PARTNER PORTALU
Wnętrza w stylu vintage. Jak urządzić mieszkanie vintage? Dużo pięknych zdjęć

Wnętrza w stylu vintage. Jak urządzić mieszkanie vintage? Dużo pięknych zdjęć

Autor: Justyna Łotowska
24 lis 2021 13:48

Vintage to prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Dlaczego pokochaliśmy domy z duszą? Czym różni się vintage od retro i stylu klasycznego? Jak urządzić salon i kuchnię vintage? Oto nasz redakcyjny poradnik i 20 fantastycznych pomysłów na mieszkanie vintage.

  • Styl vintage we wnętrzach – co oznacza, jakie są cechy charakterystyczne?
  • Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?
  • Czym się różni styl retro od stylu vintage?
  • Jaka kolorystyka do salonu w stylu vintage? Kolor ścian, podłóg, dodatków i mebli
  • Jakie dodatki do salonu lub sypialni w stylu vintage?

Mówiąc w dużym skrócie – styl vintage to aranżacja wnętrza dla tych, którzy kochają skarby z przeszłości, ale lubią je łączyć z nowoczesnymi pomysłami. Styl vintage to nie dom w stylu muzeum – to niepowtarzalny miks starych mebli, klasyków designu z czasów PRL, pamiątek z dzieciństwa, ze strychu dziadka czy piwnicy cioci, zestawionych z zupełnie współczesnymi aranżacjami. Jak urządzić wnętrza w klimacie vintage?

Styl vintage we wnętrzach – co oznacza, jakie są cechy charakterystyczne?

Słowo vintage oznacza dobry rocznik wina. Skojarzenia są oczywiste – tak jak wino, im starsze, tym lepsze, tak meble i dodatki nabierają wartości (nie tylko finansowej, ale także emocjonalnej i sentymentalnej) razem ze starzeniem się. Przy czym pamiętaj, że vintage ceni równie mocno rzeczy nie zabytkowe, a niosące ze sobą właśnie wartość sentymentalną.

Inaczej mówiąc: jeśli chcesz urządzić salon w stylu vintage, nie musisz (a nawet nie powinieneś) wydawać fortuny na antyki. Równie dobrym pomysłem będzie fotel po dziadku albo zachowany z młodości adapter z winylami. Co się jeszcze sprawdzi? Klasyki designu z PRL – fotel 366 Chierowskiego, krzesła skoczki, meble Czesława i Bogusławy Kowalskich (czyli np. popularna kiedyś meblościanka Kowalskich), komody z lat 60. np. na wysokich nóżkach. Popularne kiedyś kilimy, makatki, plecionki na ścianę. Regały strunowe lub stojąca kiedyś praktycznie w każdym domu strunowa szafka pod telewizor (duża i solidna, bo udźwignąć musiała przecież nie byle jaki model Rubin – kto miał, ten wie).

Oprócz mebli z PRL sprawdzą się też dekoracje i dodatki z przeszłości – najlepiej takie, które lubisz i które mają dla ciebie wartość sentymentalną. W Polsce najczęściej bywa tak, że styl vintage sięga do lat 50., 60. I 70, choć coraz mocniej widać też mocny powrót do lat 80. i nie ma powodu, by tymi latami, z ich kolorystyką, neonami i fantastycznymi fryzurami się nie inspirować, urządzając wnętrze w stylu vintage.

Czy vintage i retro to to samo?

Określeń „vintage” i „retro” używa się często jako synonimów. Jeśli nie jesteś badaczem dziejów designu, nie ma w tym na ogół nic złego – oba dotyczą stylizowanych wnętrz pełnych skarbów z przeszłości. Ogólnie przyjmuje się jednak, że retro to aranżacja, w której meble czy dodatki nie muszą być autentyczne, a mogą być po prostu stylizowane na stare. Vintage to łączenie prawdziwych skarbów z przeszłości z nowymi elementami, bez dodatkowej stylizacji.

Jak urządzić salon w stylu vintage?

• Zobacz, co już masz lub co możesz w łatwy sposób pozyskać. Gdzie szukać skarbów z przeszłości? Na internetowych aukcjach. Na pchlich targach. W piwnicy albo na strychu rodziców, dziadków. Ewentualnie w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży mebli i innych elementów wyposażenia w stylu vintage – w Polsce kopalnią podobnych cudów jest np. Yestersen.
• Nie musisz mieć wiele elementów z przeszłości, wystarczy np. komoda, fotel i już możesz wokół nich zbudować swoją stylizację vintage.
• Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, a już zwłaszcza w kamienicy, masz łatwiej (teoretycznie) – wystarczy zachować to, co się da zachować (np. drewnianą podłogę z jodełkę, drewniane drzwi czy okna) i dołożyć trochę mebli oraz połączyć z zupełnie współczesnymi elementami.
• Jeśli Twoje wnętrze jest nowe, musisz poszukać kilku skarbów z przeszłości.

Jaka kolorystyka do salonu w stylu vintage? Kolor ścian, podłóg, dodatków i mebli

Najlepsza będzie neutralna, np. biała baza (ściany). Do tego podłoga np. w drewnianą jodełkę lub modernistyczne płytki (np. przepiękne gorseciki z kolekcji Modernizm projektu Mai Ganszyniec dla Ceramiki Paradyż) i gotowe. Dobrze wygląda też podłoga winylowa.

Jeśli z kolei lubisz odrobinę szaleństwa, możesz postawić na kolorystykę, jaka była modna np. w latach 70. Będą to zgaszone zielenie, ciepłe pomarancze, odcienie żółtego. Jeśli z kolei kręcą cię lata 80., postaw na ostre neonowe barwy, zestawione z czernią i bielą. Styl vintage kocha też zestawienie czerni i bieli (np. pod postacią biało-czarnej mozaiki na podłodze w kuchni lub łazience).

Styl vintage to także mocne desenie i wzory. Jakie sprawdzą się najbardziej? Geometryczne – koła, kwadraty, prostokąty. Z vintage kojarzą się też kropki – dots to uroczy, sentymentalny wzór, który właściwie nigdy nie przestał być modny, zwłaszcza w biało-czarnym wydaniu (białe kropki na czarnym tle lub czarne kropki na białym tle).

Jakie dodatki do salonu lub sypialni w stylu vintage?

Poszukaj dekoracji, które nawiązują do lat minionych i to niezależnie od epoki. Jeśli nie wiesz, co wybrać, postaw na to, co zbierają inni. Najczęściej są to figurki ćmielowskie (pikasy), szkło z polskich (lub innych) hut szkła, ceramika z Ćmielowa, Tułowic, Włocławka. Internetowe fora i aukcje oraz stacjonarne pchle targi są ich pełne – bez problemu znajdziesz kilka skarbów na swoją kieszeń. Jeśli masz taką możliwość, zajrzyj też do kredensu mamy, cioci i babci – gwarantuję ci, że to prawdziwa kopalnia fantastycznych skarbów.

Czytaj też: Modern classic: jak urządzić wnętrze w tym stylu? Czym jest modern classic?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także