×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak ustawić telewizor w salonie? 15 pomysłów do każdego salonu!

Jak ustawić telewizor w salonie? 15 pomysłów do każdego salonu!

Autor: Ewa Kozioł
13 gru 2022 10:20

Jak ustawić telewizor w salonie? Jak powiesić telewizor w salonie? Oto kilka prostych zasad. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby dobrze urządzić strefę telewizyjną w salonie. Zobacz też świetny pomysły z polskich domów.

  • Aby ustalić odległość, dzielącą telewizor od kanapy, w centymetrach wystarczy pomnożyć przekątną ekranu przez 4,2.
  • Ekran telewizora powinien być usytuowany nie wyżej niż 120 cm nad poziomem podłogi.
  • Telewizor w nasłonecznionym salonie musi gwarantować wysoką jasność i kontrast obrazu.

Zadbaj o odpowiednią odległość od telewizora

Dzięki rozwojowi technologicznemu wyświetlanego obrazu oraz rozdzielczości 4K telewizory zapewniają coraz lepsze wrażenia odbiorcom. Im większy ekran, tym lepszy efekt. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu wielkości telewizora do pomieszczenia. Zbyt mały w dużym, przestronnym wnętrzu negatywnie wpłynie na komfort oglądania i na odwrót.

– Aby ustalić odległość, dzielącą telewizor od kanapy, w centymetrach wystarczy pomnożyć przekątną ekranu przez 4,2 – mówi Grzegorz Szopiński TV Product Manager Hisense Poland. – Najczęściej przyjmuje się, że ekran telewizora powinien być usytuowany nie wyżej niż 120 cm nad poziomem podłogi. Dla komfortu osób siedzących na kanapie powinien on być umieszczony na wysokości ich wzroku, tak aby nie musieli zadzierać głowy podczas oglądania – tłumaczy Grzegorz Szopiński z Hisense Poland.

Projekt wnętrza: Martyna Banaszczuk. Stylizacja: Kamila Jakubowska-Szmyd. Fot. Yassen Hristov

Pamiętaj, że światło słoneczne może przeszkadzać w oglądaniu telewizji

Odbijające się światło słoneczne w ekranie telewizora może sprawić, że obraz będzie niewyraźny, a nawet bardzo mało widoczny. Najbardziej będzie to doskwierać właścicielom modeli z niskim poziomem jasności.

– Telewizor w nasłonecznionym salonie musi gwarantować wysoką jasność i kontrast obrazu. Technologie zastosowane w modelach nowej generacji oferują coraz lepsze parametry, które pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji nawet przy pełnym świetle. Dedykowane tryby to ich dodatkowy atut, który zwiększa komfort oglądania – mówi Grzegorz Szopiński TV Product Manager Hisense Poland. – Wybierając telewizor należy zwrócić uwagę na parametr jasności. Przy nasłonecznionym pomieszczeniu im wyższa jest wartość nitów, tym jaśniejszy będzie obraz – dodaje Grzegorz Szopiński.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

 

Jeśli jednak jesteś posiadaczem starszego modelu, pamiętaj, aby nie ustawiać telewizora naprzeciwko okna, ani na ścianie, wzdłuż której są okna – obraz z pewnością będzie rozmyty, a promienie słońca dodatkowo będą razić w oczy. Telewizor powinien znajdować się od okna w takiej odległości, aby wpadające światło nie wpływało na komfort oglądania. Jeśli jednak pomieszczenie nie pozwala na takie ustawienie, dobrym rozwiązaniem będą zasłony bądź rolety, które gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza.

Projekt wnętrza: Ola Dąbrówka, GOOD VIBES Interiors. Fot. Mikołaj Dąbrowski

Telewizor zawieszony na ścianie czy ustawiony na szafce?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielkości pomieszczenia i gabarytów samego odbiornika. Jeśli telewizor jest dość dużych rozmiarów lub sam salon nie należy do przestronnych, warto rozważyć powieszenie telewizora na jednej ze ścian. Można go zawiesić na stelażu sufitowym, naściennym bądź narożnym. Jeśli masz do dyspozycji większą przestrzeń w salonie lub telewizor nie ma zbyt dużych rozmiarów, możesz postawić go na szafce RTV. W przypadku, gdy z telewizora korzystasz stosunkowo rzadko i nie chcesz, aby był widoczny, możesz go ukryć w zamykanej szafce.

Projekt wnętrza: Katarzyna Rohde, pracownia HOME & STYLE. Fot. Bernard Białorucki

Wybór telewizora ma znaczenie

Dzięki przedstawionym trzem zasadom swój salon zamienisz w domową strefę kibica bądź salę kinową. Jeśli jednak wrażenia sportowe i filmowe chcesz wznieść na jeszcze wyższy poziom, wybierz telewizor, który ci w tym pomoże. Odpowiednim wyborem będzie taki model, który sprawdzi się zarówno podczas oglądania wydarzeń sportowych, jak i filmów. 

Zobacz także Ściany w salonie. 10 pomysłów na ścianę za telewizorem i za kanapą. 20 zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także