Mały salon - jak go powiększyć optycznie? 8 trików i wskazówek. Piękne zdjęcia i inspiracje!

Mały salon - jak go powiększyć optycznie? 8 trików i wskazówek. Piękne zdjęcia i inspiracje!

Autor: Justyna Łotowska
18 maj 2022 09:40

Masz niewielki salon w bloku, a może okna od północnej lub wschodniej strony? W naszym artykule przedstawiamy 8 prostych trików i wskazówek, jak rozjaśnić ciemny salon i powiększyć optycznie małe wnętrze!

  • 1. Pomaluj salon na biało
  • 2. Ciemniejsze kolory stosuj na małej powierzchni
  • 3. Patent na niski salon - pomaluj sufit na biało i dodaj opaskę na ściany
  • 4. Pokój jest ciemny i wąski jednocześnie? Popraw proporcje, malując ściany
  • 5. Używaj w salonie chłodnej palety barw
  • 6. Używaj luster
  • 7. Zrezygnuj z zagracenia salonu i posprzataj go
  • 8. Zamiast wzorzystych i ciemnych zasłon - jasne i przejrzyste
  • Czytaj też: Jak urządzić bardzo mały salon w bloku? 10 najważniejszych zasad. Dużo inspiracji

Ciemny, mały, czasem wąski i nieustawny salon zdarza się najczęściej w mieszkaniu w bloku. Także w domach bywa czasem tak, że salon znajduje się od północnej czy wschodniej strony. Jak rozjaśnić ciemny pokój? Oto 10 praktycznych wskazówek.

1. Pomaluj salon na biało

Proste? Proste. Ale najskuteczniejsze. Aby pokój dzienny wydawał się jaśniejszy i większy, ściany i sufit trzeba pomalować na biało, najlepiej świeżym i raczej chłodnym odcieniem bieli. Biel powiększa optycznie, dodaje przestronności, a przy okazji jest supermodna!

Co jeśli nie lubisz czystej bieli? Rozwiązaniem są kolory z gamy złamanych bieli, czyli off white. Jakie to kolory? Porcelanowy, śmietankowy, waniliowy, stara koronka, magnoliowy - barwy z kroplą szarego, różowego, niebieskiego.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak urządzić biały salon? Biały salon: jakie kolory i dodatki do białych ścian? Dużo zdjęć!

2. Ciemniejsze kolory stosuj na małej powierzchni

Masz mały i ciemny salon, ale podoba Ci się butelkowy zielony czy turkusowy? Najlepsze miejsce dla nich to dodatki - zasłony, poduszki czy dywan. Inna opcja to pomalowanie jednej ściany w salonie na taki kolor lub wyznaczenie stref w salonie przy pomocy pasów lub fragmentów z ciemnego koloru. Może kącik do pracy w pastelowym niebieskim, który sprzyja koncentracji? Albo wydzielenie strefy wypoczynku pasem z butelkowej zieleni?

3. Patent na niski salon - pomaluj sufit na biało i dodaj opaskę na ściany

Jeśli masz salon, który nie jest wysoki i zależy Ci, aby dodać mu wysokości, pomaluj sufit na biało, tonem jaśniejszym niż kolor ścian. Aby pogłębić wrażenie przestronności, niech sufit "wyjdzie na ściany" - dodaj ok. 10-centymetrową opaskę dookoła tuż pod sufitem. Wtedy pokój wyda się wyższy. 

4. Pokój jest ciemny i wąski jednocześnie? Popraw proporcje, malując ściany

Jak poprawić proporcje mało foremnego salonu? Ciemniejszym odcieniem pomaluj jedną ze ścian. Możesz też pomalować obie długie ściany na kolor ciemniejszy, a dwie krótsze – na jaśniejszy. W ten sposób pokój będzie się wydawał szerszy.

5. Używaj w salonie chłodnej palety barw

Oko ludzkie działa w ten sposób, że zimne kolory postrzega jako te, które znajdują się dalej od siebie. Zaprzyjaźnij się z odcieniami niebieskimi, zielony, szarościami i stosuj je zamiast koloru żółtego czy pomarańczowego. 

6. Używaj luster

Aby rozjaśnić i powiększyć optycznie mały salon, wprowadź jedną dużą lustrzaną powierzchnię. Może to być np. lustrzany front szafy, ściana z lustrem od podłogi do sufitu. W ten sposób zyskasz powiększone optycznie wnętrze i dużo miejsca do przechowywania.

7. Zrezygnuj z zagracenia salonu i posprzątaj go

Serio, czasem wystarczy porządnie sprzątnąć pomieszczenie, by pokój wydał się przestronniejszy i jaśniejszy. I nie mówimy tutaj o zwykłym starciu kurzu, tylko o usunięciu z pokoju niepotrzebnych bibelotów, nadmiaru mebli, dodatków, grafik na ścianach czy wszystkiego, co go zagraca.

8. Zamiast wzorzystych i ciemnych zasłon - jasne i przejrzyste

Duży wpływ na wygląd salonu mają dodatki i tkaniny, w tym przede wszystkim zasłony. Zrezygnuj z ciemnych, sutych zasłon - sprawiają, że pokój dzienny wydaje się ciemniejszy. Zamiast tego zainwestuj w jasne lub drewniane rolety, półprzejrzyste delikatne zasłony czy firanki. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także