×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić salon w mieszkaniu? 5 prostych zasad, dużo zdjęć

Jak urządzić salon w mieszkaniu? 5 prostych zasad, dużo zdjęć

Autor: Urszula Tatur
01 lip 2021 13:22

Maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni to wyzwanie, przed którym stoją właściciele małych mieszkań. Jak urządzić salon, by był zarówno funkcjonalny, jak i stylowy? Co zrobić, by optymalnie zagospodarować każdy kąt, a przy tym nie stworzyć poczucia zagracenia mieszkania? Poznajcie 5 prostych zasad, które stosują projektanci i architekci wnętrz.

Właściciele mieszkań w bloku, zwłaszcza kawalerek często muszą zmierzyć się z problemem niewielkiego metrażu salonu, na którego powierzchni niejednokrotnie trzeba zmieścić salon z jadalnią, a nawet także aneksem kuchennym. O ile wszystkie niezbędne sprzęty uda się zmieścić, o tyle wystrój salonu nie zawsze służy małemu wnętrzu. Od stylizacji, kolorów czy sposobu rozmieszczenia mebli zależy czy nasz salon będzie wydawał się jeszcze mniejszy, ciaśniejszy i nieustawny, czy – wręcz przeciwnie.

ZASADA 1 – Jasne kolory ścian

Nie jest tajemnicą, że jasne kolory we wnętrzach doskonale powiększają przestrzeń. W tej roli sprawdzają się wszelkie barwy o jasnej tonacji. Decydując się więc na taką kolorystykę, warto sięgnąć po modne szarości, uniwersalna biel bądź tradycyjne beże. Jeżeli zdecydujesz się na klasyczną biel, będzie ona dodatkowo dobrze odbijać światło, a co za tym idzie, wprowadzi do mieszkania jego duże ilości. Jasne kolory to także świetna baza pod oryginalne, różnokolorowe dodatki.

ZASADA 2 – Nowoczesne, funkcjonalne meble

Masywne meble obciążają pomieszczenie. Dlatego w małym wnętrzu postaw na te nieco bardziej nowoczesne, o lekkiej konstrukcji. Meble w jasnych kolorach to także sprawdzony sposób na optyczne powiększenie małego salonu. Kolekcje z jasnego drewna sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe. Z kolei meble lakierowane na biały kolor (szczególnie te na wysoki połysk), pięknie odbija światło i sprawią, że salon optycznie wyda się większy.

Do małych wnętrz możesz z powodzeniem przemycić meble wielofunkcyjne. Co to znaczy? Co powiesz na stolik kawowy z dodatkowym miejscem do przechowywania? Albo tapicerowaną skrzynię, która może służyć jako dodatkowe siedzisko, a przy okazji pomieścić w swoim wnętrzu potrzebne drobiazgi?

ZASADA 3 – Jasne, uniwersalne tkaniny i oświetlenie

Tkaniny to nieodłączny element wystroju każdego mieszkania! Potrafią błyskawicznie nadać mu nowego wyrazu. Możesz przemycić je do wnętrza za pośrednictwem stylowych zasłon, oryginalnych poduszek dekoracyjnych, ciepłych pledów czy mięciutkiego dywanu. W małym mieszkaniu musisz jednak pamiętać, by miały one jasne, pastelowe barwy. Ciemne tkaniny, często polecane do przestronnych wnętrz, w małych mogą być nieco przytłaczające.

By rozświetlić salon, ważne jest także oświetlenie. Priorytetem będzie tu światło dzienne. Warto więc zrezygnować z tradycyjnych firan i tak zaaranżować okno, by jak najwięcej promieni słonecznych wpadało w ciągu dnia do naszego wnętrza. Także oświetlenie sztuczne pełni tu dużą rolę. Poza światłem centralnym, może zdecydować się na dodatkowe lampy, ale też podświetlić jedną ze ścian, a nawet wnętrze mebli.

ZASADA 4 - Lustra i lustrzane powierzchnie

Warto wiedzieć, że wszystkie powierzchnie płaskie, szklane lub lakierowane czy szkliwione, które odbijają światło pomagają uzyskać złudzenie optycznego powiększenia. Najlepsze w tej dziedzinie są lustra, które nie tylko dodają wnętrzu blasku i światła (także tego odbitego w lustrze). Jednak przed wszystkim na tyle skutecznie oszukują oko, że wnętrze wydaje się nam dwa razy większe, a poszczególne elementy przestrzeni – multiplikują się.

Właściwe zastosowanie luster potrafi zdziałać cuda! To najprostszy sposób na powiększenie przestrzeni. Lustro warto zamontować albo na całej ścianie w pomieszczeniu, albo na wprost przejścia lub wejścia do pokoju. W ten sposób uzyskane w lustrze odbicie doda pomieszczeniu głębi. Jeśli jednak nie jesteś fanką takiego rozwiązania, możesz postawić na mniejsze, bardziej dekoracyjne modele, które nadal będą powiększać wnętrze, a przy tym dodadzą mu stylu.

ZASADA 5 - Minimalistyczne dekoracje

małe wnętrza nie lubią nagromadzenia przedmiotów dekoracyjnych. Przez ich nadmiar w pomieszczeniu mamy poczucie zagraconej przestrzeni. Co więcej, szybko tworzy się w nim bałagan. W małym pokoju warto się skupić jedynie na kilku dużych i przykuwających wzrok dodatkach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także