×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kominek w salonie. Porady, zdjęcia. 12 pomysłów na aranżację salonu!

Kominek w salonie. Porady, zdjęcia. 12 pomysłów na aranżację salonu!

Autor: Ewa Kozioł
26 paź 2022 13:08

Kominek w salonie to dodatkowe źródło ciepła, ale też istotny element aranżacji wnętrza. Powinien więc być dopasowany do wielkości pomieszczenia oraz jego stylu. Warto też pamiętać, że podczas montażu kominka należy zadbać o wiele szczegółów – przede wszystkim o podłoże.

  • Na montaż kominka najlepiej zdecydować się już na etapie projektu domu.
  • Poza wyborem samego kominka istotna jest jego lokalizacja, podłączenie do komina, sprawna wentylacja oraz odpowiednie podłoże.
  • W momencie decyzji o zamontowaniu kominka w domu trzeba też pamiętać o podłodze.

Rozpalony kominek, ciepła herbata i książka – marzenie wielu osób w czasie jesieni i zimy. W dobie współczesnego designu taki obiekt w domu to nie tylko źródło ciepła, ale także wspaniały wizualnie dodatek. Dopełnienie wnętrza, a nawet jego najważniejsza część. Kominek domowy to piękne dopełnienie przestrzeni, które tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. 

Projekt wnętrza: Studio Projekt, Dekorian Home. Fot. Fotomohito

Odpowiedni montaż kominka

Na montaż kominka najlepiej zdecydować się już na etapie projektu domu. To ważne, bo odpowiednio wcześnie trzeba podjąć wiele bardzo ważnych decyzji. Poza wyborem samego kominka istotna jest bowiem jego lokalizacja, podłączenie do komina, sprawna wentylacja oraz odpowiednie podłoże.  Ogólne warunki montażu kominka reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku. 

Fot. Chapel Parket 

W momencie decyzji o zamontowaniu kominka w domu trzeba też pamiętać o podłodze. Tutaj w zupełności wystarczy wylewka oraz postument o wysokości min. 15 cm – Przy takim wymiarze nie ma obaw o nagrzanie warstwy podłogi. W przypadku piecyków metalowych bez nóżek wysokość ta wynosi 30 cm. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby umieszczać kominki również we wnętrzach z drewnianymi podłogami. Dla większego bezpieczeństwa można zastosować niepalne materiały, którymi chroni się podłogę w najbliższym otoczeniu kominka. Kamień, hartowane szkło, czy stal zapobiegną kontaktowi iskier z drewnianą podłogą – tłumaczy Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket.

Projekt wnętrz: pracownia Nasze Nowe. Fot. Marta Behling, Pion Poziom

Materiały takie łatwo utrzymać w czystości. Niektóre z nich (tafle hartowanego szkła) można umieszczać we wnętrzu jedynie na okres grzewczy. Wykończenie możemy dostosować wizualnie zarówno do samego kominka, jak i całego wnętrza.

Drewniana podłoga i kominek

Podłogi wykonane z naturalnego drewna same w sobie są ciepłe, więc przyjemnie chodzi się po nich na bosaka. Rzecz jasna, elementy te w żadnym stopniu nie zastąpią ogrzewania. Drewno warstwowe (inżynieryjne) pod pewnymi warunkami może być montowane na instalacji do ogrzewania podłogowego. Materiał o odpowiednich parametrach nie będzie izolatorem, ale zapewni równomierne ogrzanie całej powierzchni.

Fot. Chapel Parket

Należy pamiętać o wielu cennych właściwościach drewna. Jednym z nich jest fakt, że działo ono jak bufor, który w zależności od potrzeb, akumuluje wodę bądź oddaje jej nadmiar. – Dzięki temu surowiec z powodzeniem może regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Wówczas odpowiednia wartość dla ludzi, ale także dla podłogi wynosi między 45 a 60 procent wilgotności względem powietrza – dodaje Paweł Bekas. Taki mikroklimat oddziałuje korzystnie na samopoczucie oraz zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Pozytywnym efektem mogą cieszyć się przede wszystkim inwestorzy posiadający w swoich domach podłogi zabezpieczone olejem; drewno pokryte lakierem nie może swobodnie „oddychać” i oddziaływać na otoczenie.

Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracowania TK Architekci. Fot. TK Architekci

Czy zatem takie połączenie jak kominek oraz drewniana podłoga może mieć jakieś minusy? Obie te części wystroju wnętrza będą nie tylko jego funkcjonalnymi elementami, dającymi ciepło (w przypadku kominka dosłowne), lecz także tworzącymi klimat. W połączeniu z odpowiednio zaprojektowanym wnętrzem oraz dodatkami stworzą miejsce pełne spokoju i przytulnej atmosfery.

Zobacz także Ściana za telewizorem w salonie. 10 pomysłów. 20 zdjęć salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także