×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściana za telewizorem i za kanapą w salonie. 10 projektów. 20 zdjęć salonów!

Ściana za telewizorem i za kanapą w salonie. 10 projektów. 20 zdjęć salonów!

Autor: Ewa Kozioł
01 lut 2023 08:23

Jaki materiał wybrać na ściany w salonie? Co sprawdzi się na ścianie za telewizorem? Co będzie najlepszym rozwiązaniem na ścianie za kanapą? Mamy 10 fantastycznych pomysłów i inspiracji. Zobacz jak ściany w salonie wykończyli inni.

  • Stara cegła i galeria sztuki na ścianach w salonie.
  • Biała boazeria na ścianach w salonie.
  • Turkus i biel na ścianach w salonie.
  • Drewno i jasne szarości na ścinach w salonie.
  • Spiek kwarcowy i załamany kolor bieli na ścianach w salonie.

1. Stara cegła i galeria sztuki na ścianach w salonie

W salonie odnajdziemy inspiracje loftowe, industrialne, ale też widoczne wpływy minimalizmu, a nawet vintage. Ścianę za narożną kanapą zdobi oryginalna cegła rozbiórkowa, na której dumnie prezentuje się mała galeria. To fotografie stoczni Gdańskiej zaprzyjaźnionego artysty Michała Szlagi, a czarny kubik tuż obok stał się miejscem ekspozycji fluorescencyjnych obrazów Jacka Kornackiego. Tuż obok znajdziemy unikatową metalową lampę wykonaną przez dr. Macieja Śmietańskiego. W tej części zaprojektowano także specjalne oświetlenie na ultrafiolet. Sprowadzone z Wielkiej Brytanii ma ono wydobyć drugie oblicze dzieł profesora gdańskiej ASP widoczne tylko przy świetle UV.

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza: Magdalena Bielicka, Maria Zrzelska-Pawlak, pracownia Magma, www.pracownia-magma.pl

Więcej o tym projekcie przeczytasz pod tym linkiem: Projekt "Tu rządzi sztuka". Konkurs Dobrze Mieszkaj - Najlepsze Projekty

2. Kolor szary i oryginalna cegła na ścianach w salonie

Salon połączony z jadalnią znajduje się w mieszkaniu o powierzchni 44,5 m² w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest mały, ale bardzo wygodnie urządzony. Założeniem było w tym przypadku dostosowanie wnętrza do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.

Zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Projekt wnętrza: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl

Całe mieszkanie opisywaliśmy tu: Małe mieszkanie. Cegła na ścianach, drewno na podłodze. Piękne 40-metrowe wnętrze!

3. Biała boazeria na ścianach w salonie 

W eklektycznym, przytulnym salonie połączonym z kuchnią i jadalnią uwagę przyciąga jasna cegiełka w naturalnych kolorach zdobiącą ścianę przy stole. Nadaje ona charakter wnętrzu już od wejścia, bo znaleźć ją także można w wiatrołapie i wzdłuż komunikacji. W salonie idealnie współgra z nią parkiet ułożony w elegancką jodełkę oraz pomalowana na biało boazeria na ścianie z telewizorem. Całość idealnie dopełnia niska zabudowa ściany TV wykonana na zamówienie przez stolarza i zachwycająca zwłaszcza piękną, przeszkloną witrynka. 

Zdjęcie: Kamil Prokopowicz

Projekt wnętrza: Katarzyna Karpińska-Piechowska, pracownia Amicus Design, www.amicusdesign.pl

Tu przeczytasz więcej o tej realizacji: Przytulnie i rodzinnie: tak urządzono dom w Grodzisku Mazowieckim

4. Turkus i biel na ścianach w salonie

W salonie centralne miejsce zajmuje rozłożysta sofa w szmaragdowym odcieniu. Pięknie łączy się ona z frontami szafek w otwartym aneksie kuchennym. Do zieleni projektanci dodali turkus, który zdobić ścianę za telewizorem i stanowi bardzo zgrabne zestawienie z pozostałymi ścianami w jasnym kolorze oraz płaskimi, okrągłymi dekoracyjnymi uchwytami i podwieszaną, ryflowaną komodą.

Chłodny błękit i ciepła zieleń, która przy zachodzącym słońcu mieni się jak szlachetne złoto, podbijają się wzajemnie, dając bardzo ciekawy efekt. Zieleń dominuje też za oknami, bo latem korony drzew wprost zaglądają do wnętrza. – Kolor roślin wzmacniają jasne ściany oraz lustra, w których się przegląda – wyjaśnia projektantka.

Zdjęcie: Aleksandra Dermont

Projekt wnętrza: Magdalena Kwoczka, Iga Koperska, Finch Studio, www.finchstudio.pl

Całe mieszkanie zajdziesz tu: Kolorowe wnętrze. Zielona kanapa i meble w kuchni. Zobacz mieszkanie dla rodziny!

5. Drewno i jasne szarości na ścinach w salonie

Cześć dzienna, choć otwarta, została wyraźnie podzielona na trzy strefy: salonową, jadalnianą i kuchenną, których układ oparty jest na literze L. Dzięki temu kuchnia płynnie łączy się z jadalnią, jednak jest całkowicie oddzielona od salonu.

Aranżacja salonu to kwintesencja prostoty i minimalizmu rodem ze Skandynawii. Biel na meblach, jasne drewno na ścianie ze telewizorem oraz szarości optymalizują przestrzeń, a starannie dobrane dodatki i dekoracje budują rodzinny klimat. Szczególną rolę pełnią tu morskie motywy – głęboki błękit welurowych tapicerek, czy nadmorskie pejzaże. 

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt wnętrza: Magdalena Bielicka, Maria Zrzelska-Pawlak, pracownia Magma, www.pracownia-magma.pl

Czytaj także: Projekt "Spokój od morza". Konkurs Dobrze Mieszkaj - Najlepsze Projekty

6. Spiek kwarcowy i załamany kolor bieli na ścianach w salonie

W salonie podobnie jak w całym mieszkaniu nie znajdziemy żadnego przypadkowego rozwiązania, zgodnie z założeniem, że nic nie powinno zakłócać wygody jego użytkowania. Architekt zależało też na wprowadzeniu do wnętrza naturalnych elementów w wykończeniu, a także przywołaniu przyrody w sposób symboliczny: kolorem i motywem. Na podłodze mamy więc dębowe deski w wersji termo. W całym wnętrzu nie napotkamy też czystej bieli – najjaśniejszym odcieniem jest delikatny beż w przedpokoju, który łączy się z mocniejszymi, rdzawymi i słonecznymi, akcentami w salonie. W te założenia wpisuje się także wykończenie ściany za telewizorem – w całości ze spieku kwarcowego – odbija światło zarazem „ukrywając” telewizor.

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Projekt wnętrza: Monika Staniec, www.monikastaniec.com

Opis całego mieszkania: Piękne mieszkanie we Wrocławiu. Wnętrze w kolorach natury. Zobacz!

7. Jasne szarości i akcenty z podróży na Bali na ścianach w salonie

Układ salonu jest otwarty. Centralne miejsce zajmuje tu duża narożna sofa oraz „rozrzucone” wokół pufy i inne siedziska, tak żeby każdy z rodziny znalazł dla siebie miejsce. Nie ma tu telewizora, ale za to znalazł się kominek typu koza oraz regał na ulubione książki. Brak telewizji pozwala nie tylko kreatywnie spędzać czas, ale też wypocząć i poczuć klimat ulubionej wyspy, a akcentów z nią związanych tu nie brakuje. – Część mebli i lamp inwestorzy przywieźli właśnie z Bali, resztę starałyśmy się dobrać tak, żeby całość idealnie pasowała do tego klimatu, ale żeby zarazem meble były funkcjonalne na co dzień – zdradzają architektki.

Na ścianach w jasnym, szarym kolorze pojawiają się również akcenty z podróży na Bali – słomkowe kapelusze, ręcznie tkane dekoracje, czy plakaty przypominające o ukochanych miejscach. Ten sam klimat odnajdziemy w jadalni, która jest integralną częścią salonu. Organizuje ją duży drewniany stół, przy którym ustawiono rattanowe krzesła. 

Zdjęcie: Łukasz Nowosadzki/ Archilens

Projekt wnętrza: Maria Malinowski, Maciej Olejnik, Maria Olejnik, Maciej Malinowski, Shoko Design, www.shokodesign.com

Całe wnętrze opisywaliśmy tu: Projekt "Pocztówka z Bali". Konkurs Dobrze Mieszkaj - Najlepsze Projekty

8. Złota tapeta i betonowe płyty na ścianach w salonie

We wnętrzu dominuje biel, czerń na meblach i blatach. Znajdziemy tu także sporo elementów w kolorze złota. – W momencie, kiedy właścicielka zdecydował się na wybór złotej wanny w łazience, kolor ten pojawił się także w całym wnętrzu. Złoto pięknie uzupełnią „ożywcze” granatowe dodatki – mówi architekt. W salonie w kolorze złotym z lekkimi akcentami bieli jest tapeta zdobiąca ścianę za kanapą. Na uwagę w otwartej strefy dziennej zasługuje także narożny kominek. Jego obudowa wygląda zachwycająco. Wykończona została czarnym granitem, takowym polerowanym gresem i zdecydowanie nowatorskim eksperymentem – płytami betonowymi malowanymi złotą farbą. 

Zdjęcie: Mateusz Pawelski

Projekt wnętrza: Dariusz Grabowski, autorska pracownia projektowania wnętrza Dagar Studio, www.dagarstudio.pl

Więcej o tym projekcie: Dom pod Warszawą. Piękne, rodzinne wnętrze. Zobacz zdjęcia!

9. Drewniany panel i grafiki na ścianach w salonie

Jasny, lekki i przestronny salon sprzyja odpoczynkowi, ale spędzaniu czas podczas wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dominuje tu spokojny kolor taupe z drewnianymi elementami. Wyraźnym akcentem kolorystycznym jest natomiast zieleń. Pojawia się ona zarówno na kanapie, jak i na siedzisku w łączniku z komunikacją.

Ścianę za kanapą zdobią grafiki, które dodają sznytu aranżacji. Ściana telewizyjna jest natomiast stonowana, a cały drewniany element podkreśla pionowe, nastrojowe oświetlenie. Na podłodze mamy wysokiej jakości panel laminowany, który wygrał z deską naturalną ze względów eksploatacyjnych. Jest to materiał trwały niewymagający większej pielęgnacji. Na jasnych panelach niezwykle ładnie wygląda dywan z plecionej wełny sprzyja wypoczynkowi. Na jego tle z kolei efektownie odcinają się czarne, owalne, czarne stoliki o różnej wysokości.

Zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski

Projekt wnętrza: Karolina Poniatowska, KOKA pracownia, www.kokapracownia.com

Całe wnętrze opisywaliśmy w tym artykule: Nowoczesne 50-metrowe mieszkanie. Piękne wnętrze. Zobacz zdjęcia!

10. Betonowy tynk dekoracyjny na ścianach w salonie

W salonie przy kominku architektka stworzyła wygodną przestrzeń wypoczynkową dla całej rodziny. Obraz Gra autorstwa Katarzyny Środowskiej z gdańskiej Galerii Sztuki Glaza Expo Design stanowi główny akcent kolorystyczny nad kanapą. Tłem dla całej aranżacji są ściany w betonowym tynku dekoracyjnym. Przestrzeń salonu dopełniły dodatki ze sklepu Lumann Design, czyli koralowy wazon i filiżanki polskiej marki Modus Design.

– Właściciele oczekiwali ode mnie zaprojektowania rodzinnej przestrzeni. Dużą wagę przyłożyłam do zaaranżowania wygodnej strefy wypoczynkowej. W salonie stanął duży, miękki narożnik, który pomieści całą rodzinę wraz z gośćmi podczas spotkań przy kawie – mówi projektantka.

Zdjęcie: Karolina Chęcińska

Projekt wnętrza: Maria Nielubszyc, pracownia Pura Design, www.puradesign.pl

To mieszkanie znajdziecie tu: Dom pod Gdańskiem dla rodziny 2+2. Piękne, nowoczesne wnętrze!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także