Biały salon. 5 wnętrz z polskich domów. 10 pięknych zdjęć salonów!

Biały salon. 5 wnętrz z polskich domów. 10 pięknych zdjęć salonów!

Autor: Ewa Kozioł
15 lip 2022 10:27

Jak urządzić salon w bieli? Zobacz koniecznie. Oto 5 świetnych projektów białych salonów. Te wnętrza to propozycje z polskich domów i mieszkań.

  • Białe ściany i biała podłoga w salonie.
  • Sztukaterie na ścianie w salonie.
  • Drewno na suficie w jasnym salonie.
  • Jasna, szara kanapa w małym salonie.
  • Białe ściany, drewniana podłoga w salonie.

1. Białe ściany i biała podłoga w salonie

Wejście do apartamentu prowadzi bezpośrednio do salonu z białym, monolitycznym kominkiem i czarnym zagłębieniem w ścianie na drewno. Po prawej stronie od kominka zostały ukryte szafki, tak aby jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń. To kluczowy element wystroju, jednak usytuowany na uboczu nie dominuje w całej przestrzeni. 

Centralna część wypoczynkowa, ze znajdującą się pomiędzy oknami drewnianą zabudową na sprzęty kina domowego, została oddalona od wejścia, ale pozostaje w zasięgu wzroku. Duża, narożna kanapa oddziela część wypoczynkową od jadalni. Szare dodatki w postaci kanapy, foteli i krzeseł wprowadzają do przestrzeni kolorystyczny ład i stonowanie. Białe firany, sięgające do samej ziemi, chronią prywatność domowników i dobrze przepuszczają światło, zapewniając optymalne naświetlenie pomieszczenia. Czarne obramowania na białej ścianie przy kominku oraz na drewnianych blokach podkreślają kontury wnętrza. W salonie i jadalni dominuje biel ścian i sufitów, a na podłodze położone są białe wielkoformatowe płytki.

Zdjęcie: pracownia 81.waw.pl

Autorzy projektu: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż, pracownia 81.waw.pl, www.81wawpl.com

2. Sztukaterie na ścianie w salonie

Salon urządzony jest z iście paryską duszą. Zachwyca przestronnością, którą zapewnia zarówno wysoki na trzy metry sufit, jak i otwarcie wnętrza. Wrażenie potęguje wieńcząca ściany biel oraz liczne wysokie okna. Atmosferę minionej epoki budują zdobiące ściany sztukaterie, rozety na suficie oraz  drewniany parkiet ułożony w klasyczną francuską jodełkę. Całości dopełnia elegancki, klasyczny kominek. Chcąc zachować klimat starej kamienicy, architekt wykorzystała odnowione elementy oryginalnego wystroju. Piękne, stare żeliwne grzejniki poddano renowacji i ponownie zamontowano w mieszkaniu.

Zdjęcie: Foto&Mohito

Efektownym uzupełnieniem wystroju salonu są eklektyczne dodatki, niektóre utrzymane w stylu klasycznym, inne – typowo industrialne, minimalistyczne i modernistyczne. Aranżacyjnego pazura dodają wnętrzu efektowne żyrandole z wyeksponowanymi żarówkami.

Autorka projektu: Anna Maria Sokołowska, Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, www.amsokolowska.pl

3. Drewno na suficie w salonie

Po wejściu do mieszkania od razu mamy otwartą przestrzeń komunikacyjną połączoną z kuchnią, jadalnią i częściowo ukrytym salonem. Strefa dzienna utrzymana jest w jasnych, stonowanych kolorach. – Miało być nowocześnie, trochę w skandynawskim klimacie, z dużą ilością naturalnych materiałów – opowiada projektant. We wnętrzu dominują więc dwa kolory: czysta biel połączona z dębem bielonym na podłodze i suficie oraz drewnianymi meblami.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Ze względów na sam układ mieszkania w salonie poza sofą i stolikiem kawowym nie ma innego wyposażenia – zdominowałoby ono przestrzeń. Także wszechobecne okna nie mogły zostać po prostu zakryte białymi firanami – wraz z białym sufitem sprawiłyby, że wnętrze byłoby zbyt sterylne. Stąd chłodną biel ociepla drewno, powtórzone także we wnęce sufitowej. Całość, mimo surowego minimalizmu, nabiera przytulnego klimatu.

Autor projektu: Projekt: Maciej Brzostek, pracownia BM2

4. Jasna, szara kanapa w małym salonie

Salon urządzony jest nowocześnie, ale i ponadczasowe. Taki zabieg aranżacyjny projektanci uzyskali wykorzystując kontrast bieli i czerni, przełamany szarością w tle. Jest pięknie, jasno i efektownie. Biel łagodzi moc ciemnej barwy, czerń wprowadza do wnętrza elegancję i wyrazistość. Szlachetny charakter wnętrza podkreślają dodatkowo marmurowe blaty, płytki z kamiennym motywem oraz wykończenia w połysku i macie. Nie brakuje tu także subtelnej geometrii, która niczym lustrzane odbicia pojawia się w postaci elementów dekoracyjnych i wykończeniowych.

Zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

W salonie zaplanowano miejsce na wygodny odpoczynek. Zapewnia go komfortowa kanapa w szarym kolorze w komplecie z fotelem oraz dwoma różnymi, lekkimi w formie stolikami kawowymi. Na ścianie telewizyjnej znajdują się otwarte półki w geometrycznym układzie, które pełnią rolę dekoracyjną, ale i praktyczną. W kuchni otwartej na salon ciekawym rozwiązaniem okazała się rezygnacja z wiszących szafek na rzecz zabudowy z szufladami. 

Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl

5. Białe ściany, drewniana podłoga w salonie

Wysoki sufit w strefie dziennej oraz otwarty charakter jej poszczególnych funkcji potęgują wrażenie przestronności. W salonie urządzonym bezpośrednio przy wysokich oknach do relaksu zachęcają aksamitne meble wypoczynkowe. Posiłek wygodnie zjemy w niewielkiej jadalni usytuowanej w narożniku pomieszczenia, a przygotujemy go w aneksie kuchennym, który od reszty pomieszczenia oddziela półwysep.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Salon urządzony jest w duchu minimalistycznej elegancji. Króluje tu jasna, stonowana kolorystyka. Dominuje biel zrównoważona odrobiną szarości, z czarnymi detalami i ocieplającą wizualnie całość drewnianą podłogą o przyjemnym wybarwieniu. Klasyczna paleta barw podkreśla szykowny wystrój mieszkania, który budują gustowne dodatki i akcesoria w nowojorskim stylu oraz faktury zaczerpnięte prosto z natury. 

Autorka projektu: Katarzyna Mikulska-Sękalska, pracownia architektoniczna Arrange, www.arrange.com.pl

Zobacz także Nowoczesny salon. 10 pomysłów na urządzenie. 20 pięknych zdjęć salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także