×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
15 dobrych pomysłów na schody w domu

15 dobrych pomysłów na schody w domu

Autor: Katarzyna Masłowska
19 lis 2019 09:31

Drewniane, metalowe, szklane, jedno- czy dwubiegowe, wyeksponowane w salonie, czy ukryte w dyskretnej klatce schodowej? Zobaczcie jakie schody wybrali inni!

Większość polskich domów to budynki z piętrem lub poddaszem użytkowym. Dlatego jest wybór komfortowych i pięknych schodów. Pomysłów na nie jest mnóstwo. Możemy je dyskretnie ukryć w klatce schodowej albo uczynić z nich wyjątkową ozdobę salonu.

Pamiętajmy też, że schody to bardzo ważny element projektu, a nie mało istotny detal, gdyż późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

To Cię zainteresuje: Salon z kuchnią i jadalnią. 15 pięknych wnętrz z polskich domów

Schody muszą pasować do stylu wnętrza, podkreślając aranżację lub wtapiając się w jej tło. Nie można też zapomnieć o aspekcie funkcjonalnym, szczególnie ważnym w domu, w którym mieszkają dzieci czy osoby starsze.

Typy schodów

Wybierać możemy pomiędzy różnymi rodzajami schodów. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe, instalowane bezpośrednio przy ścianie. Tak skonstruowane schody są wygodne w użytkowaniu i w znaczący sposób podkreślają obecność przestrzeni wydzielonej na komunikację.

Innym rozwiązaniem są schody jednobiegowe. Choć ich istotną wadą jest zajmowanie dużej ilości przestrzeni, pozwalają one na zlokalizowanie niewielkiego pomieszczenia pod schodami, jak garderoba czy toaleta, co w pewien sposób rekompensuje zajmowane przez nie miejsce.

Gdy nie dysponujemy obszernym wnętrzem, jak znalazł są schody spiralne, których średnica wynosi zazwyczaj ok. 2 m. Schody te są mniej wygodne niż wspomniane wcześniej dwubiegowe, jednak za ich wyborem przemawia wspomniany niewielki rozmiar, łatwość montażu, możliwość lokalizacji zarówno przy ścianie, jak i w centrum salonu oraz atrakcyjny wygląd.

Ciekawe wizualnie są także schody modułowe, których montaż również można wykonać samodzielnie. Schody modułowe, zgodnie ze swoją nazwę, składają się z pojedynczych elementów, które łączy się ze stopni. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń. Mogę one być jedno-, dwu-, lub wielobiegowe, „zakręcone” lub „kreślące” w powietrzu wybrane kształty.

Zobacz także: Małe mieszkanie. Tak wygodnie urządzisz 24 metry

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć po piękne pomysły z polskich domów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także