PARTNER PORTALU
Modny salon. 7 trendów, które będą rządzić w 2022 roku! Dużo zdjęć!

Modny salon. 7 trendów, które będą rządzić w 2022 roku! Dużo zdjęć!

Autor: Justyna Łotowska
10 sty 2022 11:20

Każdy rok przynosi nowe kolory, wzory i pomysły w aranżacji wnętrz. Co będzie popularne w roku 2022? Oto 7 trendów, których nie możesz przegapić!

  • Kolory roku 2022 - pastele?
  • Zieleń mocna także w tym sezonie. Choć raczej szałwiowa niż butelkowa
  • Terakota, rudości, bordo i inne odcienie czerwieni wracają do łask
  • Matowa czerń coraz śmielej pojawia się już nie tylko w dodatkach i wyposażeniu, ale także na dużych powierzchniach.
  • Zamiast scandi polubiliśmy japandi
  • Rzemiosło i lokalność zamiast masowej produkcji i dużych sklepów

Rok 2022 będzie kolejnym już rokiem, który upłynie nam w cieniu pandemii. Nie ma co do tego złudzeń. Czy wpływa to na design i urządzanie wnętrz? Oczywiście, i to na wiele różnych sposobów. Od wielu lat nie wydano tak wielu pozwoleń na budowę domów jak w roku 2021. Od 20 lat nie kupiono też tak wielu mieszkań.

Z drugiej jednak strony, pandemia wywołała w wielu z nas mocny niepokój - wnętrza zaczęliśmy więc urządzać tak, by czuć się w nich bezpiecznie i komfortowo. A także przytulnie, dlatego do łask wraca maksymalizm, miękkie tkaniny, optymistyczne kolory i wzory. Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

1. Kolor roku i inne pastele

Kolorem Roku według Instytutu Pantone został w tym roku Very Peri, czyli jagodowy odcień niebieskiego. Choć nie był to do tej pory zbyt popularny odcień we wnętrzach, nie da się ukryć, że pokazuje on, jak mocnym trendem są teraz pastele. 

Skąd taka popularność pastelowych kolorów we wnętrzach? Po pierwsze, symbolizują optymizm i łagodność, której mocno brakuje nam we współczesnym świecie. Po drugie, wiążą się z modą na wnętrza w stylu vintage czy retro. Pasują też do równie modnej stylistyki boho czy nawet modern classics. 

2. Zieleń będzie rządzić także w 2022 roku!

Rok 2021 był zdecydowanie rokiem zieleni i zapowiada się, że rok 2022 nie będzie inny. Pokochaliśmy butelkową zieleń, a teraz do głosu dochodzą także inne odcienie koloru zielonego - szmaragdowy, szałwiowy czy khaki. 

3. Kolory z palety czerwieni wróciły do wnętrz

Dłuższy czas były nieobecne. Mowa tu o palecie czerwonej i pomaranczowej. W mieszkaniach w stylu scandi, w których królowała biel i szarości, nie było dla nich miejsca. Wraz z modą na boho i inne etniczne style triumfalnie wróciły też ciepłe czerwienie i pomarańcze. Które? Odcień terakota, bordo i czerwone wina. Oraz wszystkie łagodne, zgaszone rudości i przechodzące w brązy koniaki czy marchewki. 

4. Co z białym marmurem?

W roku 2021 było go pełno wszędzie. Mowa tu o powierzchniach z motywem białego marmuru. Widzieliśmy go na podłodze i ścianach już nie tylko w łazience czy kuchni, ale także w salonie. Na blatach mebli. Między szafkami w łazience. W roku 2022 pewnie będzie go już nieco mniej, a do głosu dojdą inne, bardziej oryginalne wzory kamienia - szare, niebieskawe czy czarne.

5. Kolor czarny - prawdziwy kolor roku 2022?

To z pewnością będzie mocny trend na 2022 rok. Matowa czerń coraz śmielej pojawia się już nie tylko w dodatkach i wyposażeniu (czarne baterie, a nawet czarna armatura), ale także na dużych powierzchniach. Czarna ściana w salonie czy monochromatyczna czarna zabudowa kuchenne to widok, który będzie nam towarzyszył w tym roku

6. Japandi zamiast scandi

Do niedawna najpopularniejszym w Polsce stylem aranżacji wnętrz był styl skandynawski. Teraz coraz częściej widzimy projekty, w których oszczędna forma typowa dla scandi towarzyszy motywom bliskim przyrodzie, utożsamianym z japońskim minimalizmem. Drewno, minimalna liczba sprzętów, ekologiczne materiały, meble i dodatki z recyklingu, eko tkaniny. Dom w stylu less waste to mocny kandydat na jeden z najważniejszych trendów w 2022 roku. 

7. Rzemiosło i lokalność zamiast masowej produkcji i dużych sklepów

Stół od lokalnego stolarza, grafiki na ścianie kupowane bezpośrednio od artysty, kubki od spotkanej w sieci ceramiczki, zasłony uszyte w pobliskim sklepie - rzeczy kupowane lokalnie i przedmioty wykonane tylko dla nas, w małych ilościach i przez rzemieślników to coraz istotniejszy trend, który dochodzi do głosu także w aranżacji wnętrz. Zwłaszcza że rzemieślnicy odrobili lekcję i są mocno obecni i absolutnie dostępni w internecie. U lokalnego twórcy jest  drożej niż w sieciówce, ale ekologicznie, patriotycznie i zgodnie z założeniami zrównoważonego stylu życia, który preferuje coraz więcej osób. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także