Jak urządzić przytulny salon? 15 świetnych pomysłów. Piękne inspiracje!

Jak urządzić przytulny salon? 15 świetnych pomysłów. Piękne inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
07 lis 2022 09:44

Salon warto urządzić przytulnie. Wybierz ciepłe kolory i przyjemne w dotyku tkaniny z miękką strukturą. Nie zapomnij o naturalnej zielni. Co jeszcze przyda się w przytulnym salonie? Zobacz nasze propozycje i piękne inspiracje.


  • W przytulnym salonie doskonale sprawdzą się zarówno meble w odcieniach beżu, ciepłej bieli, jak również wszelkiego rodzaju rudości i brązy.
  • Przytulny charakter uda nam się osiągnąć we wnętrzu, dzięki ciepłym odcieniom i kolorom ziemi.
  • Przy dobieraniu kolorów musimy uwzględnić też oświetlenie. Ta sama barwa w innym świetle może wyglądać zupełnie inaczej.

Jesienna aura sprzyja spędzaniu czasu w domowym zaciszu. Często zamiast wieczornego spaceru wybieramy relaks w ulubionym fotelu z nastrojową książką i kubkiem gorącej herbaty. Tym bardziej warto zadbać o przytulną aranżację salonu. Jak to zrobić? Warto skorzystać z kilku trików, które sprawdzą się przy urządzaniu ciepłego klimatu we wnętrzu.

Projekt wnętrza: Anna Serafin. Fot. Fotomohito

Przytulny salon: materiały i kolory

Dla każdego przytulność może oznaczać coś zupełnie innego. Wynika to z różnych potrzeb i indywidualnych preferencji. Mimo to, wywołanie wrażenia ciepła przez daną aranżację, niezależnie od naszych osobowości, będzie bazowało na tych samych mechanizmach. Kluczowe jest tutaj zastanowienie się, w jaki sposób wnętrzarskie rozwiązania oddziałują na zmysły. Drewno czy kamień od razu kierują naszą wyobraźnię ku przyrodzie, co zdecydowanie koi nerwy. Właśnie tak wpływają na nas naturalne materiały. Co więcej, gwarantują one ponadczasowość stylizacji. Ogromne znaczenie mają także faktury każdej z płaszczyzn.

Projekt wnętrza: Klaudia Tworo, pracownia Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska

– Jednymi z najprzytulniejszych i najmodniejszych obecnie tkanin są wszelkie materiały posiadające ciekawą, miękką strukturę – bukle przypominające owcze runo, futerka, szenile i obicia z plecionek o wyrazistym splocie. Są nie tylko niewiarygodnie wygodne i przyjemne w dotyku, ale także wystarczająco charakterystyczne, żeby nadać całemu pomieszczeniu unikatowego stylu. Dodatkowo można wybrać je w prawie każdym upragnionym kolorze, co pozostawia dużą możliwość personalizacji i opcji dostosowania do określonej przestrzeni. W przytulnych wnętrzach doskonale sprawdzą się zarówno meble w odcieniach beżu, ciepłej bieli, jak również wszelkiego rodzaju rudości i brązy – mówi Tomek Matejczyk, współwłaściciel marki Nobonobo.

Projekt: Kałasa Concept. Fot. Marcin Grabowiecki

Często, kiedy mówimy o przestrzeniach urządzonych w duchu minimalizmu, nie przychodzą nam na myśl przytulne pomieszczenia. Styl ten dla wielu wydaje się krokiem ku chłodniejszym aranżacjom. Mniej dystraktorów nie oznacza jednak rezygnacji z przyjemnej atmosfery. Wystarczy postawić na odpowiednie faktury, kolory oraz kształty, aby zbudować wrażenie ciepła. Nawet biel i proste formy w odpowiedniej stylizacji wpasują się w relaksacyjny kącik.

Projekt: Klaudia Tworo Architektura Wnętrz. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska.

Ważnym czynnikiem przy każdej aranżacji jest paleta barw. Domowy charakter uda nam się osiągnąć dzięki ciepłym odcieniom i kolorom ziemi. Fani chłodniejszych kolorów mogą natomiast zastanowić się, w jaki sposób „ogrzać” je innymi materiałami. Zieleń czy niebieski zyskają na połączeniu ich z drewnianymi elementami. Przy dobieraniu kolorów musimy uwzględnić też oświetlenie. Ta sama barwa w innym świetle może wyglądać zupełnie inaczej.

Przytulny salon: dodatki, które ocieplą aranżację

Przestrzeń wypoczynkowa byłaby niczym bez drobnych elementów dopełniających meble. Kwiaty doniczkowe są łatwym sposobem na wprowadzenie do mieszkania natury. Zieleń będzie wspomagała naszą regenerację oraz spokój.

Poza mniejszymi roślinami wkład w przytulny klimat ma krajobraz za oknami. Szczególnie jesienią, kiedy żółte liście łączą się z lekkimi promieniami słońca. Chociaż nie zawsze możemy wpłynąć na to, czy spoglądając na zewnątrz, zobaczymy piękne drzewa lub urokliwy budynek, to warto pomyśleć o oprawie okna w postaci miękkich firan. Mimo, że są to drobne decyzje, mogą odmienić całe pomieszczenie. Ciekawym sposobem na dodanie ciepła będą również wazony o opływowych kształtach, kolekcje książek i lampy. Nie zapomnijmy o miękkich kocach i poduszkach, w które wtulimy się, siedząc w fotelu.

Zobacz także Przytulny salon. 10 pięknych projektów. 20 zdjęć salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także