Jak urządzić salon w stylu loft? Inspirujące aranżacje. Aż 40 zdjęć!

Jak urządzić salon w stylu loft? Inspirujące aranżacje. Aż 40 zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
29 maj 2022 10:48

Czym wyróżnia się styl loftowy we wnętrzu? Surowe materiały jak beton, cegła i metal, przestronne pomieszczenia, jasne kolory, fabryczne inspiracje i widoczne elementy konstrukcyjne. Podoba Ci się styl loft w salonie? Dowiedz się, jak urządzić tak pokój dzienny!

W Polsce niewiele jest prawdziwych loftów, czyli przekształconych na wnętrza mieszkalne budynków poprzemysłowych - magazynów, fabryk, spichlerzy itd. Na szczęście możesz mieszkać w stylu loft nawet w mieszkaniu w bloku!

Styl loft loft powstał właśnie z myślą o miłośników fabrycznych klimatów, którzy mają nowe mieszkanie w bloku i chcą je urządzić w klimacie industrialnym. Jest sporo sprytnych rozwiązań, dzięki którym zrobisz salon loft nawet w małym mieszkaniu! 

Salon w stylu loftowym w dawnym budynku przemysłowym. Projekt wnętrza: Jan Sikora, Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek
Salon w stylu loftowym w dawnym budynku przemysłowym. Projekt wnętrza: Jan Sikora, Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek

Skąd pochodzi styl loftowy we wnętrzu?

Styl aranżacji wnętrz określany jako styl loftowy lub styl industrialny pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W przemysłowych dzielnicach Nowego Jorku, Chicago, Dallas czy innych typowo fabrycznych miast w latach 60. i 70. doszło do wielu zmian - zamykano fabryki i zakłady produkcyjne, dzielnice przemysłowe niszczały i pustoszały.

Zaczęli się tam wprowadzać za to artyści i przedstawiciele amerykańskiej bohemy - malarze, pisarze, rzeźbiarze i muzycy. Zasiedlali opuszczone budynki i zmieniali je na swoje mieszkania i pracownie.

Dlaczego styl loft wygląda, jak wygląda? Z bardzo prozaicznego powodu. Malarze czy muzycy awangardowi może i mają talent, ale na pewno nie pieniądze. Nie było ich często stać, aby remontować opustoszałe hale, dlatego pozostawiali je w stanie "zastanym", z betonowymi podłogami, cegłą, rurami "na wierzchu", często z fabrycznym oświetleniem, czyli lampami przemysłowymi czy żarówkami na "gołych" kablach.

To, co początkowo było koniecznością, wkrótce stało się modą. Do loftów zaczęli wprowadzać się znani artyści, którzy, nawet jeśli mieli budżet, nie zmieniali charakteru pomieszczeń na bardziej "domowe". Przestronne wnętrza, z ogromnymi oknami ze szprosami, antresolami i podestami na sypialnie, bez ścianek działowych to do dziś znak rozpoznawczy prawdziwych loftów. 

Salon na poddaszu w stylu loftowy. Projekt: inwestorzy. Fot. Bartosz Jarosz
Salon na poddaszu w stylu loftowy. Projekt: inwestorzy. Fot. Bartosz Jarosz

Styl loftowy - czym się wyróżnia?

  • Surowa i minimalistyczna aranżacja, bez nadmiaru mebli, dodatków i dekoracji.
  • Neutralne kolory nawiązujące do fabrycznej przeszłości - szary, biały, czarny, surowe drewno i czerwona cegła, czasem tylko odrobina barw jak neonowy żółty, granatowy, brązowy. 
  • Szary beton jako podstawa aranżacji - na ścianach w postaci surowego, niewykończonego betonu, płyt betonowych, tynku betonowego. Na podłodze w postaci niewykończonego betonu lub mikrocementu.
  • Na ścianach czerwona cegła, czasem także na suficie
  • Obecność surowego drewna, w naturalnym kolorze - blaty, podłogi, czasem belki stropowe, meble.
  • Meble w stylu loftowym najczęściej łączą stal malowaną proszkowo na kolor czarny i drewno. 
  • Styl loftowy eksponuje elementy konstrukcyjne i instalacje - rury, belki konstrukcyjne, kable elektryczne.
  • Przestronne wnętrze, bez widocznych podziałów.
  • Zamiast ścianek działowych loftowe szklane ścianki ze szprosami i ramami z malowanego na kolor czarny metalu.

W salonie loftowym króluje beron. Projekt wnętrza:  BLACKHAUS Karol Ciepliński Architekt. Zdjęcia: Tom Kurek
W salonie loftowym króluje beron. Projekt wnętrza: BLACKHAUS Karol Ciepliński Architekt. Zdjęcia: Tom Kurek

 

Jak urządzić salon w loftowym stylu?

W salonie w stylu industrialnym najważniejsza rzecz to odpowiedni materiał na podłogi i ściany. Na podłodze najlepiej postawić na mikrocement lub naturalne drewniane deski. Mogą to też być ewentualnie panele imitujące  naturalne, surowe drewno. 

Na ścianach powinna się pojawić naturalna czerwona cegła i beton architektoniczny. Resztę ścian najlepiej pomalować na biało lub na kolor jasnoszary. 

Meble w salonie loftowym powinny być drewniane, w surowym charakterze, z elementami stalowymi, metalową siatką. Sofa - najlepiej modułowa, prosta, bez ozdobników - szara, czarna lub w kolorze brązowym. Możesz też jednak postawić na akcent kolorystyczny i wybrać sofę w kolorze ciemnej czerwieni, zieleni czy z gamy kolorów niebieskich. 

Do sofy musisz dobrac stolik w loftowym stylu - metalowy z drewnianym blatem, metalowy ze szklanym blatem, ewentualnie w stylu vintage czy zrobiony ze starej wojskowej skrzyni. Sprawdzą się proste meble przypominające wyposażenie warsztatów – metalowe lub stalowe z drewnianymi półkami.

Salon w stylu loft można urządzić też w małym mieszkaniu w bloku. Projekt: Justyna Krupka, studio projektowe Przestrzenie
Salon w stylu loft można urządzić też w małym mieszkaniu w bloku. Projekt: Justyna Krupka, studio projektowe Przestrzenie

Jakie oświetlenie w salonie loftowym?


Jednym z najważniejszych elementów stylu loftowego oświetlenie. Polecamy druciane lampy lub dekoracyjne żarówki typu Edison - najlepiej zawiesić je bez oprawy na czarnych lub kolorowych kablach. Możesz też zamówić popularną lampę typu "pająk". 

Może na jakimś targu staroci albo w sklepie z wyposażeniem wnętrz w stylu vintage kupisz autentyczne przemysłowe lampy? To bardzo dobry pomysł do salonu loft. Sprawdzą się też szynoprzewody lub małe geometryczne oprawy - najlepiej w czarnym kolorze. 

Pomysł na mały salon w stylu loftowym. Projekt wnętrza: Aneta Subda. Zdjęcia: STOLZ Photography Team dla Renters.pl. Współpraca: Dekorian Home
Pomysł na mały salon w stylu loftowym. Projekt wnętrza: Aneta Subda. Zdjęcia: STOLZ Photography Team dla Renters.pl. Współpraca: Dekorian Home

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także