×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mały salon z kuchnią. Architekt radzi jak urządzić otwarte wnętrze. 15 zdjęć!

Mały salon z kuchnią. Architekt radzi jak urządzić otwarte wnętrze. 15 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
17 cze 2022 12:02
Aktualizacja: 17 cze 2022 20:01

Jak urządzić mały salon z kuchnią? Jak połączyć oba pomieszczenia? Jakie zabiegi aranżacyjne sprawdzą się w przypadku niewielkiego salonu z kuchnią? Radzi Karolina Kołpaczyńska – architekta wnętrz pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.

  • Połączenie salonu z kuchnią sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach – umożliwia zyskanie przestronnej przestrzeni dziennej, dając więcej możliwości aranżacyjnych.
  • Granicą pomiędzy kuchnią i salonem może być wyspa, blat roboczy, lekki regał czy niewielkiej ścianki RTV oraz kanapa czy stół z krzesłami. 
  • Odrębną funkcjonalność salonu i kuchni podkreślić można elementami czysto wizualnymi, zakładając ogólną spójność w aranżacji. 
  • Efekt optycznego powiększenia małego wnętrza pomogą uzyskać jasne barwy, szkło i strategicznie rozmieszczone lustra.

Połączenie salonu z kuchnią, czyli tworzenie tzw. strefy dziennej, to zabieg powszechnie stosowany. Pozwala nadać efekt przestronności wnętrzom o niedużym metrażu. Istnieją rozwiązania aranżacyjne umożliwiające jednoczesną integrację oraz separację poszczególnych stref funkcjonalnych – w zależności od potrzeb mieszkańców i przeznaczenia lokalu.

Salon z kuchnią: od czego zacząć?

Kluczowa w takich sytuacjach jest pomoc architekta wnętrz, który potrafi zestawić potencjał mieszkania z naszymi wymaganiami, a kierując się doświadczeniem – zaproponować rozwiązania celujące w nasze potrzeby. Połączenie salonu z kuchnią sprawdzi się, gdy chcemy, aby czas spędzony na przygotowywaniu potraw był jednocześnie czasem spędzonym z rodziną. Również – kiedy mimo małego metrażu – lubimy poczucie otwartej przestrzeni. We wnętrzach urządzanych pod wynajem, w mieszkaniach z większą liczbą lokatorów lub w sytuacji, gdy salon pełni także funkcję np. sypialni, brak podziału może okazać się opcją zmniejszającą możliwości swobodnego użytkowania lokalu. Warto spróbować określić cele teraźniejsze i przyszłościowe, zarówno przy zakupie mieszkania, jak i jego ewentualnej przebudowie.

Projekt: MiskiewiczDesign. Zdjęcie: Łukasz Zandecki

Pamiętajmy o tym, że w strefie dziennej spędzamy większość wolnego czasu – musi z jednej strony zaspokajać nasze potrzeby, wpływać na efektywność działań, a z drugiej – cieszyć estetyką i sprzyjać wypoczynkowi.

Salon z kuchnią: sztuka łączenia

Gdy kuchnia i salon stanowią dwa niewielkie i osobne pomieszczenia, najprostszym sposobem na ich połączenie jest rezygnacja z dzielącej je ściany. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy przegroda nie jest elementem nośnym. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku małych mieszkań – umożliwia zyskanie przestronnej przestrzeni dziennej, dając więcej możliwości aranżacyjnych. Tak powstała strefa pozwala na wstawienie wyspy kuchennej czy wygospodarowanie jadalni, dla której wcześniej nie było miejsca.

Projekt i zdjęcie: pracownia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

W przypadku zastanego i zaakceptowanego układu, gdzie w jednej przestrzeni występują dwie funkcje, należy pamiętać o wizualnym zjednoczeniu tych stref. Przykładem może być jeden ciąg zabudowy meblowej czy przemyślana spójność aranżacyjna. Ta ostatnia może mieć wiele form – od korespondujących ze sobą kolorów, poprzez jedność kształtów, na detalach dekoracyjnych kończąc. Wszystkie te elementy pozwalają optycznie zdefiniować proporcje wnętrza. Z natury dąży się do osiągnięcia formy sześcianu ze spójnym i zdefiniowanym charakterem aranżacji.

Salon z kuchnią: zasady podziału

Salon z aneksem kuchennym to sytuacja, z którą najczęściej mamy do czynienia w przypadku nowych mieszkań. Gdy chcemy je od siebie odseparować, z pomocą przychodzą nam rozwiązania architektoniczne, jak i czysto wizualne. Warto skorzystać z możliwości, jakie oferują elementy wyposażenia. Granicą pomiędzy kuchnią i salonem może być trwała zabudowa meblowa w postaci wyspy kuchennej, blatu roboczego, lekkiego regału czy niewielkiej ścianki RTV, a także – ruchome sprzęty, takie jak kanapa czy stół z krzesłami. Koncepcją z dużym potencjałem są lekkie przepierzenia czy drzwi przesuwne, dzięki którym możemy zamknąć lub otworzyć kuchnię na salon – w zależności od sytuacji oraz potrzeb.

Projekt i zdjęcie: pracownia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Odrębną funkcjonalność strefy salonowej i kuchennej podkreślić można elementami czysto wizualnymi, zakładając ogólną spójność w aranżacji. Inny odcień bądź wzór materiałów wykończeniowych na podłodze, kolor ściany czy frontów mebli – to tylko niektóre pomysły na rozdzielenie tych dwóch światów. Nie sposób zapomnieć o oświetleniu – różnicujemy jego barwę oraz natężenie. W kuchni stawiamy na praktykę i bezpieczeństwo montując oświetlenie funkcyjne. To w salonie powinno być już bardziej nastrojowe, przytulne, a zatem rozproszone. Taki efekt możemy uzyskać dzięki dodatkowym lampom podłogowym albo ściennym.

Jak powiększyć mały salon z kuchnią? 

Połączenie salonu z kuchnią często generuje przestrzeń, która wydaje nam się trudna w aranżacji, szczególnie wtedy, gdy pomimo konsolidacji nadal wydaje się niewielka i nieustawna. Współczesne trendy oraz rozwiązania architektoniczne czy funkcjonalne proponują nam wiele możliwości, dzięki którym możemy ją wizualnie powiększyć i zmodyfikować. Do dyspozycji mamy metody zmiany proporcji wnętrza – grę kolorami, motywami, strukturami, materiałami i światłem, które barwą i kierunkiem potrafi kompletnie przeobrazić otoczenie.

Projekt: pracownia IdeabyMag. Zdjęcie: Pion Poziom

Efekt optycznego powiększenia pomieszczenia pomogą uzyskać jasne barwy, szkło i strategicznie rozmieszczone lustra. Jeśli potrzebujemy wyraźnych, fizycznych granic, wybierzmy raczej lekkie, ażurowe przepierzenia, które pozwolą uzyskać pożądany efekt nie zabierając cennego miejsca i światła. Poszukajmy inspiracji w sprzętach wielofunkcyjnych i postawmy na łagodne zacieranie granic między strefami.

Karolina Kołpaczyńska – architekt, pracownia KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, ww.kodo.pl

Zobacz także Ściany w salonie. Architekt radzi jak je pięknie wykończyć. Dużo zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także