Wspomnienia z dzieciństwa

Wspomnienia z dzieciństwa

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 marz 2009 15:12

Wiekowe budynki ukrywają w zanadrzu niezliczoną ilość ciekawych historii. Każdy, na przestrzeni lat, wiele „widział” i wiele ma do przekazania. Przez wnętrza każdego z nich przewinęła się niezliczona ilość mieszkańców, wydarzeń.

Stare wnętrza potrafią snuć swoje tajemnicze opowieści, każdemu, kto choć przez krótką chwilę zechce wsłuchać się w ich dostojny szept. Identycznie jest z opisywanym salonem, który stanowi część ponad stumetrowego mieszkania, mieszczącego się w przedwojennej, gdańskiej kamienicy. Od kilku pokoleń właścicielem apartamentu jest jedna rodzina. Jednak pierwszymi właścicielami całej kamienicy, na co wskazały odkryte niedawno elementy dekoracyjne, byli bogaci, gdańscy mieszczanie.

Salon przez wszystkie lata istnienia miewał okresy świetności, jak i chwilowych załamań. W szczególności lata II wojny światowej oraz okres Polski Ludowej sprawiły, że jego blask bardzo przygasł – wnętrze wymagało generalnego remontu. Właścicielka postanowiła przeprowadzić go w taki sposób, żeby w efekcie finalnym przypominał salon, który zapamiętała z sielskich lat dzieciństwa.

Sam proces renowacji był więc o tyle trudny, że nie przebiegał na podstawie konkretnych planów, a w oparciu o wspomnienia jego właścicielki. W doprowadzaniu tego wnętrza do stanu dawnej świetności udział wzięło aż pięć ekip remontowych. Patrząc jednak na efekt ostateczny, okazuje się, że włożony w odnawianie salonu trud naprawdę się opłacał. Po dość długo trwających pracach powstało wnętrze o przytulnym, ciepłym klimacie, który potęgowany jest niemal stuletnim kaflowym piecem. Jednak nie każdy sprzęt tego salonu emanuje rustykalnym ciepłem. W bardzo pomysłowy sposób umieszczono w nim sprzęt audio, czy nowoczesny stół stojący w samym centrum.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także