji zielenią wnętrza. Taka pomoc polega zazwyczaj na stworzeniu projektu, który jest dopasowany zarówno pod kątem wymagań roślin, jak i estetyki wnętrza. Ostatnio królowały osłony na donice wykonane z materiałów naturalnych, jak kosze plecione, pięknie podkreślające wnętrza w stylu boho. Obecnie mamy boom na donice dopasowanie do stylu inspirowanego latami 70. i 80. poprzedniego wieku. Mamy więc powrót do donic ceramicznych w ich naturalnym kolorze lub wręcz donice w kolorach pasteli. Stale i niezmiennie popularne są donice w kolorach czerni, bieli i różnych odcieniach beżu.

Doniczki do salonu: z jakiego materiału?

Dużą popularność cieszą się donice z tworzyw sztucznych wysokiej jakości. Czołowi producenci zapewniają wybór wielu bardzo ciekawych kolorów. Każdy model jest dodatkowo dostępny w pełnej gamie rozmiarów – od kilkunastocentymetrowych po naprawdę wielkie donice, w którychm możemy posadzić duże drzewka, czy palmy. Równie popularne są donice produkowane z laminatu poliestrowo – szklanego. Najczęściej producenci posiadają w swojej ofercie kilkanaście, czy kilkadziesiąt modeli w różnych rozmiarach, które mogą być pomalowane na kolory wybrane z palety RAL zarówno z powierzchnią błyszczącą, matową, jak i satynową. Zaletą tego sposobu produkcji jest możliwość dostosowania rozmiarów donic do wnętrza za dodatkową opłatą.

Wspominana już moda na lata 70. i 80. przywróciła do łaski donice z naturalnych materiałów. Dostępne są również donice i osłonki betonowe, imitujące kamień czy klasyczne ceramiczne atrakcyjnie szkliwione, niekiedy nawet donice z wierzchnią warstwą wykonaną z mozaiki. W gruncie rzeczy właściwie wybór jest ograniczony jedynie kwotą, którą chcemy na ten cel przeznaczyć.

Więcej na www.calla.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także