Szary salon. 5 pięknych wnętrz. 10 zdjęć szarych salonów!

Szary salon. 5 pięknych wnętrz. 10 zdjęć szarych salonów!

Autor: Ewa Kozioł
14 lip 2022 09:11

Szary salony wygląda pięknie. Możesz go urządzić na wiele różnych sposobów. My wybraliśmy 5 fantastycznych wnętrz z polskich domów. Zobacz wyjątkowe, szare salony.

  • Szary salon w nowoczesnym stylu.
  • Szary salon z drewnianymi lamelami na ścianie. 
  • Szary salon z niebieską tapetą na ścianie.
  • Szary salon łączący klasykę i nowoczesność.

1. Grafika i kafelki na ścianie w salonie

W salonie połączonym z kuchnią i jadalnią dominują szarości, które ożywiają niebieskie akcenty. Część wypoczynkowa zaaranżowana została komfortowymi meblami Adriana Furniture. Dominuje tu przepiękna wielkoformatowa grafika ścienna włoskiej marki Glamora. Jest ona spektakularną ozdobą oraz tłem dla telewizora. Nawiązują do niej kafelki malowniczo rozrzucone na sąsiedniej ścianie. Przeciwwagę dla niej stanowi abstrakcyjny obraz Łukasza Stokowskiego powieszony nad stołem. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe meble skrzyniowe (w tym szafka pod TV) polskiej marki Phormy.

Kominek obudowany antracytową ceramiką o fakturze łupka wyznacza granicę pomiędzy strefą strefą dzienną a częścią prywatną właścicieli.

Zdjęcie: Studio Projekt

Projekt wnętrza: Estera i Robert Sosnowscy, pracownia Studio Projekt, www.studioprojekt.net

Więcej o tym wnętrzu: Rodzinny i przytulny. Piękny dom nad jeziorem!

2. Drewno i beton w salonie

W otwartej strefi dziennej dominują betonowe szarości, dębowe drewno, biel i czarne dodatki. To połączenie kolorystyczne dobrze wpisuje się w nowoczesny, minimalistyczny styl i pozwala zachować przytulność.

Narożnik wypoczynkowy, poza główną częścią skierowaną ku centrum wnętrza, ma też tylną część służącą kontemplowaniu widoków za oknem. Jedynym akcentem żywszego koloru w tej strefie jest pomarańczowy, super wygodny fotel. Posadzka w całej przestrzeni dziennej wykonana została z wielkoformatowych spieków kwarcowych o wzorze zbliżonym do betonu. Ściana za narożnikiem wypoczynkowym obłożona jest drewnem, aby ocieplić wnętrze i przełamać betonowe szarości. W drewnianej ścianie ukryte są klimakonwektory. Ścianę telewizyjno-kominkową wykończono natomiast płytami z betonu architektonicznego.

Zdjęcie: TK Architekci

Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci, www.tkarchitekci.pl

Czytaj więcej: Piękny dom za miastem. Nowoczesny salon i kuchnia. To wnętrze robi wrażenie!

3. Dekoracyjny kamień i stylowe lamperie w salonie

Aranżacja salonu śmiało czerpie z dwóch odrębnych stylistyk: przytulnej klasyki oraz chłodnej, nieco industrialnej konwencji softloftowej. We wnętrzu pięknie połączono biel, czerń i szarości. Ponadczasowe, uniwersalne kolory stały się subtelnym tłem dla mocno stylizowanych elementów wystroju. Stąd stylowe lamperie poprowadzone na całej wysokości ścian mają ciemny, grafitowy kolor. Doskonale korespondują one z kuchenną wyspą, utrzymaną w tej samej konwencji.

Zdjęcie: Bartosz Jarosz

Najbardziej reprezentacyjnym elementem we wnętrzu jest jednak dekoracyjny kamień – marmur Carrara i Portoro. Zdobi on duży fragmenty ścian przy telewizorze. Odnajdziemy tu też stylowe sprzęty, rodzinne pamiątki oraz szarą narożną sofę tapicerowaną w miękkiej, przytulnej tkaninie. 

Projekt wnętrze: Katarzyna Mikulska-Sękalska, pracownia architektoniczna Arrange, www.arrange.com.pl 

Więcej o tym wnętrzu: Piękne, przestronne mieszkanie - klasycznie urządzone

4. Drewniane lamele w salonie

Salon urządzony jest nowocześnie i przytulnie. Motywy drewna i betonu przełamują czarne oraz granatowe akcenty. Znajduje się tu duża, wygodna sofa i dwa fotele. Nietypowo nie był tu zaplanowany telewizor, choć architekci zostawili w szafce odpowiednie gniazda na przyszłość. W miejscu, gdzie ewentualnie mógłby się pojawić telewizor, zaprojektowana została ścianka z dekoracyjnymi lamelami. Motyw ten powtarza się także w części jadalnianej i korytarzu dodaje architektka.

Zdjęcie: Kamila Markiewicz-Lubańska

Częścią strefy dziennej jest kuchnia. Architektka postanowiła zasłonić ją trochę poprzez wydzielenie wyższego barku z hokerami. Sam barek zaprojektowała w taki sposób, by jego noga stanowiła dekoracyjną półkę na wino.

Projekt wnętrza: Klaudia Tworo, pracownia Klaudia Tworo Projektowanie Wnętrz

Więcej o tym wnętrzu: Piękne mieszkanie dla pary. Szarości, drewno i lamele! Zaglądamy do środka!

5. Niebieska tapeta w salonie

Uniwersalnej, ponadczasowej aranżacji salonu służył wybór prostych form wszystkich elementów wyposażenia, dobrej jakości, głównie naturalnych materiałów oraz beżowo-szarej kolorystyki z akcentami błękitu. To spokojna paleta, która zawsze jest na czasie. Ma też drugą, nie mniej istotną zaletę – łatwo ją urozmaicić, komponując z dowolną, żywszą barwą, co jest niezawodnym sposobem na odmianę wyglądu wnętrza, gdy poprzedni się opatrzy. Właściwie wystarczą tylko tkaniny dekoracyjne, obrazy czy ozdoby np. w bardziej wyrazistych odcieniach, by aranżacja zyskała zupełnie nowy klimat. I o to właśnie właścicielom i projektantce chodziło!

Zdjęcie: Małgorzata Górska-Niwińska, pracownia architektoniczna MGN

Spokojną, neutralną kolorystykę części wypoczynkowej strefy dziennej ożywiają akcenty niebieskiego. W takim odcieniu są poduchy na szarobeżowej, wygodnej sofie narożnej, obicie fotela i tapeta na fragmencie ściany.

Projekt wnętrza: Małgorzata Górska-Niwińska, pracownia architektoniczna MGN, www.pracowniamgn.pl

Więcej o tym wnętrzu: Nowoczesne mieszkanie dla pary. Piękne beże i szarości z niebieskimi akcentami!

Zobacz także Nowoczesny salon. 10 pomysłów na urządzenie. 20 pięknych zdjęć salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także