PARTNER PORTALU
Stylizowane wnętrze: mieszkanie zatrzymane w czasie

Stylizowane wnętrze: mieszkanie zatrzymane w czasie

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Mieszkanie urządzone z prawdziwie kolekcjonerskim zmysłem. Znajdziemy tu i starą porcelanę, i stylizowane meble, i obrazy w postarzanych ramach. Wszystko pokryte szlachetną patyną czasu.

Zapoznanie się z każdym przedmiotem w przestronnym salonie, potrafi zająć naprawdę sporo czasu. Mnóstwo stylowych drobiazgów, wypełniających niemal każdy kąt, to prawdziwa uczta dla oka, zwłaszcza jeśli cenimy sobie klasykę w typowo angielskim wydaniu.

Jedyne oznaki nowoczesności w tym wnętrzu, to dekoracyjna ściana z niszami, oddzielająca strefę wypoczynkową od wejścia, oraz oświetlenie, które miało podkreślić walory obecnych tu przedmiotów. Typowo współczesną oprawę (efektowne, halogenowe oświetlenie zza nadbudowy z suchego tynku) zyskał bogaty zbiór obrazów, zdobiący główną ścianę w salonie.

Meble wypoczynkowe

W samym centrum ulokowano wypoczynek w kolorze butelkowej zieleni – dwie sofki i dwa fotele. Pomiędzy nimi umieszczono podręczne, stylizowane na angielskie, stoliki pomocnicze (i bliźniacze szafki z szufladami na drobiazgi), mały fotelik bujany, barek na kółkach, stoliki herbaciane z zielonymi blatami... Niemal z każdego kąta wychylają się lampki w staroświeckich abażurach, a ściany zdobią stylowe kinkiety, którym towarzyszy, równie stylowy, żyrandol.

Doskonale oświetlona jest zwłaszcza strefa jadalni. Siedziska krzeseł, otaczających stół na wysoki połysk, pokryte są tkaniną w zielone pasy. Do ich tapicerki dopasowano barwę jednej ze ścian. Natomiast w rogu zajęła swoje miejsce pięknie zdobiona biedermeierowska serwantka, która doskonale eksponuje prawie stuletnią francuską porcelanę.

Kolekcja starej porcelany, zwłaszcza ręcznie zdobionej oraz fajanse, to efekt zamiłowania właścicielki do pięknych przedmiotów. Kruche skarby obecne są nie tylko w jadalni, ale i na zielonej ścianie, oraz, zgodnie z angielskim zwyczajem, w salonie, gdzie na specjalnej półce możemy podziwiać małą galerię ręcznie malowanych talerzyków i pater.

Podłoga: klepka w jodełkę

Klasyczny charakter wnętrza podkreśla również podłoga, której klepki ułożono w rzadko już stosowany wzór jodełki. Obecne w mieszkaniu sprzęty i drobiazgi mają dla gospodarzy głównie wartość sentymentalną. Wiążą się z dawno odwiedzanymi miejscami (Anglia, Stany Zjednoczone), przypominają najbliższe osoby i ważne wydarzenia. Wypełniają wnętrze mieszkania spokojem i nostalgią, przynajmniej w małym stopniu kojąc tęsknotę właścicieli za przeszłością.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także