×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściany i podłoga w salonie. 7 pięknych projektów. 14 zdjęć!

Ściany i podłoga w salonie. 7 pięknych projektów. 14 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
11 maj 2023 09:49
Aktualizacja: 16 maj 2023 19:30

Ściany i podłoga to dwa najważniejsze elementy aranżacji w każdym salonie. Jak je wykończyć? Co wybrać na ściany? Co sprawdzi się na podłodze? Zobaczcie pomysły z polskich domów. W tych salonach ściany idealnie pasują do podłogi!

  • Salon dla rodziny: kamienny gres na ścianie i na podłodze.
  • Salon w bloku: beton na ścianie, jasne drewno na podłodze.
  • Elegancki salon: lamperie i kamień na ścianie, drewniana podłoga.
  • Salon w domu: drewniane lamele i szare płytki na ścianie, drewniane panele na podłodze.
  • Jasny salon: białe ściany i żywica epoksydowa na podłodze w salonie.

1. Salon dla rodziny: kamienny gres na ścianie i na podłodze

Projekt wnętrza: Agnieszka Morawiec, Pracownia Projektowa Siedem. Fot. Anna Laskowska, Decorialove

W salonie dominują ponadczasowe kolory ziemi. Szarości oraz ciepłe odcienie brązów zamknięte zostały w charakterystyczne, naturalnie faktury kamienia i drewna. Ściankę RTV zdobi jesion o jasnym wybarwieniu, która jest piękną dekoracją wnętrze, dodającą mu też przytulności. Co ważne – ruchoma części ścianki ukrywa mało estetyczną plątaninę kabli domowych sprzętów multimedialnych. Podłogę w salonie wyłożono trwałym i łatwym w utrzymaniu w czystości kamiennym gresem. Tę samą okładzinę zastosowano również na ścianie, która dodatkowo ozdobiono ciekawymi grafikami. 

2. Nowoczesny salon: geometryczny wzór na ścianach, dębowa podłoga

Projekt wnętrza: Małgorzata Kasperek, architekt wnętrz Decoroom. Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska, Wnętrza w Obiektywie. Stylizacja: Maria Szymańska, Wnętrza w Obiektywie

Salon to stylowa i przytulna, jasna przestrzeń dla całej rodziny, pełna pastelowych barw. Kolorom na ścianach nadano awangardowy, geometryczny wzór. Bazę do aranżacji stanowi podłoga dębowa o perłowo-białym zabarwieniu z oferty marki Barlinek, która gwarantuje ponadczasowy styl i zapewnia przyjemną atmosferę w całym domu. W centrum salonu znalazła się obszerna sofa Milan marki Gala Collezione w odcieniu popielatego beżu, do której dodano minimalistyczny stolik BoConcept.  Dynamiki i wielowymiarowości dodaje wnętrzu spektakularny biały żyrandol Vertigo marki Petite Friture, górujący nad salonem, a także nowoczesne lampy sufitowe.

Zobacz cały dom: 160-metrowy dom dla rodziny. Piękne pastelowe wnętrze!

3. Salon w bloku: beton na ścianie, jasne drewno na podłodze

Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci. Fot. TK Architekci

Salon jest wygodny i idealnie spełnia potrzeby całej rodziny. Najbardziej efektownie prezentuje się tu ściana, na której znajduje się telewizor. Została ona wykonana z trójwymiarowych modułów wykończonych betonem architektonicznym z oświetleniem ledowym. Poniżej mamy jeszcze szafkę na sprzęt rtv, przechodzącą w donicę. Pozostałe ściany są już spokojniejsze. Zostały pomalowane białą farbą i ozdobione obrazem. Na podłogę architektki zaproponowały jasne drewno, dodające przestrzeni przytulności oraz dywan w szarym kolorze, pasujący do kanap i do betonu.

Więcej o tym mieszkaniu znajdziesz tutaj: Nowoczesne mieszkanie w Warszawie. Szary salon i kuchnia. Piękne wnętrze dla rodziny!

4. Przytulny salon: tapeta i lamele na ścianie, drewno na podłodze

Projekt wnętrza: Maja Śmichura, Deer Design. Fot. Zagórny Studio 

W salonie architekt zastosowała ciekawych miks kolorów i materiałów, które perfekcyjnie do siebie pasują. Uzupełniają się i łączą w doskonale skrojonych proporcjach. W salonie w miejscu uskoku przy ścianie telewizyjnej znajduje się jadalnią z okrągłym stołem. Wnęka wykończona została fornirowanymi lamelami, na których powieszono duże, okrągłe lustro. Ścianę telewizyjną, w której ukryto drzwi do sypialni, zdobi natomiast tapeta Glamora. Na kolejnej ścianie, po drodze do kuchni, pojawia się akcent sztukaterii oraz naturalna cegła. Aranżację dopełnia drewniana podłoga.

Całe mieszkanie w naszym artykule pod tym linkiem: Rodzinne wnętrze. Tapeta w salonie, drewno w kuchni. Świetne mieszkanie! 

5. Elegancki salon: lamperie i kamień na ścianie, drewniana podłoga

Projekt wnętrza: Maria Biegańska, Ewelina Pik. Fot. Bartosz Jarosz

W tym salonie nowoczesność spotyka się z klasyką. Króluje tu zestawienie bieli i czerń, która często ustępuje miejsca szarości. Połączenie to stało się subtelnym tłem dla mocno stylizowanych elementów wystroju. Stąd stylowe lamperie poprowadzone na całej wysokości ściany za kanapą mają ciemny, grafitowy kolor. Doskonale korespondują one z kuchenną wyspą. Najbardziej reprezentacyjnym elementem jest jednak w salonie dekoracyjny kamień – marmur Carrara i Portoro. Zdobi on duży fragmenty ściany przy telewizorze. Dwa gatunki tego samego rodzaju kamienia doskonale ze sobą korespondują. Idealnie pasują też do drewnianej podłogi ułożonej we francuską jodełkę. 

6. Salon w domu: drewniane lamele i szare płytki na ścianie, drewniane panele na podłodze

Projekt wnętrza: Decoroom. Fot. Marek Koptyński

Głównym elementem jest w salonie elegancka kanapa narożna skierowana w stronę telewizora i kominka. Ścianę, na której znajduje się kominek pokrywają dekoracyjne płytki w szarym odcieniu, nawiązujące do tych znajdujących się na podłodze w kuchni. Bardzo ciekawe jest z kolei tło dla telewizora. Tę ścianę wykonano z lameli drewnianych. Podłogę w salonie pokrywają drewniane panele marki Barlinek.

Całe wnętrze pod tym linkiem: 100-metrowy dom pod Wrocławiem. Nowoczesny salon, biała kuchnia!

7. Jasny salon: białe ściany i żywica epoksydowa na podłodze w salonie

Projekt wnętrza: Maria Biegańska, Ewelina Pik. Fot. Bartosz Jarosz

W salonie dominuje kolor biały przełamany czarnymi akcentami oraz designerskim oświetleniem. Ten kontrastujący zestaw zmiękcza wizualnie obecność szarych mebli wypoczynkowych oraz zieleni w postaci roślin doniczkowych. We wnętrzu panuje bardzo oszczędny minimalizm, podkreślony achromatyczną kolorystyką i doborem chłodnych, niekiedy zaskakujących materiałów, jak chociażby epoksydowa posadzka. Biała, jednolita powierzchnia rozciągająca się w całej strefie dziennej, a brak jakichkolwiek łączeń czy fug sprawia, że duża przestrzeń wydaje się jeszcze większa. Ma również rolę czysto praktyczną. Żywice epoksydowe są bardzo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także