Jak urządzić bardzo mały salon w bloku? 10 najważniejszych zasad. Dużo inspiracji

Jak urządzić bardzo mały salon w bloku? 10 najważniejszych zasad. Dużo inspiracji

Autor: Justyna Łotowska
30 marz 2022 11:00

Szukasz pomysłu na salon w małym mieszkaniu, a może mały salon z kuchnią? Nieduże wnętrze to duże wyzwanie. Ale nawet najmniejszą przestrzeń możesz urządzić wygodnie i ładnie. W artykule znajdziesz mnóstwo wskazówek. Mamy także pokaźną galerię zdjęć małych salonów!

 • Jak urządzić bardzo mały salon w bloku - 10 najważniejszych zasad
 • Jak powiększyć optycznie mały salon w bloku? 6 przydatnych trików

Małe mieszkanie w bloku to bardzo popularne rozwiązanie nie tylko dla młodych ludzi, których nie stać jeszcze na większy metraż. Ceny metra kwadratowego rosną w tak galopującym tempie, że w pierwszej kolejności w nowych inwestycjach "na pniu" schodzą przede wszystkim małe mieszkania od 30 do 40 mkw. Kto je kupuje? Młode małżeństwa, single, rodzice dla dorosłych dzieci, które właśnie startują z dorosłym życiem. Małe mieszkania są także poszukiwane przez inwestorów i osoby wynajmujące. 

Kupić małe mieszkanie -  to jedno. Jak jednak je urządzić, gdy metrów brakuje? Jak sprawić by wydawało się większe i pomieściło wszystkie potrzebne rzeczy i niezbędne funkcje? Na szczęście architekci wnętrz mają sporo ciekawych trików na urządzenie małego lub bardzo małego salonu w bloku. Oto kilka z nich!

 Jak urządzić bardzo mały salon w bloku - 10 najważniejszych zasad

 1. Połącz salon z kuchnią. Oszczędzisz w ten sposób dodatkową przestrzeń, którą możesz przeznaczyć np. na sypialnię, gabinet do pracy w domu czy pokój dziecka. 
 2. Jak oddzielić salon od kuchni? Pomysłów jest sporo. Najczęściej spotyka się rozwiązanie w postaci małego salonu w bloku ze stołem, który oddziela część wypoczynkową od kuchennej. Inna opcja to różnego rodzaju ścianki działowe. Więcej o tym piszemy tu: Jak oddzielić kuchnię od salonu? 15 pięknych zdjęć. To pomysły architektów!
 3. W małym salonie  musisz zostawić dużo wolnej przestrzeni. Nie zagracaj powierzchni niepotrzebnymi meblami, dodatkami i bibelotami. Pochowaj to, co możliwe w stałych zabudowach. 
 4. Przestrzeń wykorzystaj w poziomie i pionie. Sprawdzą się meble na wymiar z zabudową sięgająca do sufitu. W małym salonie w bloku najlepszy pomysł to prosta zabudowa w kolorze ściany - dzięki temu pomieszczenie wyda się optycznie większe. 
 5. Podstawowa baza kolorów w małym mieszkaniu to jasna paleta barw - biel i jej odcienie, beże, bardzo jasne szarości i pastele. Ciemniejsze odcienie powinny pojawiać się tylko w postaci akcentów. Czytaj więcej: Biały salon: jakie kolory i dodatki do białych ścian? Dużo zdjęć!
 6. W małym mieszkaniu w bloku najlepsza opcja to meble na nóżkach (np. sofa czy komoda oraz regał). Dodają one lekkości przestrzeni. 
 7. Postaw na meble mobilne i wielofunkcyjne. Co powiesz np. na kanapę, która z jednej strony ma regał służący jako półka na książki? Inne dobre rozwiązania to mobilne pufy na kółkach (otwierane, z miejscem do przechowywania), stoliki kawowe, które można schować jeden w drugi, rozkładany stół w jadalni, krzesła, które można włożyć jedno w drugie itd. 
 8. Podłogi w małym mieszkaniu powinny być jasne i jednolite - idealne rozwiązanie to ten sam wzór w kuchni, jadalni, salonie i przedpokoju. Dzięki temu pomieszczenia będą wydawały się większe. 
 9. Na ścianie lub na zabudowie meblowej zamontuj dużą lustrzaną powierzchnię. To najprostszy i najlepszy trik optyczny, aby mały salon wydał się większy. Lustro może znaleźć się np. na ścianie w salonie, na frontach szafek w aneksie kuchennym, na szafie w przedpokoju. Jeśli kupujesz lustro z ramą, unikaj bogatych i dekoracyjnych ram w stylu barokowym. Czytaj więcej: Lustro w salonie: jakie kupić, gdzie powiesić? Radzi architektka.
 10. Zrezygnuj z nadmiaru dodatków i dekoracji. Zamiast ciężkich ciemnych zasłon powieś jasne i przejrzyste. Zamiast firanek zamontuj rolety w oknach. Na półkach ustaw tylko kilka dodatków, za to bardzo ładnych. 

Jak powiększyć optycznie mały salon w bloku? 6 przydatnych trików 

 • Niski sufit - jeśli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, pomaluj sufit na kolor lekko jaśniejszy od koloru ścian. Inna dobra opcja to pomalowanie na biało sufitu i ok. ośmio-dziesięciocentymetrowej opaski pod sufitem. Pomieszczenie wyda się wtedy wyższe.
 • Jeśli Twój mały salon w bloku ma proporcje wagonu, czy jest wąski, możesz zmienić te proporcje, malując odpowiednio ściany. Jak pomalować wąski pokój? Dwie krótsze ściany pomaluj jasnym odcieniem, dwie dłuższe - nieco ciemniejszym. Inna opcja - jedną dłuższą ścianę pomaluj na mocniejszy kolor, pozostałe pozostaw np. w bieli.
 • Nie stawiaj mebli w rzędzie - takie ustawienie zmniejsza optycznie pokój.
 • Unikaj skomplikowanych wzorów. Postaw na proste motywy, np. pionowe pasy. Zrezygnuj z ciemnych kolorów i łączenia różnych wzorów. 
 • Pomaluj ściany jasnym kolorem, który odbija światło, a więc powiększa optycznie pomieszczenie. Niektórzy producenci mają specjalne odbijające światło odcienie bieli. 
 • Chłodne kolory optycznie oddalają od siebie ściany - dlatego w małym salonie używaj na ścianach kolorów z gamy błękitów, a nie czerwieni czy pomarańczy. 

Czytaj więcej na podobny temat: Aranżacja salonu w bloku: jak urządzić mały salon. Piękne zdjęcia!

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także