×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściany w salonie. 10 pięknych projektów. 20 zdjęć salonów!

Ściany w salonie. 10 pięknych projektów. 20 zdjęć salonów!

Autor: Ewa Kozioł
01 marz 2023 08:31
Aktualizacja: 01 marz 2023 11:29

Jak wykończyć ściany w salonie? Co wybrać na ścianę za telewizorem, a co na ścianę za kanapą? Farba, drewno, tapeta, a może sztukateria? Jaki materiał będzie najlepszy? Zobacz piękne pomysły na dekorację ścian w salonie z polskich wnętrz.

  • Ściany w salonie: szara sztukateria, lustro i jasna, szara farba
  • Ściany w salonie: czerwona cegła, biała farba i zdjęcia.
  • Ściany w salonie: farba w szarym, jasny kolorze.
  • Ściany w salonie: tynk strukturalny i drewno w ciepłym wybarwieniu.
  • Ściany w salonie: tapeta z kamiennym wzorem i szara farba.

1. Ściany w salonie: szara sztukateria, lustro i jasna, szara farba 

W tym eleganckim wnętrzu kolory łączą się z dobrym stylem, a klasyka z nowoczesnymi rozwiązaniami. Sercem mieszkania jest przestronny salon, połączony z kuchnią i jadalnią. W części wypoczynkowej stanęła duża sofa (marka Befame) w kolorze brudnego różu. Przy kanapie znalazły się też dwa eleganckie, czarne stoliki nocne. Klasyczna jodełka na podłodze (podłogi dębowe marki Kaczkan) o delikatnym, przygaszonym odcieniu dodaje harmonii we wnętrzu. Nieco pastelowy odcień podłogi pasuje do różowych odcieni i do szarych zasłon w oknach.

Na ścianie z telewizorem znalazły się subtelne sztukaterie – całość ściany pomalowano farbą w kolorze szarym. Ciekawym zabiegiem jest wykończenie części ściany lustrem, dzięki temu salon wydaje się większy i jaśniejszy.  

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska

Projekt wnętrza: latreDesign, www.latre.pl

Cały projekt z tym pięknym salonem opiewaliśmy tu: Trzypokojowe mieszkanie w stylu modern classic. Piękny projekt na 70 metrów!

2. Ściany w salonie: czerwona cegła, biała farba i zdjęcia

Wystrój salonu nawiązuje do klimatu starego miasta w Krakowie. Dominuje tu cegła w ciepłym, czerwonym wybarwieniu, zdobiąca ścianę, którą połączono ze starym drewnem oraz ze stalą. – Z założenia miało być loftowo, ale nie zimno, rodzinie, ale nie dziecinnie – mówi projektantka. Są więc tu elementy stylu industrialnego, ale i skandynawskiego, jest nowocześnie, ale z elementami vintage. W salonie dominują naturalne materiały, kolorystykę sprowadzono do minimum, pozostawiono też odkryte elementy konstrukcyjne dachu. Całość stylistycznie spaja kolor biały widoczny na ścianach. 

Dekoracją są w salonie plakaty oraz czarno-białe fotografie. Większość z nich to zdjęcia dzieci,
wykonane przez właścicieli. Świetnie się wpisują w nowoczesny styl wnętrza, będąc jednocześnie rodzinną pamiątką, która nadaje przestrzeni osobisty, rodzinny charakter. 

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Projekt wnętrza: Katarzyna Walawska

Więcej o tej realizacji znajdziesz pod tym linkiem: Rodzinne wnętrze - zobacz piękne mieszkanie w zabytkowej kamienicy

3. Ściany w salonie: farba w szarym, jasny kolorze

W salonie stanął narożnik o intensywnie pomarańczowej tapicerce, wybranej przez Piotra. Otwarte wnętrze sprawia, że mocny kolor widoczny jest natychmiast po wejściu do mieszkania. Pozostałe elementy są więc bardziej stonowane i spokojne. Na zabudowy stolarskie Anna wybrała odcienie ciepłej szarości oraz beże. Podłoga to naturalny, ciepły dąb, wykończony lakierem, który świetnie sprawdza się również w kuchni. Drzwi z klasycznym frezowaniem w białym kolorze dobrze pasują zarówno do salonu, jak i do pozostałych pomieszczeń.

W salonie pomarańcz uzupełniają dodatki w kolorze pastelowego różu oraz w odcieniach niebieskiego. Drobne kamyczki w różowym kolorze są również na kamiennym blacie, który świetnie sprawdza się podczas gotowania. Odpowiednie proporcje między neutralną bazą na stałych zabudowach, klasyczną podłogą, drzwiami, a mocnymi akcentami, mimo użycia kilku barw w całym mieszkaniu, łączą się w spójną całość.

Zdjęcie: Natalia Kaczmarek, Inkadr

Projekt wnętrza: Anna Habecka, Hanna Perdeusz, Lekka Forma Pracownia Projektowa, www.facebook.com/lekka.forma/

Całe mieszkanie zobaczysz tutaj: Dwupokojowe mieszkanie w Gdyni. Piękne wnętrze z kolorem. Wyjątkowy projekt!

4. Ściany w salonie: tynk strukturalny i drewno w ciepłym wybarwieniu

W centrum strefy dziennej stanęła narożna, szara kanapa, która wyznacza miejsce do wypoczynku. Stąd można nie tylko oglądać telewizję, ale też widoki za oknem. Te ostatnie, za sprawą dużych przeszkleń czynią te wnętrze unikatowym. Zapewniają nie tylko sporą dawkę światła dziennego, ale też stanowią istotny element wystroju w minimalistycznym wnętrzu. 

W salonie zrezygnowano z nadmiernej ilości tkanin. Elementem ocieplającym wystrój jest drewno w ciepłym, miodowym wybarwieniu, zdobiące ściany i podłogę. Do minimum ograniczono także elementy zdobne. Jedyną dekoracją ścienną jest panel za telewizorem, który pięknie eksponuje rysunek drewna. Rolę dekoracyjną pełni ponadto tynk strukturalny na ścianie przypominający strukturę betonu. Graficzne obrazy w dużych, czarnych ramach podkreślają minimalistyczną formę wnętrza. Ustawione na podwieszanych komodach, świadomie burzą tradycyjny porządek rzeczy. 

Zdjęcie: Marta Behling / Pion Poziom Fotografia Wnętrz

Projekt wnętrza: pracownia Decoroom, www.decoroom.eu

Całe mieszkanie do zobaczenia w naszym artykule: Projekt "Uroki codzienności". Konkurs Dobrze Mieszkaj - Najlepsze Projekty

5. Ściany w salonie: drewno i kamienne płytki

Centrum domowego życia jest częściowo otwarta strefa dzienna. W salonie dominują ponadczasowe kolory ziemi. Szarości oraz ciepłe odcienie brązów zamknięte zostały w charakterystyczne, naturalnie piękne faktury kamienia i drewna. Aranżacja jest nowczesna, jasna i jednocześnie przytulna.

Ścianę, na której znajduje się telewizor zdobi jasne drewno, nadające przestrzeni przytulności. Główną ścianę w salonie wykończonu już nieco zimniejszym w odbiorze materiałem. To kamienny gres w szarym kolorze, który widoczy jest także na podłodze, ale w nieco większym formacie. Całość dopełniły trzy kolorowe grafiki. Świetnie prezentują się na tle szarej, matowej powierzchni.

Zdjęcie: Anna Laskowska / Decorialove

Projekt wnętrza: Agnieszka Morawiec, pracownia projektowa Siedem, www.grupasiedem.pl

Cały dom z tym salonem zobaczysz w naszym artykule: Projekt "Pod wpływem chwili". Konkurs Dobrze Mieszkaj - Najlepsze Projekty

6. Ściany w salonie: tapeta z kamiennym wzorem i szara farba

Salon połączony został z kuchnią oraz z jadalnią. Urządzony jest nowocześnie, funkcjonalnie i wygodnie. Aranżacja ma kilka motywów wiodących. Wśród tych pierwszoplanowych znalazły się: wzór drewna przeplatany z surową strukturą kamienia, pionowe ryflowania frontów meblowych, korespondująca z nimi ażurowa konstrukcja wybranych elementów, a także konsekwentnie powtarzane miękkie owale i obłości.

Drewno ma w salonie zdecydowaną, ciemną barwę, a kamień przewija się w blatach kuchennych i stolikach kawowych. Kamień widoczy jest też na tapecie, zdobiącej ścianę za telewizorem. Jej wzór odwzorowuje skalną strukturę. Pozostałe farby wykończone są już spokojniej – farbą w szarym kolorze.

Zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Projekt wnętrza: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl

Zobacz całe mieszkanie z tym salonem w naszym artykule: Eleganckie wnętrze. Przytulny salon, rodzinna kuchnia. Piękne mieszkanie!

7. Ściany w salonie: biała sztukateria

Salonowi nadano piękny wygląd, o spójnym charakterze z kuchnią, która znajduje się tuż obok.  Elementem łączącym te dwie strefy jest drewniana podłoga ułożona w jodełkę. W salonie centralne miejsce zajmuje biokominek, obok którego postawiono białą kanapę i białe fotele. Ściana za telewizorem i za kanapą przyozdobiona została przy pomocy sztukaterii, tworzącą wraz z gzymsami przy sufitach ciekawy wizualny efekt. Architekci postawili również na gustowny stolik o okrągłym blacie oraz kinkiety i oryginalne lampy na ścianie oraz światła LED na suficie.

Zdjęcie: Patryk Polewany

Projekt wnętrza: Tomasz Kaim, Agnieszka Drużkowska, kaim.work

O tym projekcie pisaliśmy tu: Rodzinne mieszkanie w Krakowie. Elegancka kuchnia, nowoczesny salon. Piękne 70 metrów!

8. Ściany w salonie: cegła w czerwonym kolorze i biała farba

Otwartą strefę dzienną zaplanowano bardzo wygodnie i funkcjonalnie. Przytulne, jasne wnętrze ożywiają kolorowe dodatki, które nadają mu indywidualnego charakteru. Ten dom doskonale odzwierciedla osobowość właścicieli – otwartość i pozytywne nastawienie.

Na środku salonu ustawiono kanapę w pięknym niebieskim kolorze. Tuż przy kanapie znalazło się miejsce na jadalnię. Aby nie zagracić niedużej przestrzeni, zdecydowano się na szklany, sprowadzony z Anglii stół i przezroczyste krzesła, co dodało wnętrzu lekkości. Całą ścianę za telewizroem i kominkie zdobi czerwona cegła, która idealnie pasuje do białej farby zastowanej na pozostałych powierzchniach. Całość spina podłoga – neutralne panele marki Haro, wzorzyste zasłony (Dekoria) oraz kolorowy dywan.

Zdjęcie: Monika Filipiuk-Obałek

Projekt wnętrza: Justyna Mojżyk, poliFORMA, www.poliforma.pl

Cały dom do obejrzenia w naszym artykule: Przytulne wnętrze z kolorem. Pięknie łączy nowoczesność i klasykę!

9. Białe ściany i obrazy w salonie

Sercem domu jest obszerna część dzienna. Przestrzeń uzyskano dzięki rezygnacji z toalety na parterze. Dzięki temu całość prezentuje się przestronnie i jasno. Jest jest nowoczesna i przytulna.  Salon pięknie doświetlają duże przeszklenia wychodzące na taras. Króluje tu nowoczesna szara kanapa ustawiona na tle ściany pomalowanej białą farbą. Na ścianie pięknie prezentują się dwa obrazy. Ich wybór nie był przypadkowy. – Już na początku projektowania wiedzieliśmy, że abstrakcyjne formy w przyjemnych ciepły barwach wypełnią ten dom. Wybór padł na prace Doroty Wątkowskiej, bez których teraz nie wyobrażamy sobie tej przestrzeni – mówi projektantka.

Drewniana podłoga ułożona w jodełkę, czarny detal lamp oraz stolika kawowego dopełnienie aranżację salonu.

Zdjęcie: Fotografy

Projekt wnętrza: Ktura Architekci, www.kturaarchitekci.pl

Opis tego pięknego wnętrza znajdziesz tu: Nowoczesny dom w Poznaniu. Piękna zielona kuchnia i szara kanapa!

10. Ściany w salonie: tapeta z kwiatowym wzorem

Aranżacja niedużego salonu połączonego z kuchnią jest bardzo kobieca, wyrażającą silną i świadomą siebie kobietę, która ceni piękno, detal i elegancję. Każdy element jest tu przemyślany i nieprzypadkowy. Przepiękna tapeta zdobiąca ścianę za zieloną kanapą o niesamowitej kolorystyce i kwiatowym wzorze jest lekko tłoczona, wydaje się jakby była wydrukowana na tkaninie. Nie odbija światła płasko jak zwykłe fototapety, dodaje głębi, elegancji, luksusu. Drewniana, dębowa podłoga w salonie równoważy chłodne odcienie zieleni, niebieskiego i czerni. Podobnie jak drewniany blat stołu jadalnego i blatów roboczych w kuchni.

Spójność i harmonia uzyskane zostały w dużej mierze właśnie poprzez reżim kolorystyczny. Bardzo odważnym elementem wnętrza jest zabudowa kuchenna w głębokim, ciemno-niebieskim kolorze. 

Zdjęcie: Aleksandra Dermont

Projekt wnętrza: Marta Wierzbicka-Patejuk, pracownia Pięknych Wnętrz, www.ppw.org.pl

Całe mieszkanie znajdziesz pod tym linkiem: Niewielkie mieszkanie - piękne, kobiece wnętrze

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także