×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Salon w bloku: 5 wnętrzarskich trików dla właścicieli małych mieszkań

Salon w bloku: 5 wnętrzarskich trików dla właścicieli małych mieszkań

Autor: Urszula Tatur
17 wrz 2020 09:40

Mieszkańcy kawalerek i niewielkich mieszkań doskonale wiedzą, że w przestrzeniach, w których funkcjonują, każdy centymetr jest na wagę złota. Istnieje kilka bardzo łatwych trików, które pozwolą zaoszczędzić maksymalnie dużo przestrzeni w małych mieszkaniach. Jak wprowadzić je w życie? Oto kilka wskazówek.

Małe mieszkania bez wątpienia posiadają wiele zalet. Są tańsze, przytulne i nie wymagają wielogodzinnego porządkowania. Jednocześnie stawiają wiele aranżacyjnych wyzwań przed swoimi właścicielami – nie ma tu miejsca na pomyłki, które mogą sprawić, że całe wnętrze stanie się mniej komfortowe i funkcjonalne. Na szczęście istnieje kilka skutecznych trików, które świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Oto one!

#1 Trik: układ paneli

Niezwykle ważny etap aranżacji, na który warto zwrócić uwagę w trakcie prac wykończeniowych. Odpowiedni układ paneli pozwoli nam powiększyć optycznie wnętrze. Jeżeli w kawalerce lub w małym pokoju znajduje się tylko jedno okno, warto ułożyć je prostopadle do okna. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie wyda się optycznie dłuższe, a same linie łączeń na podłodze będą mniej widoczne. Efekt ten zostanie jeszcze bardziej wzmocniony, jeśli panele zostaną jednocześnie ułożone wzdłuż dłuższej ściany w pokoju.

#2 Trik: zrezygnuj z ciepłych kolorów

„Słoneczne”, pełne ciepła odcienie są niezwykle popularne. Jednak zdecydowanie lepiej unikać ich podczas aranżacji małych mieszkań. Dlaczego? Żółć, czerwień, beż – to kolory, które optycznie pomniejszają pomieszczenia, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Dlatego warto zastąpić je tzw. chłodnymi kolorami – bielą, szarością, czy też jasnymi, pastelowymi błękitami lub różami. Wbrew pozorom to olbrzymia paleta odcieni, które sprawią, że wnętrze niewielkiego mieszkania będzie sprawiało wrażenie większego.

#3 Trik: kinkiety

Kolejnym trikiem do zastosowania  w kawalerce jest zamontowanie kinkietów zamiast lamp stołowych. Dzięki temu uda się nam zapewnić niezbędne źródło światła bez potrzeby wprowadzania do aranżacji dodatkowych mebli w postaci stolików. Rezultat? Stosunkowo dużo przestrzeni do funkcjonalnego zagospodarowania.

#4 Trik: lustra i szklane elementy

W bogato zdobionych ramach albo minimalistyczne – bez względu na jaką stylistykę się zdecydujemy, lustra pomogą nam w łatwy sposób powiększyć optycznie przestrzeń małego pomieszczenia. Oczywiście będzie to jedynie pewnego rodzaju złudzenie, wpływające na naszą percepcję przestrzeni. Jednak dzięki lustrom pokój wyda nam się dłuższy i szerszy niż w rzeczywistości. W ten szybki i łatwy sposób sprawimy, że przytulne, niewielkie pomieszczenie będziemy odbierali jako bardziej przestronne.

#5 Haki – sposób na przechowywanie

Rowery, sprzęt sportowy, plecaki i torby podróżne – niektóre z nich wykorzystujemy często, a inne sporadycznie lub sezonowo. Przechowywanie ich w niewielkich mieszkaniach bywa uciążliwe, ponieważ zajmują dość dużo powierzchni. Są to jednak przedmioty, które z powodzeniem możemy umieścić „w powietrzu”. Nie dosłownie, oczywiście! Odpowiednio dobrane i zamontowane na ścianach haki ułatwią nam przechowywanie właśnie tych przedmiotów, które na co dzień zagracają nasze hole i przedpokoje. Pamiętajmy jednak, by zachować ostrożność i upewnić się, że dobraliśmy haki adekwatne do obciążenia.

Czytaj także: Nowoczesny salon: postaw na wygodę. 12 pięknych zdjęć!

Urządzanie małych mieszkań może być prawdziwym wyzwaniem. Jednak sprytne rozwiązania aranżacyjne pomogą nam nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale również zaoszczędzić miejsce w konkretnych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane kolory i dobrze przemyślane wyposażenie zwiększą walory estetyczne i funkcjonalne niewielkich przestrzeni, a tym samym pozwolą nam czerpać przyjemność z przebywania w przytulnych „czterech kątach”.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także