PARTNER PORTALU
Salon z kuchnią i jadalnią: 15 pięknych wnętrz z polskich domów

Salon z kuchnią i jadalnią: 15 pięknych wnętrz z polskich domów

Autor: Katarzyna Masłowska
30 gru 2019 10:20

Istnieje kilka sposobów na powiększenie przestrzeni mieszkalnej w małym domu. Jednym z nich jest stworzenie otwartej części dziennej. W przypadku niewielkiego metrażu warto połączyć salon z jadalnią i kuchnią.

Kolejnym zabiegiem architektonicznym, który powiększy optycznie małą przestrzeń jest montaż dużych przeszkleń. Dzięki nim wnętrze "otwiera" się na zewnątrz, niwelując wrażenie ciasnego pomieszczenia. Należy także pamiętać, że pastelowe barwy optycznie powiększają wnętrza, a zadaszony taras przylegający do salonu/jadalni, szczególnie latem, będzie stanowił integralną część domu.

Otwarta strefa dzienna

Popularne otwarte przestrzenie to doskonałe rozwiązanie na optyczne powiększenie wnętrza. Pozbywamy się wówczas nie tylko dodatkowych metrów zabieranych przez ścianę, która oddzielałaby kuchnię od salonu, ale tak zaaranżowane wnętrze sprawia wrażenie przestronniejszego.

Zobacz także: Mały dom: polecamy 3 ciekawe projekty

Inną wizualną „sztuczką” jest zastosowanie dużej ilości przeszkleń, które zapewnią naturalnie rozświetlą wnętrze i otworzą dom na ogród. Ma to szczególne znaczenie wiosną i latem, kiedy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu.

Niektóre pomieszczenia powinny jednak pozostać odseparowane. Choć obecnie nie brakuje zwolenników łączenia sypialni z salonem kąpielowym, to taki zabieg nie zawsze będzie praktyczny. Można wtenczas w estetyczny i funkcjonalny sposób odseparować je od siebie ścianą wykonaną z luksferów, która zapewnia intymność, przy jednoczesnym przenikaniu światła.

Na niewielkich przestrzeniach sprawdzą się także systemy drzwi przesuwnych, których skrzydła zachodzą na ścianę, nie odejmując przestrzeni w pokojach, w których są zamontowane. Jeżeli dodatkowo zastosujemy system chowany w ścianie, możemy spokojnie ją udekorować.

W jasnych barwach

Pamiętajmy też, że małe wnętrza lubią jasne barwy. Jak wiadomo, ciemne, intensywne odcienie przyciągają wzrok i powodują optycznie pomniejszenie pomieszczenia, często nawet zakłamując jego rzeczywiste rozmiary, dlatego też należy ich bezwzględnie unikać w małym domu. W przypadku pomieszczeń o wąskich, długich kształtach możemy nadać im złudnej szerokości poprzez pomalowanie równoległych, krótszych ścian jaśniejszym odcieniem.

To Cię zainteresuje Ciepłe okna: zobacz wnętrze pełne światła

Przydatnym rozwiązaniem są także farby odbijające światło. Jeszcze innym sposobem na stworzenie wrażenia większego wnętrza jest wybieranie płytek mniejszych rozmiarów na podłogi i ściany oraz lakierowanych mebli zamiast matowych.

Mniejsze rozmiary płytek stworzą wrażenie większych powierzchni, a błyszczące tafle na blatach i regałach będą spełniały rolę podobną do luster, optycznie powiększając pomieszczenie. Wszelkie akcenty szklane również są mile widziane – dodają bowiem lekkości wyposażonym w nie meblom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także