×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak dobrze urządzić salon? Porady i inspiracje. 20 zdjęć!

Jak dobrze urządzić salon? Porady i inspiracje. 20 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
08 lut 2023 08:59

Jak wygodnie urządzić salon? Czym się kierować podczas aranżacji salonu? Jakich zasad się trzymać? Podpowiadamy. Oto kilka dobrych, sprawdzonych porad na dobrze urządzony salon. 

  • Na funkcjonalność salonu duży wpływ mają meble. Modułowe z łatwością dopasowują się do wnętrza, a w razie potrzeb możemy uzupełnić je o kolejne elementy.
  • Najważniejsza jest w salonie baza, a więc kolory i struktury, które wpływają na całą aranżację. Odpowiednio dopasowane, potrafią sprawić, że wnętrze będzie bardziej stylowe, ale i przytulne bądź wręcz przeciwnie – surowe.
  • Ważną zasadą urządzania salonu połączonego z kuchnią jest znalezienie punktu wspólnego dla obu pomieszczeń. 

Nowoczesny, industrialny, glamour, a może eklektyczny? O ile stylistyka wnętrza jest kwestią bardzo osobistą, tak sposób zaprojektowania salonu, aby był funkcjonalny i wygodny, włożony jest już w pewne ramy. Na pewno warto więc trzymać się kilku zasad.

Projekt wnętrza i stylizacja: Naboo Studio. Fot. Marta Behling/Pion Poziom

Wygoda i funkcjonalność

Salon to przestrzeń wspólna dla domowników, a więc każdy powinien mieć tu swoje miejsce do wypoczynku. O czym warto pomyśleć na wczesnym etapie jego urządzania? 

– Inwestorom sugeruje, aby przeanalizowali swój sposób życia i spędzania wolnego czasu w domu. Czy w salonie planują relaks z książką pod kocem, czy rodzinne oglądanie filmów? Czy należy w nim przewidzieć miejsce na stół? Jeżeli salon połączony jest z kuchnią to czy sofa ma być skierowana w stronę kuchni, tak aby wszyscy domownicy mieli siebie w zasięgu wzroku i mogli się wygodnie komunikować? Czy wręcz przeciwnie, ustawiona tyłem do strefy gotowania, aby w razie nieporządku można było o nim zapomnieć i zrelaksować się po całym dniu – mówi Katarzyna Burak z pracowni projektowej Fuga Architektura Wnętrz. Dodaje, że warto wypisać wszystkie czynności, jakie planujemy wykonywać w salonie oraz sprzęty i mebli, jakich będziemy potrzebować, a następnie skupić się na dobrej organizacji przestrzeni. To baza, do której dostosujemy też elektrykę i dobrze zaprojektowana będzie procentowała na lata. A kolory czy dekoracje z łatwością wymienimy, kiedy nam się znudzą.

Fot. Pfleiderer

Meble do salonu

Na funkcjonalność salonu duży wpływ mają meble. Modułowe z łatwością dopasowują się do wnętrza, a w razie potrzeb możemy uzupełnić je o kolejne elementy. Sofa z funkcją rozkładania zapewni nam dodatkowe miejsce do spania, a te na wysokich nóżkach dodadzą aranżacji wnętrza lekkości i optycznie powiększają powierzchnię podłogi. Świetnie sprawdzą się także meble tj. fotel oraz podnóżek i wszelkiego rodzaju pomocnicze stoliki, które nie zajmują wiele miejsca, a będą zawsze pod ręką.

Projekt wnętrza: Maja Śmichura, Deer Design. Fot. Zagórny Studio 

Jeśli lubicie całą rodziną oglądać filmy, warto pomyśleć o funkcjonalnych meblach RTV z miejscem na płyty i sprzęty do ich odtwarzania. Jeśli nie możesz znaleźć gotowych rozwiązań, które sprostają twoim wymaganiom, zdecyduj się na meble wykonane na zamówienie. 

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

Kolory i struktury w salonie

Styl wnętrza i klimat, jaki panuje w salonie, to zwykle kwestie bardzo osobiste. Chętnie wybieramy dodatki i dekoracje, dzięki którym wnętrze zyskuje swój niepowtarzalny charakter. Najważniejsza jednak jest baza, czyli zbiór barw i struktur, które powodują, że aranżacja ma idealny nastrój. Odpowiednio dopasowane, potrafią sprawić, że wnętrze będzie bardziej stylowe, ale i przytulne bądź wręcz przeciwnie – surowe. 

Projekt wnętrza: ATUT Architektura Wnętrz. Fot. Paweł Biedrzycki, Kąty Proste

Salon, który ma sprzyjać odpoczywaniu to doskonała przestrzeń dla ciepłych, delikatnych barw. Sprawdzą się tutaj subtelne beże, ale też wzory drewna w jasnych odcieniach. Dlaczego beże są tak chętnie wykorzystywane w aranżacji salonu? Ponieważ optycznie powiększają wnętrze, a są jednak znacznie bardziej przytulne niż biel. Gdy chcesz dodać wnętrzu wysmakowanej elegancji, warto z kolei sięgnąć po wzory kamienia, szczególnie marmuru. Warto też sięgnąć po ciemne kolory, które wyniosą aranżację salonu na nowy poziom, dodając mu luksusu i klasy. 

Salon z kuchnią

We współczesnych projektach domów, bardzo często salon połączony jest z kuchnią. To także jeden z deweloperskich trendów w ostatnich latach. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? – To zależy. Jeżeli priorytetem jest poczucie dużej przestrzeni, oddechu, wówczas lepszym połączeniem będzie kuchnia zintegrowana z salonem, dająca szerszą perspektywę. Z kolei, jeżeli jesteśmy typem bałaganiarzy, dużo gotujemy i mamy poczucie, że widok piętrzących się naczyń i garnków będzie uniemożliwiał nam relaks w salonie, to warto rozważyć przynajmniej częściowe odseparowanie kuchni – podpowiada Katarzyna Burak.

Fot. Pfleiderer

Ważną zasadą urządzania salonu połączonego z kuchnią jest znalezienie punktu wspólnego dla obu pomieszczeń. Bo choć z definicji kuchnia i salon pełnią różne role, to bez ścian działowych, będą jednością – muszą więc ze sobą współgrać. Dobrym pomysłem jest wybór podobnych barw do obu pomieszczeń, modne są dziś zielenie i ciepłe odcienie drewna, za sprawą których aranżacja staje się przytulna. 

Fot. Pfleiderer

Warto pamiętać, że otwarta kuchnia jest tłem dla salonu, dbałość o najdrobniejsze detale jest więc wskazana. Dobrze jest, np. zabudować sprzęt AGD, dzięki czemu kuchnia będzie prezentowała się estetycznie, ale też optycznie nieco się powiększy. To, co jeszcze sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, to zastosowanie jednolitej podłogi w kuchni i salonie. Ten zabieg naprawdę potrafi "dodać" kilka metrów kwadratowych.

Wybór mebli wykonanych na wymiar to także dobry pomysł, szczególnie jeśli mamy ograniczony metraż. Możemy wówczas idealnie wkomponować je w pomieszczenie, np. zabudować nieustawne wnęki, dopasować wysokość mebli i ilość miejsca do przechowywania dokładnie do naszych potrzeb. Co więcej, ułatwi to spójne i estetyczne połączenie obu pomieszczeń, ponieważ będziemy mogli zastosować, np. materiał z tym samym wzorem. 

Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci. Fot. TK Architekci

Dobrze przemyślany plan z pewnością pomoże w aranżacji salonu połączonego z kuchnią. Jeśli nie jesteśmy pewni wszystkich swoich pomysłów, warto skonsultować je z architektem lub projektantem wnętrz. Dobrym pomysłem jest też szukanie gotowych inspiracji w Internecie.

Zobacz także Salon z kuchnią i jadalnią. 10 pięknych wnętrz. Aż 20 zdjęć salonów i kuchni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także