Mieszkanie z antresolą. Pomysły na aranżację, inspiracje i zdjęcia

Mieszkanie z antresolą. Pomysły na aranżację, inspiracje i zdjęcia

Autor: Justyna Łotowska
20 cze 2022 11:06

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie z antresolą? Mamy poradnik oraz sporo inspiracji z wnętrz!

Wprowadzenie przepisów umożliwiających budowę domu bez tradycyjnie związanej z takim przedsięwzięciem gigantycznej roboty papierkowej spowodowało rosnącą popularność niewielkich domów modułowych. Jednocześnie ograniczenie ich powierzchni do 70 mkw. wymusiło konieczność maksymalnego wykorzystania przestrzeni w ich wnętrzach.

Stąd nierzadko występujące w takich domach antresole – rozwiązanie tyleż proste i skuteczne, co wymagające zastosowania odpowiednich rozwiązań. 

Czy warto zdecydować się na antresolę?

Do wygospodarowania przestrzeni na antresolę pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 4,5 metra wysokości. To daje możliwość wybudowania antresoli, której odległość od stropu będzie wynosiła dwa metry, pozwalając na jej swobodne, codzienne użytkowanie – na przykład jako gabinetu, pokoju wypoczynkowego czy gościnnego. Jeśli jednak ma pełnić wyłącznie funkcję sypialni – w zupełności wystarczy 1,2 metra wysokości, choć wtedy tradycyjne łóżko warto zastąpić wbudowanym w konstrukcję materacem.

Antresola zapewnia poczucie prywatności bez całkowitego odizolowania od reszty domu, a w niewielkim budynku parterowym ma nie tylko walory estetyczne, lecz także i praktyczne – dzieli przestrzeń, dając przez to możliwość dodatkowego jej zagospodarowania.

Światło i temperatura, czyli podstawowe wyzwania dla antresoli

Im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej dociera go do celu. Dlatego w domach modułowych wyposażonych w antresolę coraz częściej spotyka się duże przeszklenia, które są doskonałym rozwiązaniem kwestii doświetlenia przestrzeni, ale też zachowania komfortu termicznego.

Mowa tu nie tylko o odpowiedniej izolacyjności termicznej okien, ale także – ochronie wnętrz przed przegrzewaniem, co jest szczególnie istotne w przypadku miejsc znajdujących się pod samym dachem. Nowoczesne szyby przeciwsłoneczne pozwalają w pełni czerpać z dobrodziejstw światła dziennego bez obaw o zbyt wysoką temperaturę, nawet kiedy zdecydujemy się na szklaną ścianę od podłogi po sufit.

W efekcie wnętrze takiego domu jest odpowiednio doświetlone, ale nie przegrzane. Co więcej – doskonałe parametry termoizolacyjne współczesnych powierzchni szklanych zapewnią ciepło także zimą, pozbawiając nas kłopotu, jaki sprawia zakłócenie naturalnej cyrkulacji powietrza przez antresolę. Tak zaprojektowana antresola pozwala nam odpowiednio wypocząć czy skoncentrować się na pracy i nauce.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także