×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kwiaty w nowoczesnym salonie. 15 pomysłów na rośliny. Porady eksperta, zdjęcia!

Kwiaty w nowoczesnym salonie. 15 pomysłów na rośliny. Porady eksperta, zdjęcia!

Autor: Calla.pl
16 lut 2023 17:27

Jakie rośliny wybrać do nowoczesnego salonu? Jak je ustawić we wnętrzu? Jak kwiatami udekorować salon? Radzi i podpowiada Alicja Cebulak z firmy Calla Group.

  • W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć okazałej donicy z dużą rośliną.
  • Jeśli wnętrze jest naprawdę duże to w salonie można ustawić grupę donic z roślinami, która będzie tworzyła piękną kompozycję.
  • W nowoczesnym salonie, gdy nie chcemy przeznaczać powierzchni podłogi na ustawienie roślin, popularnym rozwiązaniem są ściany zielone.
  • Nowoczesnym wnętrzom niesamowitego charteru dodadzą kaktusy i sukulenty.

Nowoczesne budynki, nie tylko te biurowe, ale również mieszkalne zwracają uwagę dużymi, a niekiedy olbrzymimi przeszkleniami. Bardzo często sięgają aż do samej podłogi. "Klasyczna" wnęka okienna staje się przez to nieco mniej popularna i atrakcyjna. Taki rozwiązanie sprawia, że we wnętrzu jest znacznie więcej naturalnego światła. Dlaczego więc mielibyśmy nie wykorzystać go dla roślin?

Fot. Shutterstock

Duże rośliny, dużo roślin

Duża ilość światła we wnętrzu pozwala na większą dowolność w ustawieniu donic. No właśnie – donic. W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć okazałej donicy z dużą rośliną jak na przykład palma, czy oliwka. Jeżeli mamy do dyspozycji naprawdę dużą przestrzeń to pojawić się może grupa donic z roślinami, która będzie tworzyła piękną kompozycję.

Fot. Shutterstock

W związku ze wspomnianym już brakiem klasycznej wnęki okiennej, a pojawieniem się dużego przeszklenia – często drzwi tarasowych, w nowoczesnych salonach nie ma dostępnego parapetu wewnętrznego. Gdzie w takim razie ustawić mniejsze rośliny? Okazuje się, że na rynku dostępna jest cała masa rozwiązań dedykowanych specjalnie do takich wnętrz m.in. specjalne kwietniki, półki, niekiedy nawet regały. Pozwalają one na tworzenie kolekcji roślin. Bardzo modne ostatnio stały się kolekcje składające się z roślin o różowym zabarwieniu liści, a także monogatunkowe z tzw. pieniążka – Pillea sp.

Fot. Shutterstock

Zielone ściany 

W nowoczesnym salonie, gdy nie chcemy przeznaczać powierzchni podłogi na ustawienie roślin, popularnym rozwiązaniem są ściany zielone. Możemy wybrać ścianę zieloną z żywych roślin, w pełni zautomatyzowaną (jeżeli mamy w pobliżu wyjście wody i prądu) lub rozwiązanie polegające na użyciu roślin naturalnych w specjalny sposób utrwalonych, które nie wymagają tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej – przy odpowiednim wyborze dedykowanego pod rośliny oświetlenia możemy sobie pozwolić na ulokowanie ściany zielonej z żywych roślin nawet w głębi pomieszczenia, gdzie ilość naturalnego światła jest dużo mniejsza.

Fot. Calla.pl

Kompozycje roślinne

Jeśli zdecydujemy się ustawić kompozycje składające się z kilku donic to najpopularniejszym zestawem jest zazwyczaj wysoka roślina w niskiej donicy zestawiona z nieco mniejszą rośliną w wysokiej donicy. Trzeba tutaj zadbać o odpowiedni efekt estetyczny. Donice powinny stanowić komplet, a rośliny powinny być dobrane tak, aby ich wymagania względem siedliska tzw. warunki siedliskowe były zbieżne. Jeżeli spełnimy powyższe warunki otrzymamy efektowną żywą dekorację wnętrza. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zestawić ze sobą trzy, a nawet więcej donic z roślinami. Efekt „wow” takiego zestawienia we wnętrzu będzie gwarantowany.

Fot. Shutterstock

Nowoczesnym wnętrzom niesamowitego charteru dodadzą kaktusy i sukulenty. I to nie takie w malutkich doniczkach wielkości filiżanki. Ogromny Trichocereus sp., czy Euphorbia erytrea będą podkreślały charakter wnętrza pod warunkiem, że będziemy konsekwentni w utrzymaniu jednolitego stylu. Dodatkowa korzyść z zastosowania tych roślin jest taka, że przy uwzględnieniu właściwych wymagań siedliskowych ich pielęgnacja jest naprawdę bardzo prosta.

Więcej na: www.calla.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także