
Piękny salon. 15 ciekawych inspiracji w stylu loft
Jak urządzić pokój w stylu loftowym czy soft loft? Co wyróżnia industrialną aranżację? Mamy poradnik i aż 20 pięknych zdjęć!

- Wnętrza w stylu Soft Loft to przestrzenie otwarte, w których poszczególne strefy się przenikają.
- Styl loft wyróżniają meble w odcieniach grafitu i czerni ze strukturami metali czy rustykalnego drewna.
- Lekkie, przezierne lub ażurowe konstrukcje pozwalają wydzielić strefy robocze bez wprowadzania wyrazistych rozdzieleń.
- Więcej czytaj też: Jak urządzić salon w stylu loft? Inspirujące aranżacje. Aż 40 zdjęć!
Niektóre przestrzenie domowe aż się proszą, by podkreślić ich własny, wyrazisty charakter. Czasami wystarczy element, który obudzi tę potrzebę: wysoki sufit, odsłonięte instalacje, ceglana ściana, duże okna, otwarty plan. Szkoda nie wykorzystać tego daru, z którego przecież nie każdy może skorzystać.
Trend soft loft to kierunek, który pokazuje, jak poszukiwać autentyczności i nowej energii w tym, co współczesne. Zarazem nie boi się czerpać siły ze znaków przeszłości: betonu starych budynków, cegieł odsłoniętych po skuciu tynków, spatynowanego metalu konstrukcji czy instalacji. Takie dodatki nadają smaku całej stylizacji.
Soft loft pozwala czerpać z esencji już troszkę ogranego pierwotnego stylu loftowego, ale wnosi do niego życie i energię nowej interpretacji. Więcej tu elementów ocieplających - zieleni, tkanin czy drewna. Więcej tu blasku.



Soft loft - wnętrze z charakterem
Drewno to materiał, który śmiało wkracza w loftową przestrzeń. Najchętniej w ciemnej, prawie wypalonej odmianie, która sygnalizuje „to przestrzeń z doświadczeniem i przeszłością”. Dawna industrialna surowość pokoi i ich przestronność zyskują też kontrapunkt w postaci miękkich i obszernych mebli tapicerowanych. Zyskujemy odrobinę luksusu, ale z ludzką twarzą. Przystępnego, otulającego i niedeprymującego.
- Ważna dla wnętrz w stylu Soft Loft jest personalizacja. To wnętrza z charakterem, przeważnie bliskim temu, kim my jesteśmy. Dlatego w takich wnętrzach meble na wymiar czy zabudowy są rozlokowane punktowo. Nie ukrywamy całych ścian, a schowki zajmują głównie wnęki i kąty. Często są to konstrukcje otwarte albo rozbite na moduły połączone ze sobą w kreatywny, praktyczny sposób - wyjaśnia Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.
Wnętrza w stylu Soft Loft to przestrzenie otwarte, w których poszczególne strefy się przenikają. Przestronność jest ich nieodzownym wyznacznikiem, ale nie może przytłaczać nadmiarem „powietrza”. Dlatego meble na wymiar pozwalają efektywnie zagospodarować salon, który staje się przestrzenią multifunkcyjną - możemy tu urządzić zarówno strefę relaksu, spotkań, jadalnię czy wygodne miejsce do pracy.





Co wyróżnia styl soft loft?
- Meble w odcieniach grafitu i czerni ze strukturami metali czy rustykalnego drewna.
- Proste i nowoczesne formy zabudowy i szaf - świetnie pasują do obszernych mebli tapicerowanych.
- Dekoracyjne oświetlenie o wyrazistej formie.
- Wnętrza niepowtarzalne, indywidualne, nie stroniące od kontrastów i nieszablonowych rozwiązań.
- Wykorzystanie konstrukcji metalowych do aranżowania przestrzeni - zwłaszcza w kreatywnym połączeniu ze szkłem.
- Wykorzystanie przeszklonych, ruchomych ścianek działowych, które nawiązują do oryginalnych pofabrycznych przestrzeni loftowych.
- Otwarty plan przestrzeni - ale bez dużych, pustych fragmentów.
- Lekkie, przezierne lub ażurowe konstrukcje pozwalają wydzielić strefy robocze bez wprowadzania wyrazistych rozdzieleń.
- Dobre doświetlenie naturalnym światłem, duże okna zewnętrzne z grubymi, obfitymi zasłonami lub żaluzjami.
- Połączenia kamienia i betonu z drewnem w ramach jednej płaszczyzny (np. ścian).
- Proste, czyste sufity z betonową strukturą, lampy podwieszane nisko by nie zaburzać jednorodności górnej powierzchni.
- Podłogi wyłożone ciemnym, „przepalonym” drewnem, często z deskami układanymi w jodełkę.
Przestrzeń uporządkowana, bez dużej liczby elementów dekoracyjnych, za to z widocznymi dodatkami funkcyjnymi (lampy na wysięgnikach, elementy urządzeń audio-wideo, widoczne elementy instalacji). - Zabudowa w konstrukcji mieszanej - otwarte półki wymieszane z zamykanymi schowkami.