Eleganckie wnętrze, czyli art déco w pełnej odsłonie

Eleganckie wnętrze, czyli art déco w pełnej odsłonie

Materiał Partnera Autor: RuckZuck
04 wrz 2019 13:29

Wyrafinowane formy, dążenie do harmonii, sentymentalizm – styl art déco urzeka elegancją, stanowiąc doskonały kompromis między stonowanym minimalizmem a zdobniczym przepychem. Choć urządzenie mieszkania w tym stylu wymaga szczególnej ostrożności, gotowa aranżacja zachwyca swą finezyjną estetyką. Jak wprowadzić art déco do wnętrz?

Art déco łączy w sobie dwa słowa z języka francuskiego: „sztuka” oraz „dekoracyjny”. Styl ten powstał w opozycji do projektów secesyjnych, które pozbawione były dyscypliny przestrzennej – panowała w nich przypadkowość i wysoka różnorodność. Nurt art déco koncentrował się natomiast na uporządkowaniu i symetrii. Choć największy rozkwit przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym, do dziś inspirują się nim dekoratorzy wnętrz.

Geometryczne wzornictwo

Do głównych wyróżników art déco należą geometryczne kształty – kwadraty, prostokąty i okręgi pojawiają się na tapetach, meblach oraz dodatkach. Świetnie sprawdzą się również w postaci sztukaterii na ścianach czy suficie. Warto wybrać jeden wzór i konsekwentnie stosować go na różnych elementach wystroju, wybierając np. lampę stołową z kwadratową podstawą, dywan w kwadratowe wzory oraz drzwi z kwadratowymi przeszkleniami. Jeżeli zdecydujemy się na różne kształty, zachowajmy umiar w kolorystyce i nie mieszajmy zbyt wielu barw.

Eleganckie meble

Charakterystyczne dla stylu art déco są meble o zaokrąglonej formie – fornirowane lub wykonane w całości z egzotycznych gatunków drewna. Stoły o obłych krawędziach, wygięte w łuk oparcia foteli czy okrągłe siedziska idealnie wpisują się w wystrój, a dzięki wykończeniu na wysoki połysk zyskują jeszcze bardziej elegancki wygląd. Po drewniane dekory warto również sięgać w przypadku podłóg, wybierając panele przypominające prawdziwe deski i posiadające strukturę z połyskiem (znajdziemy takie np. w kolekcji Wiparquet Authentic 8 Realistic od RuckZuck).

Doskonale zaprezentują się tu szczególnie antyki – pamiętajmy jednak, by poddać je renowacji, ponieważ wszelkie zarysowania i uszczerbki nie są mile widziane. Urządzając wnętrze możemy sięgnąć po meble charakterystyczne dla stylu klasycznego, takie jak toaletka, biblioteczka czy szezlong.

Stonowana kolorystyka i szlachetne materiały

Styl art déco lubi biele, beże, brązy i szarości. Jest tu jednak również miejsce dla bardziej wyrazistych barw, przy czym zawsze powinny występować w przygaszonym odcieniu. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po głęboki granat, bordo czy szmaragdową zieleń, zaś w detalach warto stosować czerń lub złoto.

Wszystkie stosowane materiały powinny być wysokiej jakości. Mile widziane są skórzane tapicerki, atłasowe tkaniny, a także szlachetne metale i kamienie. Z tego względu urządzanie wnętrza w stylu art déco nie należy do najtańszych, ale efekt końcowy jest niezwykle wytworny.

RuckZuck.biz sp. z o.o.
ul. Rymera 19
44-270 Rybnik
email: biuro@ruckzuck.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także