×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jakie trendy w kolorach wnętrz? 10 pięknych aranżacji i poradnik

Jakie trendy w kolorach wnętrz? 10 pięknych aranżacji i poradnik

Autor: Justyna Łotowska
30 sie 2021 15:00

Jak przyznają eksperci zawsze jest kilka linii kolorystycznych we wnętrzach. Od jakiegoś czasu zauważalny jest zwrot w kierunku natury – od ciepłych barw ziemi do kontrastujących z nimi kolorów niebieskich i zielonych. Jednak grono osób lubi mocniejsze akcenty w swoich domach, jak choćby ciemny granat. Przeczytajcie, jakie kolory są teraz modne we wnętrzach!

  • Potrzeba otaczania się różnymi kolorami bierze górę nad popularnymi przez dłuższy czas szarościami.
  • Wśród barw królują kolory natury, terakota ochra, niebieskie i zielone barwy.
  • Wprawdzie neutralne zestawienia są najbardziej popularne, jednak wśród osób planujących remont, można zauważyć coraz więcej odważnych kolorów.
  • Na podium mamy szarości oraz beże, ale trzecie miejsce zajmuje granat.

Obecnie zauważanym trendem w kolorach są barwy natury. Przesuwamy się w stronę kolorów ciepłych, różnych barw ziemi. Są wśród nich kolory pochodzące od terakoty, ochry, a także ciepły brąz, który widoczny jest w trendach modowych. Jednak nie są to tylko ciepłe barwy ziemi, lecz także kontrastujące z nimi barwy niebieskie. W naszych wnętrzach pojawiła się również zieleń, która ładnie kontrastuje z barwami ciepłymi. Potrzeba otaczania się różnymi kolorami bierze górę nad popularnymi przez dłuższy czas szarościami.

Granat, zieleń - coraz modniejsze we wnętrzach

Wprawdzie neutralne zestawienia są najbardziej popularne, jednak wśród osób planujących remont, można zauważyć coraz więcej odważnych kolorów. Jak przyznaje Ida Mikołajska - architektka z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa architekci wnętrz - po kilku latach od pojawienia się w Mediolanie bardzo wyrazistych, mocnych kolorów, jak granaty, zielenie – również wśród polskich klientów można zauważyć takie wybory.

Coraz odważniejsze barwy pojawiają się również w ofercie rolet na okna.

- Na podium mamy szarości oraz beże, ale trzecie miejsce zajmuje granat. Co ciekawe te same najpopularniejsze barwy dominują na kilku rynkach europejskich, choć nasi klienci coraz częściej decydują się na nowe modne kolory - mówi Dominika Majchrzak, Kierownik Produktu Velux.

Szary kolor nadal na topie

Nawet jeśli pojawiają się akcenty związane z różnymi barwami, to nadal dominują we wnętrzach różne odcienie szarości. Wszystko zaczęło się od bieli, która w pewnym momencie stała się nużąca, jako jedyna barwa we wnętrzu. Szarości były naturalnym rozwinięciem tego trendu, aż do coraz mocniejszych odcieni i w końcu barwy czarnej. Szarość postrzegana jest, jako uniwersalne rozwiązanie, do którego można dodać kolorowe detale i w ten sposób łatwo zmienić wnętrze, które nas nudzi.

Jak powstają trendy?

- To bardzo ciekawy mechanizm działający z dużym wyprzedzeniem. Po pierwsze - bardzo trudno sobie wyobrazić co będzie modne za dwa, trzy lata, gdyż nasze upodobania kolorystyczne są w jakimś stopniu związane z różnymi wydarzeniami – przekonuje Agata Kwiatkowska-Lubańska, prorektor i prof. na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ma na nie wpływ sytuacja ekonomiczna, wydarzenia kulturalne, jak np. film, który wszystkich oczarował. Ostatecznie grupy ekspertów, którzy spotykają się na specjalnych warsztatach, ustalają pewien kierunek, określoną bazę kolorystyczną na konkretny rok oraz dla konkretnej branży. Zdarza się jednak, że nie zawsze wybrane kolory trafią w gust klientów.

- Chcąc przewidzieć trendy kolorystyczne we wnętrzach, warto obserwować modę odzieżową, gdyż ona trochę szybciej się zmienia, a następnie trendy te lubią pojawiać się we wnętrzach. Dwa lata temu były popularne żakiety we wszelkich odcieniach pudrowego różu. A potem zobaczyliśmy takie kanapy w zestawieniu z zielonymi elementami - twierdzi Ida Mikołajska - architektka z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa.

Harmonia kolorów na poddaszu

Doskonałym dodatkiem do wnętrza na poddaszu są rolety, które mogą nadać mu wyjątkowy wygląd. W kolorystyczne trendy doskonale wpisuje się nowa kolekcja rolet Velux, która oferuje 70 kolorów, dzięki którym stworzymy wyjątkowe stylizacje na poddaszu. 

- Wprowadzając nową ofertę rolet, myśleliśmy nie tylko o aktualnych trendach, lecz także o przyszłych. Dlatego kolekcja jest przygotowana na następne 5 lat. W tym procesie wsparł nas skandynawski instytut trendów i kolorów Pej Gruppen – mówi Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktu w firmie Velux. -Kolory podzielone zostały na 3 grupy - uniwersalne, czyli beże i szarości, a więc w tym momencie najbardziej popularne, następnie klasyczne, które od zawsze są w domach naszych klientów oraz na kolory nowoczesne, czyli kolory głębsze, w tonacji ziemi. Zadbaliśmy o to, aby w tych samych kolorach były zarówno rolety zaciemniające, jak regulujące światło - dodaje.

Nowa paleta inspirowana jest skandynawską prostotą i zawiera barwy, które pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. To, co czyni tę kolekcję jeszcze bardziej wyjątkową, to bogata gama typów rolet z różnymi efektami przyciemniania światła, od całkowitego zaciemnienia po lekką przezierność.

W kolekcji znajdują się rolety dekoracyjne, zaciemniające, plisowane, podwójnie plisowane, rolety 2w1 zaciemniająco-plisowane oraz żaluzje o nowoczesnym designie.

Materiał powstał na podstawie rozmowy ekspertek - Ewy Mierzejewskiej, Agaty Kwiatkowskiej-Lubańskiej - prorektor i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzącej pracownię wiedzy o barwie, Idy Mikołajskiej - architektki z pracowni Mikołajska Studio z Krakowa oraz Dominiki Majchrzak - Kierownik Produktu w firmie Velux, z okazji webinara „Moc Kolorów” zorganizowanego przez Velux.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także