PARTNER PORTALU
Pomysły na przedpokój. 20 zdjęć i wskazówki ekspertów

Pomysły na przedpokój. 20 zdjęć i wskazówki ekspertów

Autor: Justyna Łotowska
16 wrz 2022 10:59

Przedpokój od zawsze był wizytówką domu czy mieszkania. Jak zatem go urządzić, by był on przyjazny i funkcjonalny dla mieszkańców oraz atrakcyjny dla odwiedzających nas gości? mamy poradnik ekspertek wnętrzarskich i mnóstwo zdjęć ładnych przedpokojów!

  • Jasne i ciepłe kolory w przedpokoju nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, ale pozwalają również na eksperymentowanie ze wzorami oraz kolorami
  • Najlepsze w tym przypadku mogą być delikatne pastele, kolory ziemi lub klasyczne szarości.
  • W przypadku podłogi idealnym rozwiązaniem będzie kontynuacja w przedpokoju okładziny, którą zastosowaliśmy w całym mieszkaniu czy domu.
  • W przedpokoju warto zastosować tapetę albo fototapetę - odpowiednio dobrana, nie tylko będzie przyciągającym wzrok elementem wystroju, ale stworzy też iluzję głębi, co optycznie powiększy wnętrze.
  • Czytaj też: Jak urządzić przedpokój? Poradnik - meble i dodatki. Dużo inspiracji!

Pierwsze wrażenie dotyczy również i wnętrz – zwłaszcza gdy chodzi o przedpokój, stanowiący często wizytówkę całego domu. Jak ]zaaranżować korytarz, aby na co dzień był on nie tylko funkcjonalny, ale także pasował do koncepcji wystroju całego domostwa?

Pomysł na przedpokój. Projekt Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz
Pomysł na przedpokój. Projekt Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz

Jaki kolor w przedpokoju będzie najlepszy?

Idealną aranżację przedpokoju powinniśmy zacząć pod kątem doboru kolorystyki. Jasne i ciepłe barwy optycznie powiększają pomieszczenie. Pozwalają również na eksperymentowanie ze wzorami oraz kolorami – na przykład na jednej z wybranych ścian, nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Jak mówi Aldona Mioduszewska z wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar, w przedpokoju warto zastosować tapetę albo fototapetę - odpowiednio dobrana, nie tylko będzie przyciągającym wzrok elementem wystroju, ale stworzy też iluzję głębi, co optycznie powiększy wnętrze - pamiętajmy jednak, aby wzór nie był zbyt intensywny kolorystycznie oraz nie przytłoczył przestrzeni:

Pomysł na przedpokój. Projekt Klaudia Tworo, pracownia Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska. Stylizacja Maria Szymańska
Pomysł na przedpokój. Projekt Klaudia Tworo, pracownia Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska. Stylizacja Maria Szymańska

- Najlepsze w tym przypadku mogą być delikatne pastele, kolory ziemi lub klasyczne szarości. W przypadku podłogi, idealnym rozwiązaniem będzie kontynuacja okładziny, którą zastosowaliśmy w całym mieszkaniu czy domu. Wówczas tworzymy optycznie większą przestrzeń, ale dla chcących odznaczyć podłogę przedpokoju od innych pomieszczeń nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować inny materiał mogą być to np. kafle , które są praktyczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Kiedyś - w epoce wykładzin i linoleum - panował trend, aby podłoga w przedpokoju była w innym materiale i kolorze niż pozostałe pomieszczenia. Ja sugeruję jednak, aby podłoga w przedpokoju była z tego samego materiału, co pozostałe pomieszczenia. Dzięki temu uzyskujemy efekt ujednolicenia i optycznego powiększenia całego mieszkania czy domu.

Z kolei Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz Domar, wskazuje na dominację jasnej kolorystyki i przestrzeni w nowoczesnych przedpokojach. Z kolei w tradycyjnej wersji, gdzie zabudowa przyjmuje ciemne kolory – możemy rozjaśnić przedpokój, wykorzystując lustra, elementy jasnej tapety lub białą sztukaterię.

Pomysł na przedpokój. Projekt Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Ład Studio
Pomysł na przedpokój. Projekt Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Ład Studio

Miejsce do przechowywania w przedpokoju

W przedpokoju niezbędne będzie miejsce na obuwie i okrycia wierzchnie. Aby uniknąć chaosu aranżacyjnego, zainwestujmy w szafę do zabudowy lub wydzielmy przesuwnymi drzwiami fragment tego pomieszczenia na przechowywanie naszych ubrań i butów. Według ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR, stosując tego typu zabieg, unikniemy nieporządku, a przedpokój - mimo zmniejszenia powierzchni - będzie paradoksalnie sprawiał wrażenie większego.

Pomysł na przedpokój. Projekt Studio Projekt - Estera Sosnowska i Robert Sosnowski. Fot. Fotomohito - Katarzyna Seliga-Wróblewska i Marcin Wróblewski
Pomysł na przedpokój. Projekt Studio Projekt - Estera Sosnowska i Robert Sosnowski. Fot. Fotomohito - Katarzyna Seliga-Wróblewska i Marcin Wróblewski

- Szafa od podłogi po sufit znakomicie sprawdza się jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania wielu różnych przedmiotów codziennego użytku. I to zasadniczo od niej powinniśmy zacząć aranżację. Atutem tego typu mebli na wymiar będzie idealne dopasowanie do parametrów wnętrza. Możemy pobawić się kolorem frontów i potraktować jednolitą powierzchnię szafy jak dekoracyjną ścianę. – mówi Aldona Mioduszewska.

Podobne zdanie ma Sylwia Gulewicz-Wysocka. 

- Nowoczesne przedpokoje są zabudowane, najczęściej od góry do dołu. Aby zabudowa nas nie przytłaczała, stawiamy na jasne kolory lub na lustra, czy też fronty z połyskiem, jednocześnie unikając ich podziału. W efekcie od góry do dołu utrzymujemy jedną, ciągłą, najczęściej jasną powierzchnię – może to być płaszczyzna lustrzana, drewniana, z połyskiem lub też z paneli szklanych, czyli lacobeli. Z przedpokoi w większości znikają odkryte wieszaki, a jeżeli się pojawiają – to przyjmują formę artystyczną.

Pomysł na przedpokój. Projekt i zdjęcie KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Pomysł na przedpokój. Projekt i zdjęcie KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Przykładem takiego rozwiązania jest wieszak-drzewo. Sylwia Gulewicz-Wysocka wskazuje także, że niezależnie od stylu, który wybierzemy, w przedpokoju potrzebne jest także siedzisko, przydatne po to, by ubrać buty - szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Stąd pojawia się pufa lub też inny rodzaj miejsca do siedzenia. Może być ono wydzielone z przestrzeni szafy, bywa tapicerowane - nawet wraz z przylegającą ścianą - oraz wyposażone w kilka wieszaczków.

Jeśli powierzchnia przedpokoju nam na to pozwala, możemy dodać również konsolę i ustawić na niej kilka gadżetów – na przykład z naszych podróży. Z kolei ciekawy stojak na parasole czy rzeźba o wydłużonym kształcie dodadzą wnętrzu charakteru, a ich kształt wyrówna proporcje pomieszczenia.

Oświetlenie przedpokoju. Jakie wybrać?

Makeover naszego przedpokoju warto zakończyć na zadbaniu o dobre oświetlenie. Ze względu na często niewielkie rozmiary pomieszczenia, przedpokój powinien być odpowiednio doświetlony, co pozwoli na łatwe optyczne powiększenie jego metrażu.

- W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ciepłe światło z lamp o niedużej wielkości, które znacząco powiększy optycznie całość wnętrza. Z kolei starannie dobrane kinkiety pomogą uwypuklić na przykład konkretny obraz lub ozdobne lustro, przy okazji tworząc atrakcyjne punkty, na których chcielibyśmy, aby nasi goście „zawiesili oko”.

Wielkość naszego przedpokoju możemy również zwiększyć umiejętnym doborem dodatków – luster, obrazów, ramek na zdjęć oraz plakatów.

Pomysł na przedpokój. Projekt Donata Gadalska, DG Studio. Fot. Jacek Fabiszewski
Pomysł na przedpokój. Projekt Donata Gadalska, DG Studio. Fot. Jacek Fabiszewski

- Pamiętajmy, aby unikać nagromadzenia małych lusterek powieszonych na ścianie niczym obrazki. Tego typu aranżacja mocno przytłacza wizualnie przestrzeń, optycznie zmniejszając jego metraż. Lepszym rozwiązaniem będą pojedyncze lustra o większych gabarytach, tworzące malarską perspektywę „otwartego pomieszczenia”. Dobrym pomysłem są także lustra na dwóch przeciwległych ścianach. Co więcej, zasada „mniej znaczy lepiej” dotyczy również wieszania obrazów czy plakatów. Lepsze wrażenie wizualne zrobi pojedynczy, ciekawy obraz, niż gromada małych ramek – reasumuje Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także