Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe? Gdzie je ustawić? Zdjęcia, porady!

Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe? Gdzie je ustawić? Zdjęcia, porady!

Autor: Calla.pl
22 maj 2022 12:30

Jakie są zalety posiadania roślin doniczkowych w domu? Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe w domu? Lepszy będzie parapet, czy podłoga? Radzi Alicja Cebulak z firmy Calla Group.

  • Rośliny doniczkowe pięknie wyglądają w każdym wnętrz.
  • Odpowiednio dobraną rośliną, donicą i kilkoma dodatkami można w prosty i szybki sposób zmienić klimat salonu.
  • Rośliny trzeba pielęgnować i to systematycznie. Do życia wszystkich roślin niezbędne, poza samym podłożem w doniczce, jest światło i woda.
  • Rośliny mają doskonały wpływ na nasze samopoczucie.

Rośliny to część naturalnego otoczenia, która trochę niechcący, została przez nas samych oddalona, poza naszą codzienność. Widać to szczególne w miastach, w zabudowie mieszkaniowej, wielorodzinnej, gdzie styczność z roślinami jest niewielka. Co z tego wynika? Wygląda na to, że większość swojego czasu spędzamy nie mając kontaktu z naturą. Czy nam się to podoba? Nie do końca. Już od wieków sprowadzamy bowiem rośliny do domu, a od niedawna nowoczesne materiały budowlane pozwalają na zwiększanie otworów okiennych do tego stopnia, że ogród „zagląda” nam niemal do wnętrza. I nie ma w tym nic dziwnego! Rośliny we wnętrzach mają mnóstwo zalet.

Jakie są zalety roślin doniczkowych w domu?

Pierwszą i podstawową zaletą wydaje się zwiększenie estetyki wnętrza. Rośliny są tak dalece zadomowione w naszych domach, że bez nich pomieszczenia wydają się puste i pozbawione życia. Doskonale uzupełniają one przeróżne wolne przestrzenie jak wnęki okienne, wysokie półki, pusty kąt, czy nawet blaty w łazience, przestrzeń pod sufitem lub ścianę. Odpowiednio dobraną rośliną, donicą i kilkoma dodatkami, jak na przykład poduszki, można również w prosty i szybki sposób zmienić charakter wnętrza lub je po prostu odświeżyć.

Rośliny mają również udowodniony wpływ na nasze samopoczucie. W ich otoczeniu jesteśmy spokojniejsi, bardziej zrelaksowani, w biurach zaś potrafią pozytywnie wpłynąć na wydajność pracowników. Patrzenie na zieleń koi wzrok, a rośliny o przyjemnym zapachu, sprawiają, że mamy lepszy nastrój. 

Bardzo głośny w ostatnich latach temat zanieczyszczenia powietrza ma także swój aspekt w odniesieniu do roślin. I chociaż te wewnętrzne mają mały wpływ na oczyszczanie powietrza ze smogu to ich wpływ na oczyszczenie powietrza z toksyn wzrasta wraz z ich ilością w pomieszczeniu. Niektóre elementy wyposażenia, czy dekoracji wnętrz mogą takie toksyny wydzielać. Już w latach osiemdziesiątych przeprowadzono badania nad wpływem roślin wewnętrznych na oczyszczanie z nich powietrza. Badania wykazały, że mają one zdolność pochłaniania toksyn do przestworów międzykomórkowych. Warto jednak pamiętać, że jest to rola wspomagająca roślin i same rośliny nie będą wystarczające do oczyszczenia z toksyn wnętrza, które rzeczywiście tego wymaga.

Rośliny w skutek przeprowadzania fotosyntezy produkują tlen. My tlen zużywamy do oddychania. We wnętrzach, które nie są automatycznie wietrzone lub są wietrzone tradycyjnie, zdarzają się momenty, kiedy gromadzi się dużo dwutlenku węgla, będącego efektem naszego oddychania. Jest to tak naprawdę wymarzona sytuacja dla roślin, które przy lekko zwiększonym stężeniu dwutlenku węgla, mogą zintensyfikować proces fotosyntezy, czyli w efekcie produkować więcej tlenu. Oczywiście, żeby ten proces miał dla nas znaczenie roślin we wnętrzu musi być odpowiednia ilość. Już sama pielęgnacja roślin może być dla nas relaksem, a nawet pełnić funkcję terapeutyczną. 

Jakie są wady roślin doniczkowych w domu?

Wad roślin jest niewiele, a właściwie jest jedna. To, co dla jednych jest przyjemnością dla innych być nie musi. Rośliny trzeba pielęgnować i to systematycznie. Są organizmami żywymi, jak my i tak jak my, mają potrzeby, które ich życie warunkują. Do życia wszystkich roślin niezbędne, poza samym podłożem w doniczce, jest światło i woda. Roślina, która nie dostaje tego, czego potrzebuje popada w tzw. stres roślin i zaczyna się przed nim bronić. Nie będzie wtedy dla nas produkować tlenu, tylko wydzielać dwutlenek węgla wskutek wzmożonego procesu oddychania. Aby jednak miało to nas negatywny wpływ roślin we wnętrzu musiałaby być naprawdę dużo. Nie zmienia to jednak faktu, że roślina poddana stresowi nie jest piękna i „sprężysta”, jej zieleń traci intensywność, a po dłuższym czasie żadna z niej ozdoba. Rośliny należy więc starannie dobrać do miejsca, w którym chcemy je ustawić. Tu z pomocą mogą przyjść specjaliści ogrodnicy, czy architekci krajobrazu. A jeżeli z góry wiemy, że nie będziemy roślin podlewać lepiej zaopatrzyć się w rośliny sztuczne, które również są obecnie łatwo dostępne.

Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe w domu?

Dobre ustawienie rośliny we wnętrzu, a właściwie dobry dobór gatunku do stanowiska jest kluczowy. Rośliny przy równoczesnej systematycznej pielęgnacji odwdzięczą się nam wtedy swoim pięknem.

Jeszcze do niedawna rośliny w naszych domach i mieszkaniach najczęściej ustawiane były na parapecie. Obecnie widać, że ten trend się zmienia. Pomagają w tym duże przeszklenia, szerokie, niejednokrotnie na całą elewację czy okna tarasowe. Dzięki nim do wnętrz dostaje się o wiele więcej światła, co z kolei pozwala na ustawianie roślin w głębi pomieszczenia. Coraz częściej decydujemy się też na większe rośliny, w okazalszych donicach ustawianych bezpośrednio na podłodze. Niekiedy nawet są to drzewka.

Ale rośliny da się usytuować również na ścianach – w donicach wiszących lub podwieszanych pod sufitem. Często stosuje się regały, już nie tylko na książki, a na rośliny doniczkowe właśnie. Równie często do wnętrz zaglądają zielone ściany – z roślin naturalnych, jeżeli jest dostęp do światła lub z chrobotka, czy mchu, które można stosować w ciemniejszych pomieszczeniach. W kuchniach znajdują zastosowanie donice lub specjalne wielodoniczki na zioła, a nawet specjalne mini szklarnie z systemem doświetlania roślin w czasie zimy lub gdy światła w pomieszczeniu jest mało. Warto pamiętać, że przy sytuowaniu rośliny we wnętrzu musimy zapewnić im dostęp do światła, najlepiej naturalnego lub przewidzieć specjalne oświetlenie dla roślin. 

Więcej na: www.calla.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także