Salon w bloku - 20 świetnych projektów wnętrz

Salon w bloku - 20 świetnych projektów wnętrz

Autor: Urszula Tatur
10 maj 2020 09:52

Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjną częścią domu. Zaaranżowanie niewielkiego salonu często jest jednak wyzwaniem. Na szczęście istnieje przynajmniej kilka sposobów, które pozwolą nam stworzyć ładną aranżację, a przy tym powiększyć optycznie przestrzeń i zaoszczędzić miejsce w małym salonie.

Mieszkanie jak z ekskluzywnego katalogu to marzenie wielu z nas. Przeglądając zdjęcia różnych aranżacji wnętrz mamy głowę pełną nowych inspiracji i pomysłów. Jeśli jednak przychodzi czas na remont naszego mieszkania, które jest małe i nieustawne, a dodatkowo znajduje się w starym budownictwie lub kamienicy to nasze aranżacyjne fantazje znikają w mgnieniu oka. Wystarczy jednak poznać klika podstawowych zasad, by nawet najbardziej nieustawny salon wyglądał jak z żurnala.

CZYTAJ TAKŻE: Kuchnia w bloku. 12 pomysłów na urządzenie

Złotą zasadą każdego doświadczonego architekta jest zastosowanie w małych pomieszczeniach jasnych kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, stwarzając wrażenie lekkości, a jednocześnie poczucie klasycznej elegancji. W tego typu pomieszczeniach jasny kolor może być wykorzystany niemal wszędzie, jednak najlepszy efekt uzyskamy malując ściany na kolor biały, ecru, jasnoszary czy też perłowy. Zastosowanie klasycznych, niekrzykliwych kolorów automatycznie wypełni salon światłem, a mieszkaniu nada poczucie świeżości i lekkości.

Ogromny problem może sprawić nie tylko właściwe rozłożenie mebli, ale także odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, szczególnie wtedy, gdy salon połączony jest z jadalnią lub kuchnią. W takiej sytuacji salon raz zaaranżowany trudno wyobrazić sobie w innym układzie. Ważne jest właściwe rozmieszczenie mebli wypoczynkowych oraz odpowiednie dobranie ich rozmiaru do wielkości pomieszczenia.

ZOBACZ TEŻ: Łazienka w bloku. Najlepsze pomysły na mały metraż, dużo pięknych zdjęć

Jeśli nasz salon jest on niewielki, a w dodatku nie jest funkcjonalny, to najlepiej sprawdzi się w nim nieduży narożnik o delikatnej, jasnej fakturze. Sofa, która łączy w sobie wiele udogodnień powinna stać się obowiązkowym elementem każdego nowoczesnego salonu. Dobrym rozwiązaniem są kanapy modułowe, z których ułożyć można komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma pufami. Tego rodzaju meble pozwalają kreatywnie urządzić salon o niestandardowym układzie.

W aranżacji małego salonu mogą pomóc proste triki, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach dwóch kolorów - ciemniejszym malujemy ścianę krótszą, natomiast szerszą pokrywamy kolorem jasnym, dzięki czemu uzyskujemy optyczne skrócenie przestrzeni. Z kolei pokrycie krótszej ściany tapetą w szerokie, horyzontalne pasy, automatycznie wydłuża wąską przestrzeń oraz idealnie komponuje się z lustrem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także